22.12.2017 Wspólne WIGILIJKI szkolno - wiejskie w Bągarcie

Tuż przed świętami zespół muzyczny „Dzierzgońskie Promyki” wraz z instruktorem terapii zajęciowej Emilią Tkacz został zaproszony do Bągartu na wspólne wigilijki szkolno-wiejskie, gdzie zaśpiewaliśmy kilka kolęd oraz pokazaliśmy świąteczne prace naszego warsztatu.

Atmosfera była wyjątkowo miła, rodzinna i świąteczna.

Serdecznie dziękujemy organizatorom, uczniom oraz mieszkańcom Bągartu za ciepłe przyjęcie i ugoszczenie uczestników terapii zajęciowej w Dzierzgoniu. Życzymy wszystkim WESOŁYCH ŚWIĄT.

Kino 16.12.2017

W sobotnie zimowe popołudnie pojechaliśmy do kina POWIŚLE w Sztumie na romantyczną komedię „Listy do M”. Po okresie intensywnej pracy wszystkich uczestników przygotowującej nasz warsztat do Świąt Bożego Narodzenia wyjazd ten był zasłużonym, wspaniałym relaksem i kolejną okazją do integracji.

Wigilia 12.2017

”Nadchodząca Wigilia, to nie tylko okres radości, ale również zadumy nad tym, co minęło i nad tym, co nas czeka.”

Takimi słowami 15 grudnia bieżącego roku kierownik WTZ w Dzierzgoniu Maria Król przywitała wszystkich przybyłych na uroczystą wigilię warsztatową. Obecni wśród nas byli włodarze naszej gminy, przedstawiciele jednostek współpracujących i wspomagających działalność WTZ, reprezentanci samorządu terytorialnego, sponsorzy, goście z zaprzyjaźnionych warsztatów oraz rodzice osób niepełnosprawnych.

Przedstawiciele uczestników WTZ – zespół muzyczny „Dzierzgońskie Promyki” – życzenia złożyli śpiewająco i zaprezentowali kilka tradycyjnych kolęd. Było wyjątkowo wzruszająco i uroczyście.

Życzymy wszystkim DUŻO OPTYMIZU I WIARY W POGODNE JUTRO.

Kiermasze Bożonarodzeniowe 12.2017

W pierwszym tygodniu grudniu wzięliśmy udział w kiermaszach bożonarodzeniowych: w  Starym Dzierzgoniu, Dzierzgoniu oraz w Sztumie. Pokazaliśmy nowe wydania ozdób świątecznych, wśród których były: różnego rodzaju stroiki, wieńce, choinki, mikołajki w formie worków, mini bałwanki oraz bombki karczochy, decoupage, czy świat zamknięty w kuli. Oprócz naszych rękodzieł zaprezentowaliśmy występ zespołu muzycznego „Dzierzgońskie Promyki”. Zaśpiewaliśmy kilka klasycznych kolęd, do których na gitarze przygrywał wolontariusz Grzegorz Kamieniarz.

Konkurs ZŁOTOWIANKA 30.11.2017

Podczas gorącego czasu przedświątecznego wzięliśmy udział w konkursie plastycznym organizowanym przez fundację ZŁOTOWIANKA. Zadaniem chętnych uczestników było zaprojektowanie i wykonanie kartki na Boże Narodzenie w dowolnie wybranej technice plastycznej. Tworzenie kartek dało nam wiele radyści i mamy nadzieję, że również satysfakcji.

Wystawa Rękodzieł Bożonarodzeniowych 27-28.11.2017

Podczas WYSTAWY Rękodzieł Bożonarodzeniowych, która odbyła się 27 i 28 listopada na naszym warsztacie, odwiedziło nas wielu gości. Byli wśród nich również włodarze naszego miasta. Wszyscy podziwiali  nowe pomysły, piękne wykonanie oraz pracochłonność prac.

2017 Katarzynki

Już po raz XIII w naszym mieście odbył się konkurs plastyczny z okazji święta gminy – Dnia  Patronki Dzierzgonia – Świętej Katarzyny, w tym roku pod hasłem: „Jej portret”. Z wielką chęcią wzięliśmy w nim udział. 24 listopada, podczas rozstrzygnięcia okazało się, że jeden z uczestników naszego warsztatu został szczególnie nagrodzony za swoją pracę – I nagrodą. Gratulujemy!

Teatr SEWRUKA 09.11.2017

09.11.2017r. pojechaliśmy do Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, gdzie na dużej scenie obejrzeliśmy musical „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale”. W sztuce zawarte zostały komediowe wątki miłosne oraz walki Krakowiaków z Góralami. Piękne pieśni w stylu klasycznym i ludowym oraz różnorodne tańce narodowe na długo wprawiły wszystkich w pogodny nastrój.

Spotkanie z mieszkańcami Dzierzgonia 07.11.2017

7 listopada gościliśmy na naszym warsztacie mieszkańców Dzierzgonia wraz z Panią Burmistrz oraz pracownikami MOPS. Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego projektu socjalnego pt: ”POMÓŻCIE A POKAŻĘ, ŻE POTRAFIĘ…”. Jego celem było zwiększenie wiedzy osób niepełnosprawnych intelektualnie na temat form pomocy i wsparcia, promocja zdrowia psychicznego a także promocja i zachęcenie do uczestnictwa w zajęciach naszego Warsztatu Terapii Zajęciowej. Uczestnicy pod okiem terapeutów samodzielnie wykonali piękne bombki metodą decoupage i usatysfakcjonowani czekają na następne spotkanie.

Turnus rehabilitacyjny 18.09. - 01.10.2017

Od 18 września do 1 października po raz pierwszy pojechaliśmy na dwutygodniowy turnus rehabilitacyjny do Bukowiny Tatrzańskiej. Turnus został dofinansowany ze środków PFRON.    

Zamieszkaliśmy w Centrum Wypoczynku i Rekreacji „RYSY”, usytuowanym na wyskości około 1000 m.n.p.m, na tzw. „Wysokim Wierchu”. Każdy uczestnik korzystał z popołudniowych zabiegów rehabilitacyjnych, takich jak: masaż ręczny, fotel masujący, krioterapia, prądy TENS, laser, hydromasaż czy basen. Dopołudnia spędzaliśmy podziwiając panoramę Bukowiny oraz jej okolic. Zwiedziliśmy Zakopane oraz Niedzicę. Doświadczyliśmy niezapomnianych wrażeń pokonując trasę na Morskie Oko czy wchodząc na Rusinową Polanę  – dla niektórych uczestników trasy te były nie lada wyzwaniem. W jeden z deszczowych dni skorzystaliśmy z basenów geotermalnych „Termy Bukowiańskie”. Ośrodek RYSY zapewnił nam dobrą opiekę, wyśmienite jedzenie oraz miłą atmosferę …polecamy wszystkim.

Integracyjny Przegląd Piosenki Religijnej 15.09.2017

I doczekaliśmy się… 15 września zespół wokalny Dzierzgońskie Promyki miał możliwość pokazania swojej miłości do muzyki oraz pasji twórczych w Integracyjnym Przeglądzie Piosenki Religijnej w Kwidzynie. Na scenie wystąpił obok zespołów muzycznych z warsztatów z różnych miast Polski, takich jak: Kwidzyn, Skarszewy, Słupsk, Bytów, Czersk, Skórcz  i Starogard Gdański. Zaprezentowaliśmy dwie piosenki z o tematyce religijnej pod tytułem: „Jestem rybakiem Pana” oraz „Bóg kocha mnie”. Mogliśmy również zaśpiewać hymn warsztatowy „Gdy jesteś wesoły” oraz zaprosić publiczność do wspólnej zabawy przy pląsach religijnych: „Na jeziorze wielka burza” i „Ci co zaufali Panu”. Wszystkie uczestniczące zespoły zostały nagrodzone dyplomami, statuetkami i upominkami. Szczęśliwi i usatysfakcjonowani wróciliśmy do naszego rodzimego warsztatu.

Dzień integracyjny z WTZ Kwidzyn – Górki 31.08.2017

Ostatniego, słonecznego dnia sierpnia wybraliśmy się w odwiedziny do warsztatu terapii zajęciowej w Kwidzynie, gdzie zostaliśmy miło przywitani i ugoszczeni przez gospodarzy. Zaczęło się od zwiedzania całego warsztatu, poszczególnych pracowni oraz pięknego terenu wokół budynku. Uczestnicy obu warsztatów super bawili się przy zabawie tanecznej, gdzie wspólnym tańcom i rozmowom nie było końca. Największą atrakcją odwiedzin okazało się ognisko rozpalone na terenie parkowym przy stawie. Mogliśmy w nim samodzielnie upiec kiełbaskę oraz grzankę. Odwiedziny zakończyły się wspólnymi zdjęciami. Wszystkim uczestnikom i terapeutom WTZ Kwidzyn – Górki składamy serdeczne podziękowania za wspaniałą gościnę.

Zawody wędkarskie - spławikowe 06.07.2017

06 czerwca zostaliśmy zaproszeni przez WTZ w Kwidzynie do wzięcia udziału w plenerowej  imprezie „Integracyjne Spławikowe Zawody Wędkarskie – Górki 2017”. Z radością i dużą satysfakcją wyławialiśmy ryby z wody, tym bardziej, że potrafiliśmy samodzielnie założyć robaka na wędkę. Cieszyliśmy się z możliwości uczestnictwa w zawodach,  gdyż mięliśmy okazję spotkać się z zaprzyjaźnionymi kolegami i koleżankami z innych warsztatów. Wróciliśmy bogatsi o doświadczenie i przywieźliśmy piękne dyplomy oraz kolorowe maskotki.

Kończewice 20.06.2017

20 czerwca 2017 r. odbyły się VI INTEGRACYJNE ZAWODY SPORTOWE w Kończewicach dla osób niepełnosprawnych, w których po raz drugi wzięliśmy udział. Nasi uczestnicy sprawdzali swoją sprawność fizyczną w sztafecie, w biegu na 240m, rzucie piłką do kosza, w skoku w dal, czy w biegu parami w workach. Rzucali również woreczkiem do celu, strzelali do bramki oraz grali w kręgle. Impreza dostarczyła wszystkim nie tylko pozytywnych wrażeń, ale także wiele satysfakcji sportowej, bo wróciliśmy z medalami.

Wycieczka do Krakowa 31.05. - 03.06.2017

Ostatniego dnia maja z samego rana wyruszyliśmy na wyczekiwaną wycieczkę do Krakowa. Towarzyszyli nam koledzy i koleżanki z WTZ z Koniecwałdu oraz Kwidzyna. Zwiedzanie zaczęliśmy od Placu Matejki, gdzie podziwialiśmy Pomnik Grunwaldzki, Barbakan, Bramę Floriańską, Muzeum Matejki. Na Rynku Głównym pomodliliśmy się w Kościele Mariackim oraz robiliśmy zdjęcia przy Pomniku Adama Mickiewicza. Przerwę w zwiedzaniu spędziliśmy w krakowskiej kawiarence, gdzie wypiliśmy pyszną kawkę. W kolejnym dniu wycieczki zwiedziliśmy Kopiec Kościuszki, Katedrę na Wawelu z Nekropolią Królów Polskich i Wieżą Zygmunta oraz Zamek na Wawelu. Przez cały pobyt w Krakowie uczestnicy korzystali z atrakcji hotelu „Klub Planeta”: relaksowali się na basenie i w saunie. W drodze powrotnej zwiedziliśmy Zamek w Ogrodzieńcu i pełni wrażeń szczęśliwie dotarliśmy do domu.

Dzień Rodzica 26.05.2017

W piękny piątkowy dzień z okazji Dnia Mamy oraz zbliżającego się Dnia Taty zorganizowaliśmy wspólną uroczystość. Zaprosiliśmy wszystkich rodziców, aby złożyć im życzenia, wręczyć własnoręcznie wykonane niespodzianki. Wszyscy uczestnicy zaśpiewali rodzicom gromkie STO LAT, zaś nowo utworzony zespół muzyczny DZIERZGOŃSKIE PROMYKI zaprezentował dwa utwory wokalne… ze wzruszenia nie jednemu rodzicowi łza w oku się zakręciła. Po uczcie duchowej był słodki poczęstunek. Pyszny tort, kawa oraz inne słodkości dopełniły tę wyjątkową uroczystość – Dzień Rodzica.

XII Bieg Papieski 18.05.2017

W tym roku po raz drugi wzięliśmy udział w XII Biegu Papieskim organizowanym przez Gimnazjum w Dzierzgoniu . Wszyscy biegnący uczestnicy dotarli do mety różnymi sposobami, nawet wolnym truchtem. Po takim wysiłku zostaliśmy poczęstowani grochówką, pysznymi ciastami oraz goframi. Byliśmy bardzo szczęśliwi podczas dekoracji wręczania medali, teraz wzbogacają one osiągniecia naszego warsztatu.

Dzień rekreacyjny 16.05.2017

W wyjątkowo słoneczne majowe południe zorganizowaliśmy przed WTZ dzień rekreacyjny. Zaczęło się od zajęć rehabilitacyjnych na świeżym powietrzu, potem podziwialiśmy wielkie bańki mydlane a niektórzy z uczestników samodzielnie je puszczali… Wspólnie bawiliśmy się przy znanych i lubianych pląsach: „Labada”, „Gimnastyka”. Rekreację zakończyliśmy kawą i deserem na naszej ławeczce.

Kiermasze Wielkanocne

W drugim roku funkcjonowania WTZ w Dzierzgoniu wziął udział w kilku kiermaszach wielkanocnych: 5 kwietnia w Starostwie w Sztumie, 6 kwietnia w Starym Dzierzgoniu w Gminnym Centrum Kulturalno Bibliotecznym, 8 kwietnia w Dzierzgoniu przed UMiG oraz 11 kwietnia w świetlicy wiejskiej w Tywęzach. Zaprezentowaliśmy tam wiele swoich nowych pomysłów, które przerodziły się w piękne ozdoby świąteczne. Pokazaliśmy takie rękodzieła jak: duże zające styropianowe, kury i kurki, komplety wielkanocne do brzózek, koszyki i koszyczki, stroiki na stoły, wianki, pisanki, owieczki, baranki, doniczki i wiele innych. Kiermasze cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców a prezentowane prace zyskały nowych użytkowników.

Wycieczka do Włoch 05.03.2017 - 13.03.2017

W końcu nadszedł dzień wyjazdu, na który czekaliśmy od dawna…

5 marca 2017 roku wyruszyliśmy na siedmiodniową wycieczkę do Włoch. Najpierw pojechaliśmy na pięć dni do Rzymu. Nasz pobyt w Rzymie sfinansowała w pełni Fundacja Jana Pawła II. Zamieszkaliśmy przy Via della Camilluccia w hotelu Don Orione, gdzie czuliśmy się wspaniale i rozkoszowaliśmy się włoskimi potrawami. Dzisiejszy Rzym to świadectwo potęgi dawnego imperium z jego historią, kulturą i sztuką, a nade wszystko wspaniałe zabytki. Rzym to jedno z najpiękniejszych miast na świecie. Zwiedzanie miejsc charakterystycznych dla Rzymu oraz jego zabytków było dla nas niesamowitym przeżyciem. Z Wiecznego Miasta pojechaliśmy na jednodniową wycieczkę do siedziby letniej papieży jaką jest Castel del Gandolfo oraz do Monte Cassino z klasztorem górującym nad cmentarzem polskich żołnierzy, gdzie zapaliliśmy ogromny znicz przywieziony z Dzierzgonia. Szóstego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy w drogę do Wenecji. Po drodze zwiedziliśmy miasto św. Franciszka, czyli Asyż, a później Padwę. W Wenecji byliśmy tylko kilka godzin, ale wspomnienia są cudne…

Zabawa walentynkowa w Kwidzynie 14.02.2017

14 lutego 2017 r. zostaliśmy zaproszeni do Warsztatu Terapii z Zajęciowej „Miserikordia” w Górkach – Kwidzyn na zabawę walentynkową. Wszyscy bawili się doskonale, cieszyli się ze wspólnego towarzystwa: przyjacielskich rozmów, słodkiego poczęstunku i dobrej kawy. Atrakcją imprezy były różne konkursy oraz zabawy taneczne. Uczestnicy zostali nagrodzeni drobnymi upominkami w postaci: kubków, ołówków czy smyczy do kluczy.

Bal karnawałowy w Koniecwałdzie 01.02.2017

Na bal karnawałowy w Koniecwałdzie czekaliśmy z niecierpliwością. Uczestniczki od rana podkreślały swoją urodę, zaś uczestnicy poprawiali fryzury. Zabawa była bardzo taneczna, w przerwach każdy mógł odpocząć grając w quizy i kalambury albo zregenerować siły poczęstunkiem. Gospodarze ugościli nas własnoręcznie ugotowanym bigosem oraz pysznymi ciastami. Mogliśmy wspólnie spędzić czas również z uczestnikami z Kwidzyna oraz zapoznać się z uczestnikami z innych warsztatów. Punktem kulminacyjnym balu był wielki tort i głośne odśpiewanie „STO LAT” z okazji 17 rocznicy istnienia Warsztatu Terapii Zajęciowej w Koniecwałdzie. Gratulujemy wytrwałości i życzymy sukcesów na kolejne lata pracy terapeutycznej!

BOCCIE 25.01.2017

W tym roku XII Wojewódzki Turniej „BOCCIE” pod hasłem „Sportowa Integracja” organizowanym przez WTZ Beniowskiego w hali sportowej OLIMPIA w Elblągu odbył się już w styczniu. Nasz warsztat brał w nim udział po raz drugi. Spełniły się nasze marzenia, bo w kategorii UCZESTNICY zajęliśmy III miejsce, zaś w kategorii TERAPEUCI powtórzyliśmy sukces z poprzedniego roku. Otrzymaliśmy dyplomy, medale i upominki. Szczęśliwi wracaliśmy do domów. Coraz bardziej lubimy grać w boccie!

Śpiewająca wolontariuszka 24.01.2017

24.01.2017r. odwiedziła nas wolontariuszka – Magda Kraśniewska – która w ten wtorkowy, pochmurny dzień uprzyjemniła nam zajęcia terapeutyczne występem wokalnym. Nasz gość uczy się w I klasie liceum katolickiego w Malborku im. bł. Jana Pawła II. Swoją „przygodę” ze śpiewaniem zaczęła jako mała dziewczynka. Od półtora roku gra na gitarze, uwielbia pieśni kościelne. Występ pani Magdy na długo będzie brzmiał w naszych sercach.