Kotyliony na 100 - lecie Niepodległej Polski

Z wielkim zaangażowaniem emocjonalnym i plastycznym wzięliśmy udział w zajęciach arteterapeutycznych na naszym warsztacie. Już od miesiąca lipca zaczęliśmy prace przy wykonaniu kotylionów w barwach narodowych do jednego z zadań programu „Nieskończenie Niepodległa” na stulecie niepodległej Polski. Zadanie z pozoru łatwe, wymagało jednak od naszych podopiecznych skupienia, dokładności, ostrożności, wytrwałości oraz estetyki wykonania. Prace przy biało – czerwonych kotylionach zakończyliśmy 10 października i oficjalnie przekazaliśmy 315 sztuk na ręce Pani Dyrektor Dzierzgońskiego Ośrodka Kultury Magdy Grodeckiej. Cieszymy się, że mogliśmy w ten sposób zaangażować się w obchody 100 – letniej rocznicy Niepodległości Polski.

Dożynki Powiatowe

Już w jesienną niedzielę 23 września w Barlewiczkach odbyły się Dożynki Powiatowe połączone z uroczystym otwarciem warsztatów w Zespole Szkół Zawodowych. Mięliśmy na nich możliwość zaprezentowania swoich pięknych prac – rękodzieł użytkowych – wykonanych przez uczestników WTZ. Prace nasze cieszyły się zainteresowaniem mieszkańców powiatu. Podczas obrzędów  dożynkowych organizatorzy zapewnili zarówno dzieciom jak i dorosłym wiele atrakcji od zabaw animacyjnych, występów artystycznych, gastronomicznych pysznych frykasów poprzez pokazy pierwszej pomocy do zbiórki pieniędzy dla chorego.

 

100 drzew na 100 - lecie Niepodległości

W piękną słoneczną środę 19 września wzięliśmy udział w zadaniu związanym z obchodami stulecia niepodległości Polski: „100 drzew na 100 – lecie Niepodległości”. Biało-czerwonym korowodem, składającym się z dzieci z Przedszkola Tęczowego, ze Szkoły Podstawowej, Zespołu Szkół oraz mieszkańców naszego miasta, przeszliśmy na Wzgórze Zamkowe, gdzie posadziliśmy pamiątkowy dąb. Transparenty, hasła wolnej Polski na ustach oraz wyjątkowy nastrój towarzyszył nam przez cały czas. Nasadzenia drzewa w imieniu mieszkańców Dzierzgonia dokonała pani Elżbieta Domańska – burmistrz Dzierzgonia. Biało – czerwone stroje uczestników, peruki, chorągiewki i wyjątkowy nastrój towarzyszył nam już przez resztę dnia podczas zajęć w  warsztacie.

Wycieczka do Warszawy

Dzięki projektowi pod nazwą „Polska – mój kraj – stolica Polski Warszawa” dofinansowanego przez Województwo Pomorskie, w dniach od 7 do 9 września wyruszyliśmy na trzydniową wycieczkę turystyczno – krajoznawczą i kulturalną do stolicy naszej ojczyzny. Mięliśmy szansę poznać historię miasta, poczuć jego klimat, zobaczyć miejsca i zabytki, które w większości widzieliśmy jedynie w telewizji lub w książkach. Już w pierwszym dniu zwiedziliśmy Stare Miasto a w nim Barbakan, pomnik Syrenki Warszawskiej, Kolumnę Zygmunta III Wazy. Zatrzymaliśmy się przy Zamku Królewskim i pomniku Józefa Poniatowskiego. Poznaliśmy rolę, jaką odgrywa Prezydent w naszym kraju, kiedy podziwialiśmy Pałac Prezydencki. Następnym punktem programu był Pałac Kultury i Nauki, gdzie wjechaliśmy na 30 piętro, aby podziwiać panoramę miasta. W drugim dniu wraz z przewodnikiem zwiedzaliśmy Wilanów, gdzie znajduje się pałac króla polskiego Jana III Sobieskiego oraz przepiękny kompleks pałacowo – parkowy. Autokarem pojechaliśmy na PGE Narodowy, tam wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy cały kompleks stadionu, oglądaliśmy jego trybuny, poczuliśmy klimat emocji sportowych. Ostatnim punktem wycieczki było aktywne zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik, gdzie odkrywaliśmy ciekawe tajniki wszystkich dziedzin życia. Wycieczka bardzo podobała się uczestnikom… „BYŁO SUPER”.

Turnus rehabilitacyjny w Ciechocinku 20 - 30.08.2018

W miesiącu sierpniu mięliśmy możliwość ponownie gościć w Ciechocinku w Centrum Niezależnego Życia SAJGON. Tym razem na turnus rehabilitacyjny pojechały pod opieką swoich rodziców osoby, które wcześniej nie brały w nim udziału. Oprócz podstawowych zadań jak: hipoterapia na Rancho pod Olszyną, basen solankowy oraz zabiegi rehabilitacyjne, korzystaliśmy z uroków miasta latem. Podziwialiśmy piękne zakątki uzdrowiska, cieszyliśmy oczy przepięknymi, kolorowymi, kwiecistymi dywanami. Pod terapeutycznym okiem Michała i Wiesława korzystaliśmy z wieczornych atrakcji miasta. Bawiliśmy się na dniach Ciechocinka przy zespole muzycznym KOMBI i śpiewie Kamila Bednarka. Pyszna kuchnia i integracyjne grille były dopełnieniem całego turnusu.

 

Kurs komputerowy

Od marca do czerwca bierzącego roku w naszym warsztacie odbywało się szkolenie prowadzone w ramach projektu „SZKOŁA KOMPETENCJI KOMPUTEROWYCH” realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Podczas zajęć komputerowych podopieczni uczyli się funkcji komputerowych oraz zgłębiali tajniki podstawowych funkcji oprogramowania. Dzięki kursowi uczestnicy Terapii Zajęciowej w Dzierzgoniu mieli szansę rozszerzyć swoje kompetencje, nabyć nowe umiejętności, które wpływają na postępy w rehabilitacji zawodowej i ogólnej. Zwieńczeniem kursu był egzamin, który odbył się 10 lipca i zakończył się pozytywnymi wynikami. Każdy uczestnik otrzymał Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych ECDL.

I Festyn Rekreacyjno - Profilaktyczny

W piątkowy słoneczny dzień 6 lipca na boisku sportowym ORLIK w Dzierzgoniu odbył się I Festyn Rekreacyjno – Profilaktyczny zorganizowany przez nasz warsztat we współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dzierzgoniu.  W trakcie festynu odbyła się pogadanka na temat problematyki przemocy w rodzinie oraz wakacji bez uzależnień przeprowadzona przez funkcjonariuszy Posterunku Policji w Dzierzgoniu. Zaszczycili nas również swoją obecnością policjanci z Ogniwa Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej w Sztumie. Podczas imprezy osoby niepełnosprawne brały udział w zabawach i konkurencjach rekreacyjnych jak: rzuty piłką do kosza, przeciąganie liny, bocce, kalambury, MINI MAM TALENT. Największą atrakcją festynu była FOTO-BUDKA, w której każdy mógł zrobić sobie super wesołe i kolorowe zdjęcia. Po słodkim poczęstunku i wspólnym grillowaniu zaproszeni goście otrzymali sportowe nagrody i z uśmiechami na twarzach wrócili do swoich domów.

Dzień Matki i Ojca

25 maja  w naszym warsztacie mięliśmy wyjątkowych gości – naszych rodziców. W tym dniu świętowaliśmy zarówno Dzień Matki jak i Dzień Ojca. Po przywitaniu wszystkich przez kierownika WTZ Marię Król, zaprezentowaliśmy program artystyczny, podczas którego złożyliśmy rodzicom życzenia poprzez deklamacje wierszy, zaśpiewaliśmy STO LAT i wręczyliśmy piękne kwiaty wykonane metodą kanzashi. Podczas słodkiego poczęstunku, delektowaniu się wieloma pysznymi ciastami, wspominaliśmy ostatnią wycieczkę do Pragi, oglądając zdjęcia z naszej strony wtzdzierzgon.pl. Uroczystość przebiegała w miłej i pełnej pozytywnych emocji atmosferze.

XIII Bieg Papieski

18 maja był dniem bogatym w pozytywne przeżycia. Uczestniczyliśmy w akcji organizowanej przez Młodzieżową Radę Miejską w Dzierzgoniu podczas której, mimo naszych niepełnosprawności, uczyliśmy się empatii w stosunku do chorujących dzieci. Zrobiliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie z Kacprem i jego mamą, słuchaliśmy koncertu, delektowaliśmy się pyszną grochówką oraz wzięliśmy udział w Biegu Papieskim. Każdy uczestnik biegu został nagrodzony medalem oraz gromkimi brawami. Jesteśmy z siebie dumni.

VIII festyn sportowo - rekreacyjny w Sztumskim Polu

Mimo chłodnego piątku atmosfera na VIII festynie sportowo – rekreacyjnym pod hasłem „RAZEM POKONAMY PRZECIWNOŚCI” była pełna ciepłych emocji. 18 maja imprezę zorganizował Środowiskowy Dom Samopomocy w Czerninie przy Stowarzyszeniu „Do życia przez Życie” w stadninie koni ISKRA w Sztumskim Polu. Uczestnicy z wielkim zaangażowaniem brali udział w zorganizowanych zabawach zręcznościowych, rekreacyjnej grze w boccie, biegu w workach czy rzucie do celu. Najwięcej radości i śmiechu było przy malowaniu twarzy i fotobudce, gdzie chętni mogli, korzystając z różnych kolorowych rekwizytów, jak peruki, kapelusze, okulary, szale itp., przebrać się i zrobić sobie pamiątkowe fotki.  Po gorącym posiłku, słodkiej kawie i z lizakiem w dłoni pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

Grill integracyjny

W piękną słoneczną środę cała społeczność warsztatowa spędziła miłe chwile na świeżym powietrzu. Dzięki sąsiedzkiej pomocy i dobrej współpracy z ZS w Dzierzgoniu śniadanie warsztatowe zjedliśmy przy integracyjnym grillu i zdrowej warzywnej surówce. W międzyczasie fani koszykówki porzucali piłką do kosza a miłośnicy śpiewu ponucili swoje ulubione piosenki.

Wycieczka do Pragi

Pod koniec kwietnia, w dniach 26 – 29.04.2018 roku, wybraliśmy się z biurem podróży „Butryn Travel” z Malborka na wycieczkę do Pragi. Pierwszego wieczora zwiedzaliśmy Kudowę Zdrój, zaś nocleg z pyszną kolacją zjedliśmy w Hotelu GWAREK. W drugim dniu wycieczki zwiedziliśmy Stare Miasto, które jest magicznym miejscem i jednocześnie sercem Pragi. Tam podziwialiśmy całe Hradczany a w nich Zamek Praski, Katedrę Św. Wita i słynną Złotą Uliczkę. W tłumie turystów spacerowaliśmy po najstarszym moście kamiennym świata – Moście Karola, który mierzy ponad 500 metrów długości i prawie 10 metrów szerokości. Kolejnego dnia płynęliśmy statkiem po Wołtawie a po południu zwiedziliśmy unikalny rezerwat przyrody, czyli Skalne Miasto. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na przepyszną kolację w hotelu Gwarek i pełni wrażeń wracaliśmy do domu.

 

Zajęcia w plenerze 09.04.2018

W piękny, słoneczny dzień kwietniowy wybraliśmy się na zajęcia rehabilitacyjne na dzierzgoński plac rekreacyjno – sportowy wraz z siłownią zewnętrzną NESTLE przy ul. Wojska Polskiego. Pod fachowym okiem fizjoterapeuty uczestnicy w łatwy i przyjemny sposób ćwiczyli poszczególne grupy mięśniowe na urządzeniach siłowych. Korzystali z bujawki – hamaka oraz innych atrakcji placu. Dotlenieni, w doborowych humorach wróciliśmy na zajęcia do warsztatu.

Dzierzgoń na NIEBIESKO

03.04.2018r. Dzierzgoń przybrał barwę niebieską, jako znak jedności z osobami z autyzmem. W związku z obchodami w dniu wczorajszym Światowego Dnia Świadomości Autyzmu przemaszerowaliśmy wraz z pracownikami MOPS w Dzierzgoniu przez nasze miasto ustrojeni w niebieskie balony. Pod Urzędem Miejskim przywitała nas Pani Burmistrz, z którą wspólnie zawiesiliśmy balony wraz z transparentem przy Urzędzie.

Kiermasze WIELKANOCNE

Nadszedł czas prezentowania naszych rękodzieł świątecznych na KIERMASZACH WIELKANOCNYCH. W tym roku 16 marca wzięliśmy udział w kiermaszu przed UMiG w Dzierzgoniu oraz 20 marca w kiermaszu w Starostwie Powiatowym w Sztumie. Oprócz tradycyjnych ozdób świątecznych, takich jak: stroiki z zajączkami ze słomy, duże zające styropianowe, kury i kurki, owieczki, baranki, komplety wielkanocne do brzózek, stroiki na stoły, wianki z siana i papierowikliny, jaja zdobione wełną czesankową, wstążkami, bibułą, sznurkiem, cekinami czy też metodą decoupage, po raz pierwszy pokazaliśmy jajka na podstawkach z drewna, koszyki ze sznurka bawełnianego, szklane stroiki oraz palmy wielkanocne, które cieszyły się wyjątkowo dużym zainteresowaniem.

XIII Wojewódzki Turniej w Boccie

Po raz trzeci wzięliśmy udział w organizowanym przez WTZ przy Stowarzyszeniu „Tacy sami” XIII Wojewódzkim Turnieju w Boccie pod nazwą „Sportowa integracja”, który odbył się 13 marca w Elblągu. Celem turnieju była popularyzacja zachowań sportowych, podnoszenie sprawności psychofizycznej oraz zachęcanie do uprawiania sportu. Postawa  uczestników turnieju była wyjątkowo przyjazna i sportowa, zachęciła nas do częstszego trenowania dyscypliny w wolnym czasie.

Dzień otwarty WTZ

Zgodnie z gminnym kalendarzem wydarzeń na 2018 rok w dniach 8 – 9 marca br. w godzinach od 9.00 do 14.00 w naszym warsztacie miały miejsce DNI OTWARTE WTZ – wystawa rękodzieł. Każdy zainteresowany mógł przyjść na nasze zajęcia i poznać formy prowadzonych w warsztacie zajęć. Mógł również obejrzeć wystawę naszych rękodzieł zarówno wielkanocnych jak i użytkowych. Dziękujemy wszystkim za zainteresowanie.

Walentynki 2018

21 lutego, w piękne lutowe przedpołudnie, wybraliśmy się do Pizzeri Prowansalskiej na słodką niespodziankę z okazji WALENTYNEK. Mimo małego tygodniowego przesunięcia z powodu wyjazdu większości uczestników i kadry na turnus do Ciechocinka, wszystkim dopisywały dobre humory, pogoda zaś sprzyjała spacerowi po pięknych zakątkach Dzierzgonia.

Ciechocinek 05-16.02.2018

Od 5 do 16 lutego przebywaliśmy na dwutygodniowym turnusie rehabilitacyjnym w Ciechocinku. Mieszkaliśmy w Centrum Niezależnego Życia SAJGON, gdzie pod terapeutycznym okiem Michała i Wiesława korzystaliśmy z hipoterapii na Rancho pod Olszyną, basenu solankowego oraz poznawaliśmy piękne zakątki Ciechocinka. Każdego popołudnia poddawaliśmy swoje ciała zabiegom  rehabilitacyjnych oraz cieszyliśmy się z pobytu w tak pięknej miejscowości uzdrowiskowej.

18 urodziny WTZ Koniecwałd - 01.02.2018

„Nie trzeba być bogaczem, by ofiarować coś cennego drugiemu człowiekowi. Można podarować mu odrobinę swojego czasu i serca”. Słowami Dorothy Green  rozpoczął się uroczysty BAL z okazji  18 urodzin Warsztatu Terapii Zajęciowej w Koniecwałdzie. Życzenia satysfakcjonującej pracy i sukcesów na kolejne lata pracownikom i uczestnikom WTZ w Koniecwałdzie złożyli: dyrektor PFRON w Gdańsku Dariusz Majorek, przedstawiciele samorządu powiatowego, gminnego oraz instytucji współpracujących. „Pełnoletni” warsztat zaprosił wszystkich gości na pyszny tort oraz wspaniałą zabawę przy akompaniamencie zespołu muzycznego.

Zabawa karnawałowa w Kwidzynie 18.01.2018

Warsztat terapii zajęciowej z Kwidzyna zorganizował zabawę karnawałową dla zaprzyjaźnionych warsztatów. Nasi uczestnicy wystąpili w ciekawych przebraniach oraz super bawili się z kolegami i koleżankami przy tanecznej muzyce. Jedną z atrakcji były występy taneczno – wokalne chętnych uczestników. Po słodkim poczęstunku i wspaniałej zabawie szczęśliwi wróciliśmy do Dzierzgonia.

WOŚP 14.01.2018

14 stycznia w całej Polsce poraz 26 grała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W tym roku jej celem było pozyskanie środków „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”. Na dziedzińcu DOKu w Dzierzgoniu WOŚP zagrała 19 raz. W tym roku Warsztat Terapii Zajęciowej zaangażował się również. My też wnieśliśmy swój mały wkład w tak szczytny cel i dołożyliśmy kilka naszych rękodzieł do aukcji, między innymi: komplet 3 butelek, korale z wełny czesankowej, wypalana sowa na drewnie, komplet podkładek kuchennych czy zawieszane „serduszka”. Jesteśmy z siebie dumni.

Pizzeria 12.01.2018

Nowy rok rozpoczęliśmy uroczyście i bardzo smacznie. Wybraliśmy się do dzierzgńskiej pizzerii, gdzie nasza Pani Kierownik Maria Król wyróżniła  kilku uczestników i wręczyła im miłe niespodzianki. Wyróżnieni zostali: Ania Kieno, Ania Szwamber, Artur Musiałowski i Jarosław Rogala za bardzo dobre rezultaty w rehabilitacji zawodowej i społecznej WTZ w Dzierzgoniu. Po tak miłej części zaczęła się długo zapowiadana delektacja pysznych pizz. BYŁO SMAKOWICIE.