Wigilia warsztatowa
W tamtym roku nie mięliśmy okazji spędzić wspólnej WIGILII, dlatego dzisiejszy długo wyczekiwany dzień okazał się dla wszystkich wyjątkowo uroczysty i świąteczny. Swoją obecnością zaszczyciły nas Pani Jolanta Szewczun – Burmistrz Miasta i Gminy w Dzierzgoniu oraz Pani Ewelina Łęgowska – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sztumie. Wzajemnie złożyliśmy sobie życzenia przede wszystkim zdrowia, szczęścia, pomyślności oraz domowego ciepła przy świątecznych stołach. Pyszne wigilijne potrawy spożywaliśmy przy dźwiękach tradycyjnych polskich kolęd. WESOŁYCH ŚWIĄT!
Wyjątkowe Mikołajki 06.12.20021r.
Mikołajki w tym roku były wyjątkowo wyczekiwane pomimo faktu, że w maseczkach, aby przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Przy dźwiękach melodii świątecznych każdy uczestnik otrzymał od Mikołaja prezent, który wręczały mu dwie Śnieżynki. Kolorowa i świecąca choinka była świadkiem miłej chwili i będzie długo nam o niej przypominać.
Kiermasz Świąteczny 05.12.2021r.
Niedzielne południe 5 grudnia wszyscy zapamiętają na długo. Podczas Kiermaszu Świątecznego, który odbył się przed Urzędem Miasta i Gminy w Dzierzgoniu, uczestnicy wraz z kadrą Warsztatu Terapii Zajęciowej mieli możliwość sprzedaży swoich rękodzieł BOŻONARODZENIOWYCH wykonanych na zajęciach terapeutycznych. Podopieczni prezentując swoje prace kształtowali zachowania prospołeczne, trenowali podstawowe umiejętności prowadzenia rozmowy z innymi. Pozytywny odbiór rękodzieł zawsze wpływa na podniesienie u podopiecznych poczucia własnej wartości oraz wzrost satysfakcji z wykonywanej pracy. Dziękujemy WSZYSTKIM odwiedzającym nasze stoisko.
Pisanie IKON
Jesienna aura nie przeszkadza w przyjemnym spędzaniu czasu. Podczas zajęć terapeutycznych odwiedził nas Pan Zenon Chrześcijański dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Uśnicach. Opowiadał nam i pokazał swoją pasję, jaką jest pisanie ikon. Wszyscy z zainteresowaniem uczestniczyli w tych zajęciach, a na efekty nie musieliśmy długo czekać. Nie tylko wzbogaciliśmy swój warsztat pracy, ale stworzyliśmy przepiękne dzieła.
Serdecznie dziękujemy za współpracę, zapraszamy do nas ponownie.
Światowy Dzień Życzliwości
W dniu 22 listopada Pani Paulina Psycholog WTZ wspólnie z 4 uczniami ze Szkoły Podstawowej w Dzierzgoniu z klasy VI odwiedzili naszych uczestników i przeprowadzili krótkie spotkanie integracyjno – społeczne z okazji Światowego Dnia Życzliwości. Celem spotkania była integracja społeczna dzieci z terenu Miasta i Gminy Dzierzgoń z osobami niepełnosprawnymi, jak również miły akcent dla naszych uczestników w zakresie umiejętności nawiązania pozytywnych relacji społecznych z dziećmi. Chcemy pokazać, że zarówno osoby niepełnosprawne jak i pełnosprawne mogą żyć wspólnie w jednej społeczności lokalnej szanując siebie wzajemnie.
Każdy człowiek ma prawo do życia bez przemocy
Taka sentencja od 1 do 19 listopada towarzyszy MIĘDZYNARODOWYM DNIOM WALKI Z PRZEMOCĄ. Uczestnicy i kadra WTZ zaangażowali się w tę akcję. Na zajęciach terapeutycznych przygotowywaliśmy plakaty, w których kolorem przewodnim jest kolor pomarańczowy. Głównymi hasłami były: STOP poniżaniu, STOP biciu, STOP hejtowi, STOP zastraszaniu, STOP agresji, STOP nienawiści, STOP terrorowi, STOP plotkom, STOP gnębieniu, STOP szantażowi. Na pogadankach socjoterapeutycznych udało nam się znaleźć takie wartości jak szacunek, życzliwość, empatia, aby ŻYĆ BEZ PRZEMOCY.
Wizyta u przyjaciół z WTZ w Malborku
03 listopada pojechaliśmy z wizytą do przyjaciół z WTZ w Malborku. Po miłym powitaniu i wspólnym śniadaniu gospodarze zaprosili nas do tańców i super zabawy karaoke. Takie spotkania są doskonałą formą treningu komunikacyjnego, podczas którego uczestnicy nabywają umiejętności rozpoczynania, podtrzymywania i kończenia kulturalnej rozmowy. Miło spędzony czas wszystkich wprawił w dobry nastrój. Czekamy na następne spotkanie.
Wieczorne czwartkowe kino w DOK
DOK wychodząc na przeciw potrzebom mieszkańców miasta i gminy Dzierzgoń organizuje spotkania z filmem pod nazwa „WIECZORNE KINO w każdy czwartek”. W ramach wieloletniej współpracy z Dzierzgońskim Ośrodkiem Kultury chętni uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej korzystają z proponowanej formy aktywności społecznej. W tym tygodniu obejrzeliśmy polską komedię „Sexmisja” Juliusza Machulskiego. Podopieczni w ramach socjoterapii uczestnicząc w wieczornych seansach mają możliwość rozbudzać swoje zainteresowania i kształtować w sobie umiejętności aktywnego i kulturalnego spędzania wolnego czasu. Samodzielny zakup popcornu, herbaty czy słonej przekąski to doskonały praktyczny trening ekonomiczny. Bardzo się cieszymy, że mamy możliwość chodzić do kina na terenie naszego miasta Dzierzgonia.
Wizyta studyjna WTZ z Malborka
Mimo chłodnej, jesiennej aury 21 października był bardzo miłym dniem. Od samego rana pracę na warsztacie zaczęliśmy od zajęć kulinarnych i upieczenia kruchego ciasta z jabłkami. W tym dniu przyjechali do nas z wizytą studyjną uczestnicy z Warsztatu Terapii Zajęciowej z Malborka. Wspólnie spędziliśmy czas na wzajemnym poznawaniu się oraz wymianie swoich doświadczeń związanych z zajęciami warsztatowymi. Ciekawym akcentem odwiedzin było odśpiewanie hymnów przez uczestników obu placówek. Gratulacje otrzymał pan Sławek z WTZ z Malborka, który samodzielnie ułożył słowa do hymnu. Zwieńczeniem wizyty była integracyjna kawa ze słodkościami. Dziękujemy przyjaciołom z warsztatu z Malborka za przemiłą wizytę. Pozdrawiamy WAS serdecznie!
Zupa NIC w kinie - 05.10.2021
W dniu dzisiejszym uczestnicy z rodzicami / opiekunami oraz kadrą WTZ pojechali na wyjazd integracyjny do Sztumu. W KINO-TEATR POWIŚLE emitowano najnowszą polską komedię pt.: „Zupa nic”. Wspominając czasy PRL-u wszyscy świetne się bawili, tym bardziej, że długo oczekiwali na wspólnie spędzony czas.
Happening przeciwko przemocy
01.10.2021 roku o godzinie 12.00 przy Urzędzie Miejskim w Dzierzgoniu wzięliśmy udział w happeningu. W tym dniu nasza Gmina przybrała niebieskie barwy 
W ten sposób wspólnie z uczniami, przedszkolakami i mieszkańcami demonstrowaliśmy SPRZECIW WOBEC PRZEMOCY.
Wszyscy już wiedzą, że w Gminie Dzierzgoń NIE MA MIEJSCA NA PRZEMOC!!!
Kartka dla Melanii
Uczestnicy naszego warsztatu z wielką chęcią zaangażowali się w akcję „4 urodziny Melanii”. Dziewczynka marzy o dużej ilości kartek z życzeniami na swoje urodziny. Wszyscy z chęcią dołączyliśmy się do spełnienia jej marzenia. Samodzielnie zaprojektowane kartki, napisane życzenia oraz zaadresowane koperty przesłaliśmy na wskazany adres.
Melanio z okazji Twoich urodzin jeszcze raz życzymy Ci WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO 😉
Wizyta w Kolniku
W dniu 28 września 2021 roku delegacja uczestników w osobach: p. Kamila, p.Beata, p. Jolanta, p. Elżbieta, p. Mateusz K. oraz opiekunowie p. Beata, p. Katarzyna i Prezes Stowarzyszenia p. Halina wzięli udział w spotkaniu integracyjno – tanecznym pt; „Dziki zachód” na zaproszenie Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kolniku działającego przy Fundacji „Żyć godnie”. Zabawa była bardzo taneczna, z pysznym poczęstunkiem, uczestnicy aktywnie brali udział w proponowanych pląsach, bardzo dobrze odnaleźli się w nowym miejscu i nawiązali nowe znajomości. Uczestnikom z WTZ Kolnik serdecznie dziękujemy za zaproszenie.
Spotkania z POLICJANTEM
W dniach 20 i 27 września br. odbyły się dwa spotkana z p. Pawłem Łyko Policjantem z Komendy Powiatowej Policji w Sztumie, który to opowiedział uczestnikom o karach za nadmierne spożycie alkoholu, wytłumaczył, co to jest izba wytrzeźwień, jakie ponosi się kary za sprzedaż środków odurzających i narkotyków oraz szeroko podał przykłady, jak łatwo popaść w nałóg i zniszczyć sobie życie za pomocą środków odurzających. Do aktywnego udziału w spotkaniu z Panem Policjantem uczestnicy przygotowywali się wcześniej na zajęciach prowadzonych przez Panią Paulinę naszą psycholog.
Dożynki Gminne
W niedzielę 19.09.2021r. na zaproszenie Burmistrz Dzierzgonia pani Jolanty Szewczun mięliśmy okazję wziąć udział w Dożynkach Gminnych. Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. w Kościele Trójcy Przenajświętszej i Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej. Korowód dożynkowy przeszedł ulicami Dzierzgonia na Wzgórze Zamkowe, gdzie wraz z mieszkańcami gminy wzięliśmy udział w biesiadzie dożynkowej. Chętni uczestnicy: Ewa, Ania, Jarek, Maciej, Mateusz, Łukasz wraz z kadrą reprezentowali Warsztat Terapii Zajęciowej na stoisku z naszymi rękodziałami. Dziękujemy Pani Burmistrz za zaproszenie a wszystkim mieszkańcom odwiedzającym nasz kramik za wsparcie i miłe słowa.
Dni Otwarte Funduszy Europejskich
W dniach od 17 do 19 września cała Polska świętowała Dni Otwarte Funduszy Europejskich 2021. W piątkowy dzień 17 września na zaproszenie MOPS w Dzierzgoniu uczestnicy wraz z kadrą wzięli udział w happeningu przed UMiG w Dzierzgoniu. Miasto w tym dniu przybrało barwy żółte i niebieskie, było trochę głośno, radośnie i kolorowo.
W ramach zorganizowanego dnia mogliśmy sprawdzić swoją wiedzę na temat Unii Europejskiej, pośpiewać przy akompaniamencie muzycznym z panem Markiem Czarneckim, spróbować przekąsek pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej
Oglądaliśmy wystawę zdjęć zrealizowanych projektów unijnych, przygotowaną na tę okoliczność. Wiemy i cieszymy się, że dzięki funduszom europejskim, my jako mieszkańcy naszej gminy, mamy możliwość korzystać z ich efektów na co dzień.
Szlachetne zdrowie
15 września był dniem pełnym pozytywnych emocji. Uczestnicy: Ania, Natalia, Filip, Jarek, Mariusz i Mateusz pod opieką p. Alicji i p. Emilii oraz Kierownik WTZ p. Katarzyna Białkowska wraz z Prezes SPDiMN w Koniecwałdzie p. Haliną Gierała, wzięli udział w projekcie zorganizowanym przez Fundację „MISERICORDIA” i WTZ w Kwidzynie-Górkach. Impreza odbyła się w parku dworku w Górkach pod hasłem „Szlachetne zdrowie”. Już podczas zajęć terapeutycznych uczestnicy przygotowywali plakat o tematyce zdrowej żywności. Podczas imprezy oglądaliśmy więc wystawę plakatów, zdjęć, ulotek dotyczących dbania o zdrowie dawniej i dziś. Wzięliśmy udział w konkursie sprawności w udzieleniu pomocy osobie poszkodowanej (m. in. znajomość numerów alarmowych, bandażowanie kończyny), slalom z poszkodowanym. Częstowaliśmy się wegetariańskimi potrawami, pyszną ciepłą zupą, zbożowymi ciastkami do kawy oraz zdrowymi owocami. Odwiedzaliśmy stoisko zielarskie, ze zdrowym jadłem oraz punkt medyczny. Uroczystość uświetnił zespół artystyczny z piosenkami o zdrowiu. Na koniec spontanicznie potańczyliśmy przy fontannie. Dziękujemy Wam bardzo za zaproszenie i prezenty 🙂 Cieszymy się, że po tak długiej przerwie mogliśmy się spotkać z naszymi przyjaciółmi z WTZ z Kwidzyna, z WTZ z Koniecwałdu oraz z WTZ z Ryjewa.
Wizyta w Warzenku
W dniu 07.09.2021 wzięliśmy udział w spotkaniu integracyjnym dla uczestników warsztatów z województwa pomorskiego w ramach Klastra Pomorskich WTZ w Ośrodku Turystycznym Warzenko. Koordynatorem spotkania była P. Justyna Linowiecka z Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Naszą placówkę reprezentowali: Ania, Beata, Ewa, Łukasz i Mateusz pod opieką kadry: pani Kasi, pani Joasi i pani Natalki. Podczas spotkania mogliśmy podziwiać pokaz Wicemistrzów Świata w Iluzji oraz film z przedstawienia ŚDS z Gdańska pt. „Żaby”. Dzięki różnego rodzaju warsztatom np. psychologicznym, rękodzielniczym, fizjoterapeutycznym i alpakoterapii, prowadzonym przez terapeutów, mieliśmy możliwość rozbudzenia zainteresowań oraz kształtowania umiejętności aktywnego spędzania czasu wolnego. Poznanie uczestników z innych warsztatów pozwoliło nam zawiązywać nowe znajomości, kształtować zachowania prospołeczne oraz umiejętności komunikowania się w grupie.
Grill integracyjny po urlopie
Grill integracyjny po urlopie
Czas urlopowy dobiegł końca a my ochoczo wróciliśmy na zajęcia stacjonarne WTZ. W ramach integracji społecznej uczestnicy i kadra WTZ wspólnie grillowali podczas śniadania. Przypominaliśmy sobie umiejętności zaradności osobistej wcześniej nabyte na zajęciach jak: rozpalanie grilla, ustawianie stołów i krzeseł, nakrywanie do stołów, rozstawianie przypraw, krojenie kiełbasek i bułek. Po grillu wspólnie posprzątaliśmy doskonalając umiejętności praktyczne tak przydatne w codziennym życiu. W pełni wykorzystaliśmy ostatnie ciepłe promienie słoneczne, ciesząc się swoją obecnością.
Wycieczka do ZOO 30.07.2021r.
Jarmark Dominikański
Jako członkowie Klastra Pomorskich WTZ w dniu 28.07.2021 w ramach rehabilitacji społecznej wzięliśmy udział w całodniowym wyjeździe do Gdańska. Pan Jarek, pan Maciej i pan Daniel pod opieką terapeutek pani Alicji, pani Emilii oraz pani Natalii prezentowali na Jarmarku Dominikańskim rękodzieła wykonywane różnymi technikami plastycznymi na zajęciach arteterapeutycznych.
Serdecznie dziękujemy wszystkim odwiedzającym stoisko WTZ za zainteresowanie. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na integrację uczestników naszego warsztatu.
Wizyta w WTZ w Kolniku
Na zaproszenie Prezes Fundacji „Żyć Godnie” w Kolniku oraz Kierownik WTZ w Kolniku delegacja z naszego warsztatu dnia 26.07.2021 pojechała na wizytę społeczno – integracyjną. Pani Ania, pan Cyprian, pan Adrian, pan Mariusz, pan Bartek pod opieką terapeuty pani Alicji, Kierownik WTZ pani Kasi oraz pani Halinki – Prezes naszego stowarzyszenia, mieli okazję poznać nowych ludzi, nowe miejsce. Przy wspólnym poczęstunku przygotowanym przez gospodarzy, mogliśmy wymieniać się doświadczeniami, zaczerpnąć inspiracji i nawiązać ciekawe znajomości. Zwiedzaliśmy pracownie i piękny przyległy teren. Wyjechaliśmy z Kolnika pełni wrażeń. Czekamy na rewizytę 😉
Koncert charytatywny 23.07.2021
Mnóstwo dobrej energii, rytmiczna muzyka, pyszne słodkości, loteria i wielka satysfakcja towarzyszyła nam w piątkowy wieczór 23.07.2021r. Jako uczestnicy WTZ w Dzierzgoniu: pani Ewa, pani Magda, pani Ania z siostrą, pan Mateusz K. z rodzicami, pan Mateusz N, pan Maciej, pan Jarek oraz zaprzyjaźniony z nami wolontariusz pan Grzegorz wraz z instruktorem terapii zajęciowej panią Emilią, wzięliśmy udział w imprezie „Kultura za drzwi”.
Nasze rękodzieła wzbogaciły loterię na leczenie i rehabilitację Martusi :-). Prace były wykonane na zajęciach terapeutycznych różnymi technikami arteterapeutycznymi jak: dequpage, filcowanie na sucho, collage, makrama, wikliniarstwo, biżuteria itp.
Cieszymy się bardzo, że doświadczyliśmy tak pozytywnych emocji. Czujemy się szczęśliwi, mogąc pomagać innym.
"Kręci mnie bezpieczeństwo"
W dniach 14 i 21 lipca na zajęciach z Psycholog WTZ „Kręci mnie bezpieczeństwo” w ramach działań profilaktycznych Policjant ds. Profilaktyki Komendy Powiatowej Policji w Sztumie spotykał się z naszymi uczestnikami. Tematem spotkań były rozmowy o bezpiecznych zachowaniach na drodze, prawidłowym przechodzeniu przez jezdnię a także o konieczności noszenia elementów odblaskowych na ubraniach, zwłaszcza po zmroku. W celu zrozumienia przepisów ruchu drogowego, zajęcia z uczestnikami przeprowadzone były przy wykorzystaniu mobilnego miasteczka ruchu drogowego wraz ze znakami drogowymi, które pełniło funkcję edukacyjną. Funkcjonariusz podkreślał, jak istotne jest przestrzeganie przepisów oraz dbanie o swoje bezpieczeństwo w ruchu pieszym i drogowym. Wszyscy uczestnicy spotkania mieli okazję założyć alkogogle oraz narkogogle i zobaczyć jak ich organizm reaguje na alkohol. W trakcie spotkania nie zabrakło pytań uczestników dotyczących codziennej pracy policjantów. Dziękujemy Panu Policjantowi 🙂
17.07.2021r. Loteria dla Martusi
Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dzierzgoniu dołączyli do akcji zbierania środków finansowych na leczenie i rehabilitację Martusi przekazując na prośbę MOPS z Dzierzgonia swoje rękodzieła wykonane podczas zajęć terapeutycznych. Cieszymy się, że my również mogliśmy dołożyć przysłowiową „cegiełkę”. Jesteśmy szczęśliwi, mogąc pomagać innym.
Zawody wędkarskie w Mądrzechowie
W ramach rehabilitacji społecznej 07.07.2021r. wzięliśmy udział w Zawodach wędkarskich pod nazwą „Przygoda z wędką” na zaproszenie stowarzyszenia :JESTEŚMY” z Bytowa. Nasz warsztat aktywnie reprezentowała pani Ewa, pani Magda oraz pan Łukasz pod opieką Kierownik WTZ pani Katarzyny. Zawody odbyły się w pięknym otoczeniu Stawu Słoneczne Wzgórze w Mądrzechowie. Zawodnicy nie tylko sprawdzali swoje umiejętności jako wędkarze, ale również wzięli udział w turnieju rzutu kulą zanętową oraz w konkursie wiedzy o wędkarstwie. Uczestnicy przyjechali pełni wrażeń, z super wspomnieniami oraz wędkarskimi nagrodami.
Pierwsza pomoc - spotkania z Policjantami
Na warsztacie odbyły się dwa spotkania uczestników WTZ z Funkcjonariuszami sztumskiej komendy – policjantką ruchu drogowego oraz policjantem zajmującym się działaniami profilaktyki społecznej. Podczas spotkań policjanci zapoznawali uczestników z zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz ze sposobami postępowania w sytuacjach, kiedy ktoś w ich otoczeniu będzie potrzebować pomocy. Funkcjonariusze podkreślali ważność numeru alarmowego 112, omawiali przypadki, w jakich powinno się z niego korzystać.
Uczestnicy spotkania wzięli także udział w scenkach, podczas których wybierali numer 112, po czym informowali operatora, co się wydarzyło. Przedstawiano sytuację, jak się zachować, gdy osoba oddycha, ale jest nieprzytomna, jak udrożnić drogi oddechowe oraz jak ułożyć osobę w pozycji bocznej ustalonej. Uczestnicy z wielkim zaangażowaniem włączali się do praktycznych ćwiczeń z policjantami oraz sami byli pozorantami.
https://sztum.naszemiasto.pl/policjanci-uczyli-podopiecznych-warsztatow-terapii/ar/c15-8359212
Czerwcowa praca rotacyjna
W miesiącu czerwcu pracowaliśmy stacjonarnie w systemie rotacyjnym z podziałem na stałe grupy terapeutyczne. Przypominaliśmy sobie obowiązujące na warsztacie regulaminy i zasady: Regulamin Organizacyjny WTZ ze szczególnym uwzględnieniem praw i obowiązków uczestnika, omawialiśmy przepisy BHP i PPOŻ.
Tak długa przerwa miała wpływ na ponowne przeanalizowanie IPR każdego uczestnika pod kątem ewentualnych zmian w rehabilitacji zawodowej i społecznej. Przypominaliśmy sobie zasady treningu ekonomicznego w formie pieniężnej i niepieniężnej. Wykonywaliśmy proste prace gospodarczo – porządkowe przed budynkiem warsztatu jak i wewnątrz: sadziliśmy kwiaty, oczyszczaliśmy otoczenie, sprzątaliśmy pomieszczenia.
W ramach integracji społecznej zostały zorganizowane wyjścia na pyszne lody. Z uwagi na przestrzegane zasady bezpieczeństwa wyjścia odbywały się w małych grupach.
Wyjazdy do "Miłosnej"
W ramach integracji społecznej uczestnicy pod opieką kadry wzięli udział w dwóch wyjazdach do Terenów Rekreacyjno – Wypoczynkowych „MIŁOSNA” w Kwidzynie. Wycieczki odbyły się z podziałem na grupy w dniach 31.05.2021r. i 09.06.2021r. Na miejscu oglądaliśmy zwierzęta w MINI ZOO, podziwialiśmy piękne tereny całego ośrodka z bryczki ciągnionej przez dwa silne konie oraz posilaliśmy się śniadankiem z ogniska.
Obie wyprawy sfinansowano ze środków uzyskanych ze sprzedaży wyrobów rękodzielniczych uczestników WTZ.
Projekt "Integracja - Aktywizacja - Praca"
Uczestnicy Warsztatu terapii Zajęciowej w Dzierzgoniu w osobach Ewy, Daniela i Mariusza wzięli udział w projekcie pn. „Integracja – Aktywizacja – Praca” realizowanego w ramach Osi priorytetowej 6 Integracja, działania 06.01. Aktywna integracja, poddziałania 06.01.02. Aktywizacja społeczno-zawodowa, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 -2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Projekt realizowany jest przez Regionalne Towarzystwo Inwestycyjne S.A. w partnerstwie z Gminą Dzierzgoń oraz Powiatem Sztumskim.
Uczestnicy warsztatu otrzymali Certyfikaty ukończenia szkolenia – Robotnik gospodarczy, którego celem było wyposażenie uczestników w wiedzę i praktyczne umiejętności w zakresie pracy w danym zawodzie.
Gratulujemy uczestnikom projektu podjętego wyzwania i życzymy sukcesów.
Kliknij po więcej informacji i pobierz
Integracja-Aktywizacja-Praca.pdf
Kwietniowa praca zdalna
Kwiecień zaczął się od celebrowania Świąt Wielkiej Nocy w zaciszu swoich domów. Uczestnicy i kadra WTZ wymieniali się życzeniami świątecznymi poprzez kontakt telefoniczny czy przesyłanie życzeń w formie graficznej na messengerze czy whats’appie. Z wielkim zaangażowaniem uczestnicy wzięli udział w obchodach Dnia Ziemi. Porządkowali nie tylko swoje otoczenia, ale również rozwiązywali zadania o tematyce ekologicznej w formie rebusów i krzyżówek. Cały miesiąc terapeutki wspierały emocjonalnie oraz poprawiały samopoczucie swoim podopiecznym. Motywowały ich do angażowania się w pomoc swoim rodzinom w obowiązkach domowych. W rozmowach poruszane były tematy związane z RODO, gdyż bardzo ważne jest dbanie o swój bezpieczny wizerunek i dane osobiste. Omawiane były również korzyści ze spacerów jako sposobu na odstresowanie, pozbycie się negatywnych myśli. Oprócz wsparcia terapeutów zarówno uczestnicy jak i ich rodziny mogły korzystać z pomocy psychologa w formie telefonicznej lub indywidualnie w siedzibie WTZ z zachowaniem reżimu sanitarnego.
22 kwietnia Dzień Ziemi
Dzisiejszego dnia, tak jak w 192 krajach, my także obchodzimy „Dzień Ziemi”. Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Mimo nadal trwającej pracy zdalnej uczestnicy WTZ wzięli udział w tym największym na świecie ekologicznym święcie, porządkując otoczenia, w których mieszkają: podwórka, działki, ogródki oraz rozwiązując zadania o tematyce ekologicznej przygotowane przez terapeutów.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Celem święta jest podniesienie społecznej świadomości na temat autyzmu. Dzień ten jest również okazją do działań na rzecz osób dotkniętych autyzmem i zwrócenie szczególnej uwagi na ich problemy oraz tego, co my jako społeczeństwo możemy dla nich zrobić. Symbolem tej solidarności jest kolor niebieski. Tego dnia wszyscy bądźmy niebiescy a naszego podopiecznego Warsztatu Terapii Zajęciowej w Dzierzgoniu Pana Mateusza serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrówka i samych uśmiechniętych dni .
Marcowa praca zdalna
Warsztat Terapii Zajęciowej w Dzierzgoniu wciąż pracuje w trybie zdalnym. Telefony, komunikatory internetowe, poczta e-mail, to za ich pomocą instruktorzy terapii zajęciowej komunikują się ze swoimi podopiecznymi. W marcu uczestnicy mieli zadania związane ze świętem Dnia Kobiet, Dnia Mężczyzn, Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. Celebrowaliśmy również urodziny koleżanek z WTZ a miłośnicy rękodzieł z wełny czesankowej pokazali kilka swoich prac. Dodatkowo ćwiczyliśmy szare komórki poprzez interaktywne zestawy ćwiczeń wspomagających usprawnianie i rozwój percepcji wzrokowej oraz ćwiczeń wzrokowo-ruchowych poprzez rozwiązywanie krzyżówek, wykreślanek, kolorowanek, układanie puzzli. Czas wiosenny to również spacery na świeżym powietrzu i porządkowe prace ogródkowe. Większość zadań była jednak związana z przygotowaniami do Świąt Wielkanocnych. Nie obyło się bez porządków domowych, przygotowywania ulubionych potraw, jak również wykonywania kartek świątecznych, stroików czy też koszyczków wielkanocnych. Poniżej prezentujemy zdjęcia nadesłane przez uczestników i rodziców.