Spotkanie wigilijne WTZ Dzierzgoń
Włodarze naszego miasta i gminy, reprezentanci samorządu terytorialnego, przyjaciele, sponsorzy oraz rodzice zaszczycili swoją obecnością dzisiejsze spotkanie wigilijne na warsztacie. Wzajemnie życzyliśmy sobie na nadchodzące święta nadziei, radości, miłości, dobroci oraz szczęścia i pomyślności w Nowym Roku. Występ artystyczny „Dzierzgońskich Promyków” wszystkich wprowadził w świąteczny nastrój a wizyta Mikołaja dopełniła magii Świąt Bożego Narodzenia.
Kiermasze BOŻONARODZENIOWE
Tradycyjnie jak co roku czas grudniowy to czas jarmarków i kiermaszy BOŻONARODZENIOWYCH. W tym roku wzięliśmy udział w kiermaszu w Starostwie (5 grudnia), w jarmarku w Dzierzgoniu (6 grudnia) i w kiermaszu Starym Targu (11 grudnia). W ramach rehabilitacji społecznej uczestnicy samodzielnie prezentowali swoje rękodzieła świąteczne, które od dłuższego czasu były przygotowywane na codziennych zajęciach warsztatowych.
Spot reklamowy - DOBRO ZAWSZE WRACA
3 grudnia przeżyliśmy wyjątkowy dzień, gdyż mięliśmy okazję podjąć wyzwanie i pokonać tremę podczas nagrywania spotu reklamowego. Odwiedziła nas Pani Burmistrz Jolanta Szewczun, aby wspólnie z nami nakręcić spot reklamowy zapraszający na Kiermasz Bożonarodzeniowy, który odbędzie się 06 grudnia przed UMiG w Dzierzgoniu. Wszyscy uczestnicy na czele z Panią Magdą oraz Panem Bartoszem reklamowali nasze prace ozdobno – użytkowe, wykonywane na codziennych zajęciach terapeutycznych. Każdy będzie miał szansę nabyć na stoisku niebywałe okazy naszej twórczości a wspierając nas podzielić się swoim sercem.
Odwiedziny Pani Burmistrz
Dnia 26 listopada odwiedziła nas Pani Burmistrz Jolanta Szewczun ze słodkościami. Poczęstowała wszystkich uczestników piernikami z okazji gminnych obchodów patronki miasta Dzierzgoń Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej. Serdecznie dziękujemy za pamięć i pyszne słodkości. Serdecznie zapraszamy w nasze progi każdego dnia.
Oceanarium
W ramach rehabilitacji społecznej wybraliśmy się 28 października wraz z rodzicami na jednodniową integracyjną wycieczkę do Gdyni. Tam zwiedziliśmy Akwarium Gdyńskie, będące ogrodem zoologicznym, działającym przy Morskim Instytucie Rybackim. Uczestnicy wycieczki podziwiali akwaria i wystawy oceanarium, wzięli udział w Edukacyjnej Lekcji Pokazowej, podczas której poznali faunę i florę mórz i oceanów. W drodze powrotnej, podczas wizyty w McDonaldzie, podopieczni mięli możliwość samodzielnego dokonania wyboru menu oraz zapłaty za rachunek.
Turnus rehabilitacyjny w Ustce
W dniach 28.09. – 11.10. 2019 roku dzięki dofinansowaniu ze środków PFRON byliśmy na turnusie rehabilitacyjnym w urokliwej nadmorskiej Ustce w Ośrodku „AGA”. Codziennie usprawnialiśmy swoje narządy ruchu korzystając z profesjonalnych zabiegów rehabilitacyjnych jak: aquawibron, masaż mechaniczny „Ceragem”, masaż klasyczny, okłady borowinowe, elektroterapia, masaże wirowe, laseroterapia czy pole magnetyczne. Codzienne spacery przez lasy sosnowe nad morze, wdychanie świeżego powietrza z jodem, podziwianie pięknych, spienionych fal, mimo deszczowej aury, poprawiało nasze samopoczucie. Na wielkie uznanie zasługuje cały personel dbający o wysoki standard pobytu oraz okazywana codzienna empatia i życzliwość.
II Przegląd Piosenki Religijnej w Kwidzynie
„Gdzie słyszysz śpiew, tam idź,
Tam dobre serca mają,
Źli ludzie, wierzaj mi,
Ci nigdy, nie śpiewają”
Przekaz J.W. Goethego był myślą przewodnią II Przeglądu Piosenki Religijnej Warsztatów Terapii Zajęciowej 2019 w Kwidzynie. „Dzierzgońskie Promyki”, w skład których weszli: Ania, Ewa, Gosia, Cyprian, Grzegorz i Łukasz, pod dyrygenturą instruktora terapii zajęciowej pani Emilii, zaśpiewały dwie piosenki: „Wszyscy ludzie”, „Nasz Bóg”. Swoje utwory zaprezentowały również warsztaty z Kwidzyna, Starogardu Gdańskiego, Czerska, Słupska, Malborka, Kwidzyna, Burs, Sycewic. Na podkreślenie zasługuje organizacja imprezy oraz niepodważalny integracyjny jej charakter.
Wycieczka do Chorwacji
Na zaproszenie WTZ w Koniecwałdzie wzięliśmy udział w integracyjnej wycieczce krajoznawczo – turystycznej do Chorwacji w dniach od 14 do 20 września br. Zwiedziliśmy stolicę Bośni i Hercegowiny – Mostar oraz Medjugorie z miejscem objawień Matki Boskiej na wzgórzu Crnica. Jadąc autostrada wzdłuż chorwackiego wybrzeża mogliśmy podziwiać zapierające dech w piersiach widoki. Byliśmy w przepięknym Dubrowniku, poznaliśmy urokliwe miasteczko Trogir oraz zakątki Splitu, gdzie z balkonu ruin pałacu przywitał nas cesarz wraz ze swoją małżonką. Pływaliśmy łodzią po Morzu Adriatyckim, widzieliśmy lagunę oraz rekiny. Wiele przyjemności sprawiła nam wizyta na plaży oraz kąpiel w lazurowym morzu. W drodze powrotnej do domu zwiedziliśmy Park Narodowy Krka oraz starówkę w Bratysławie. Wycieczkę będą nam przypominać zdjęcia i niezapomniane wrażenia.
13 września NARODOWE CZYTANIE
Narodowe Czytanie to akcja społeczna, mająca na celu propagowanie znajomości polskiej literatury. Została ona zapoczątkowana w 2012 roku. Honorowy patronat nad Narodowym Czytaniem sprawuje Para Prezydencka.
W tym roku akcja ta odbyła się pod hasłem „Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie”. Para Prezydencka wybrała polskie nowele, których wspólnym mianownikiem jest refleksja nad człowiekiem i społeczeństwem. W Dzierzgoniu Narodowe Czytanie zostało zorganizowane przez Gminną Koalicję na Rzecz Rozwoju Bibliotek i odbyło się w DOK. Uczniowie i nauczyciele szkół z Dzierzgonia oraz z SP w Bruku i Bągarcie przeczytali pięknie kilka nowel. |
|
Cieszymy się, że mogliśmy być słuchaczami ogólnopolskiego czytania wybitnych utworów należących do kanonu naszej ojczystej literatury. |
Zooterapia
09 września w słoneczny poniedziałek uczestnicy warsztatu wzięli udział w zooterapii. Zajęcia prowadził właściciel Gospodarstwa Agroturystycznego Alpaki na Kaszubach – pan Grzegorz. Opowiedział nam wiele ciekawostek o lamach i alpakach. Podkreślał istnienie naukowych dowodów, że przebywanie z Alpakami i Lamami daje rewelacyjne rezultaty przy leczeniu nadciśnienia, autyzmu, chorób psychicznych, zaburzeń ruchu i depresji, ADHD, nerwicy, upośledzenia intelektualnego i mózgowego porażenia dziecięcego oraz terapeutyczne działanie zwierząt na sferę psychiczną, emocjonalną, społeczną i poznawczą człowieka. Lamę Damę, alpaki Enzo oraz Cziken każdy mógł pogłaskać, nakarmić, wyczesać, poprowadzić na smyczy. Miękka sierść i ciepło bijące od zwierząt dawało nam poczucie bezpieczeństwa, poprawiło nasze samopoczucie. Każdy z uczestników mógł zrobić sobie zdjęcie z wybranym zwierzęciem a wyjątkowe doznania zachować dla siebie na pamiątkę.
Dożynki w Żuławce Sztumskiej
Na zaproszenie Burmistrz Miasta i Gminy Dzierzgoń Pani Jolanty Szewczun 1 września uczestniczyliśmy w Gminnych Dożynkach w Żuławce Sztumskiej. Obchody rozpoczęły się Dziękczynną Mszą Świętą za zebrane plony, następnie uroczystym korowodem dożynkowym udaliśmy się na miejsce świętowania. Po podziękowaniach przez władze wszystkim mieszkańcom wsi za ciężką pracę na roli, wyborze pięknego wieńca dożynkowego, nastał czas na koncerty lokalnych artystów oraz degustację pysznych ciast i potraw. Podczas całej imprezy nasz warsztat prezentował swoje rękodzieła użytkowe, które podziwiali uczestnicy dożynek a niektóre z prac będą już ozdabiały domy nowych właścicieli. Dziękujemy za zaproszenie 🙂
Zajęcia psychoterapeutyczne
W bieżącym roku skład naszego zespołu terapeutycznego powiększył się o psychologa, którym jest Pani Paulina. Mamy stworzoną możliwość uczestnictwa w zajęciach grupowych jak i indywidualnych z psychologiem. Pani Paulina służy również fachową wiedzą i pomocą naszym rodzicom i opiekunom prawnym. Uczestnicząc w zajęciach rozwijamy nasze kompetencje społeczne, uczymy się jak poszczególne emocje wpływają na nasze funkcjonowanie i jak sobie z nimi radzić. Poznajemy formy i metody asertywności oraz konstruktywnego wyrażania swoich emocji. Doświadczamy różnych form treningów relaksacyjnych. W trakcie prowadzonych zajęć indywidualnych omawiamy trudne dla nas tematy. Pani Paulina jest naszym mentorem w sprawach trudnych, intymnych, pomaga nam wypracować rozwiązanie naszych problemów. Zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest zdrowie psychiczne i dbamy o nie każdego dnia 🙂
12 lipca DZIEŃ OTWARTY
Zgodnie z planem zajęć kalendarza wakacyjnego 12 lipca na naszym warsztacie odbył się DZIEŃ OTWARTY. Na ten dzień zaprosiliśmy osoby niepełnosprawne z rodzicem/opiekunem oraz przedstawicieli władz. Uczestnicy WTZ: pani Magda i pan Mateusz, samodzielnie dokonali prezentacji warsztatu, przedstawili instruktorów terapii zajęciowej oraz pokazali własnoręcznie wykonane rękodzieła. Podkreślali, że warsztat jest miejscem, w którym czują się akceptowani, realizują swoje marzenia, podnoszą poczucie własnej wartości a sama praca daje im wiele satysfakcji. Zauważyli potrzebę istnienia takiej placówki, w której codziennie realizowana jest rehabilitacja zawodowa, społeczna i ogólna osób niepełnosprawnych. Po zajęciach rehabilitacyjnych wszyscy mieli okazję uczestniczyć w zajęciach z panią psycholog i stworzyć dywan sensoryczny. Dzień OTWARTY uważamy za bardzo udany.
4 lipca Integracyjne Spławikowe Zawody Wędkarskie
W deszczowy czwartek 4 lipca 18 – osobowa grupa osób pojechała do Kwidzyna. Tam czworo uczestników pod opieką terapeuty pani Joanny oraz pana Włodzimierza, kierowcy naszego warsztatu, wzięło udział w Integracyjnych Spławikowych Zawodach Wędkarskich dla osób niepełnosprawnych, które odbyły się na pięknym zielonym terenie parkowym Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kwidzynie Górki. Jak co roku cieszyliśmy się na możliwość spotkania z uczestnikami z innych warsztatów oraz na wspólne połowy. W podziękowaniu za udział każdy otrzymał maskotkę i dyplom.
24 czerwca wizyta studyjna w WTZ Kwidzyn
24 czerwca wybraliśmy się dużą grupą uczestników do Kwidzyna na wizytę studyjną do WTZ oraz na zwiedzanie miasta. Członkowie zespołu muzycznego „Dzierzgońskie Promyki” z terapeutą panią Emilią, przygotowujący się do udziału w przeglądzie piosenki religijnej, wzięli udział w wizycie studyjnej w pracowni artystycznej Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kwidzynie. Wizyta miała na celu możliwość integracji społecznej uczestników i kadry, wspólne ćwiczenia w śpiewaniu piosenek, wyrażanie siebie i swych emocji poprzez śpiew. Kilkoro uczestników pod opieką pani Niny oraz pan Mateusz z mamą wybrali się na zwiedzanie pięknych zakątków miasta, mięli możliwość wejścia na wieżę oraz integrować się społecznie w restauracji, w której zjedli pizzę. Celem wyjazdu było podniesienie poziomu samodzielności uczestników, pokazanie jak można aktywnie spędzić czas wolny oraz jak korzystać z dorobku kultury i sztuki.
Nieodpłatne praktyki zawodowe
Od 03 kwietnia do 19 czerwca 2019 roku dwoje uczestników naszego warsztatu, pani Ania i pan Artur, uczestniczyło w nieodpłatnych praktykach zawodowych w Zespole Szkół im. Kamila Cypriana Norwida w Dzierzgoniu. Możliwość udziału w praktykach zaowocowała podniesieniem samodzielności, zwiększeniem poczucia własnej wartości jako człowieka zdolnego do wykonywania prostej pracy. Uczestnicy mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności zastosowania posiadanej wiedzy teoretycznej w warunkach praktycznych. Nabyli nowe kompetencje zawodowe i społeczne, które zwiększyły ich świadomość dotycząca możliwości wykonywania prostej pracy, jak również potencjalnego poszukiwania pracy na rynku pracy. Uczestnicy praktyk wyzbyli się poczucia inności oraz podnieśli swoją wartość człowieka w życiu społecznym. Praktyki były dobrym doświadczeniem zawodowym dla Anny i Artura, zostały w pełni zrealizowane zgodnie z zawartym porozumieniem. To doświadczenie było dobrym sprawdzianem ich oceny z zakresu rehabilitacji zawodowej i miało wpływ na odniesiony sukces zawodowy.
VIII Integracyjne Zawody Sportowe w Kończewicach
11 czerwca delegacja z naszego warsztatu wzięła udział w VIII integracyjnych zawodach sportowych w Kończewicach, zorganizowanych przez Stowarzyszenie na Rzecz Oparcia i Rozwoju „Perspektywa” działającego przy ŚDS w Kończewicach. Zawodnicy biegli w sztafecie 4x 60m i na 240m. Dodatkowo pokazali technikę w konkurencji chodziarskiej 120m, biegli parami w workach, strzelali do bramki, rzucali piłeczką tenisową, grali w kręgle, rzucali woreczkiem do celu oraz przenosili piłeczki na czas. Wspólne zawody, poczęstunek oraz pyszny grill integrowały wszystkich uczestników imprezy a zdobyte dyplomy i prezenty sprawiły nam dodatkową satysfakcję.
8 czerwca Gdyński Magiel Twórczy
Delegacja kadry WTZ z Dzierzgonia działającego przy Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej w Koniecwałdzie reprezentowała warsztat i wzięła udział w XI Gdyńskim Maglu Twórczym. Celem imprezy było umacnianie pozytywnych relacji społecznych poprzez prezentację twórczości osób niepełnosprawnych. Na Placu Grunwaldzkim wystawili się uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, ośrodki wsparcia, szkoły oraz instytucje zaangażowane w działania na rzecz osób z niepełnosprawnością i prezentowały swoją działalność i twórczość artystyczną zarówno plastyczną jak i muzyczną. Ważnym elementem przedsięwzięcia jest budowanie świadomości społecznej związanej ze społecznym postrzeganiem osób niepełnosprawnych. Patronat Honorowy nad imprezą objął Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek.
6 czerwca Integracja w terenie
W słoneczny czerwcowy dzień miło spędziliśmy czas na terenie boiska sportowego. Terenowe gry: MAXI YENGA oraz WIEŻA mobilizowały uczestników z poszczególnych pracowni do ścisłej współpracy. Na wysokość układanych na siebie klocków miało wpływ działanie wszystkich graczy, ich spryt, dokładność i precyzyjne ruchy. Atmosfera relaksu i zadowolenia ze wspólnego tworzenia pozostała z nami do końca dnia.
05 czerwca Fimoterapia
Na dzisiejszych zajęciach z psychologiem WTZ panią Pauliną miała miejsce filmoterapia. Uczestnicy przygotowali się do tego już wcześniej. Rozdzielili między małymi grupami zadania do wykonania: zakup napojów i popcornu, przekształcenie pracowni rehabilitacji ruchowej w salę kinową oraz porządkowanie po zajęciach. W zaciemnionej „sali kinowej” obejrzeliśmy komedię: „Moja wielka grecka wycieczka”. Pozytywne emocje towarzyszyły nam przez cały czas trwania filmu. Po projekcji zostały poruszane tematy dotyczące norm społecznych, umacniania postaw tolerancji dla różnych poglądów oraz szacunku dla innych ludzi i własnej osoby. Uczestnicy trenowali umiejętności wypowiadania się się na forum większej grupy oraz kształtowali umiejętności dokonywania wyborów i podejmowania decyzji.
V Integracyjny Bieg Terenowy "Bażantarnia"
28 maja po raz pierwszy wzięliśmy udział w V Integracyjnym Biegu Terenowym WTZ „Bażantarnia”. Organizatorzy postarali się, aby bieg był inny niż wszystkie nam dotychczas znane. Postawili na integrację uczestników z czternastu okolicznych placówek i zdrową rywalizację zawodników.Trasa nie była łatwa. Podczas liczącego niecałe trzy kilometry biegu, jako jedyna żeńska drużyna, zmierzyłyśmy się z ciekawymi zadaniami, których wykonanie wymagało zaangażowania całego zespołu. Zmęczone ale w dobrych humorach ukończyłyśmy całą trasę. Jesteśmy z siebie dumne.
Dzień Rodzica
27 maja wraz z rodzicami wybraliśmy się do Białej Góry, gdzie w przepięknej scenerii Przystani Pętli Żuławskiej świętowaliśmy DZIEŃ RODZICA. Impreza rozpoczęła się od samodzielnego upieczenia kiełbasek przy ognisku, kawki ze świeżą drożdżówką oraz spaceru po miejscowych atrakcjach turystycznych. Dzięki uprzejmości pana Krzysztofa Burczyka, taty Cypriana, mięliśmy niecodzienną możliwość płynąć łodzią po Nogacie podczas kilkunastominutowego rejsu a nawet sterować nią pod okiem doświadczonego sternika. Zachęcamy wszystkich do poznania tak urokliwego miejsca. Zwieńczeniem imprezy było gromkie odśpiewanie przez uczestników swoim rodzicom STO LAT, złożenie życzeń i wręczenie własnoręcznie wykonanych rękodzieł.
Dialog Obywatelski
Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Dzierzgoń, Regionalne Towarzystwo Inwestycyjne S.A. oraz Gmina Dzierzgoń zaprosili przedstawicieli WTZ na Dialog Obywatelski z udziałem Anny Moniki Modzelewskiej z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej w Brukseli. Spotkanie miało miejsce 24 maja w siedzibie RTI w Dzierzgoniu. Tematem Dialogu była przyszłość Unii Europejskiej w kontekście wyborów do Parlamentu Europejskiego. Spotkanie było poprowadzone w rzeczowy sposób i dostarczyło wszystkim potrzebnej wiedzy o UE.
XIV BIEG PAPIESKI
17 maja kolejny raz wzięliśmy udział już w XIV BIEGU PAPIESKIM, zorganizowanym w rocznicę urodzin Papieża Polaka. Rozpoczął się STARTEM na Osiedlu Jana Pawła II a zakończył się na MECIE przy Obelisku Jana Pawła II. Wzięło w nim udział wielu mieszkańców Dzierzgonia począwszy od najmłodszych do najdojrzalszych. Szczytnym celem biegu jest zbiórka pieniędzy na leczenie dla Anastazji i Kacpra z Dzierzgonia. Jesteśmy dumni, że my również możemy pomóc.
Wystawa "Kino i teatr po okupacją"
W majowy ale deszczowy czwartek (16 maja) wybraliśmy się do Dzierzgońskiego Ośrodka Kultury na ciekawą wystawę, która wprowadziła nas w czasy okupacji. Wystawa „Kino i teatr pod okupacją” przygotowana została przez Biuro Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku a w klimatycznie przygotowanej kawiarence można było oglądać przedmioty z czasów naszych dziadków, a nawet pradziadków. Kawa wypita w takiej atmosferze smakowała wyjątkowo.
Wyjazd do Brukseli
W dniach od 9 do 13 kwietnia pojechaliśmy na wycieczkę do Brukseli. Mimo długiej podróży jechaliśmy autobusem w bardzo dobrych nastrojach. Szybko się rozpakowaliśmy i z przewodnikiem zwiedzaliśmy miasto. Następnego dnia, po śniadaniu, zwiedzaliśmy Muzeum Historii Europejskiej, Parlament Europejski oraz Parlamentarium. Na zaproszenie europosła pana Jarosława Wałęsy mieliśmy okazję wysłuchać wykładów prowadzonych przez niego oraz przez pana Leszka Gaś – specjalistę od administracji w Europarlamencie. Byliśmy również w Komisji Wyborczej Parlamentu Europejskiego. W ostatnim dniu naszego pobytu ciekawą atrakcją było zwiedzanie Atomium. Cały czas mieliśmy okazję poznawać smaki kuchni belgijskiej. Wycieczka bardzo nam się podobała, zostało nam dużo zdjęć i wspomnień.
Zajęcia biblioterapii w bibliotece publicznej w Dzierzgoniu
26 kwietnia całym warsztatem poszliśmy na pierwsze, umówione zajęcia terapeutyczne do biblioteki publicznej w Dzierzgoniu. Poznaliśmy budynek Dzierzgońskiego Ośrodka Kultury, różne formy zajęć proponowanych dla mieszkańców ale przede wszystkim zapoznaliśmy się z możliwościami, jakie oferuje biblioteka. Uczestnicy naszego warsztatu będą mogli uczestniczyć w głośnym czytaniu fragmentów książek, słuchać tekstów biblio terapeutycznych, korzystać z internetu, treści książek przenieść na papier, czy też obejrzeć ciekawy film. Najbardziej zainteresowani założą kartę biblioteczną, aby w pełni korzystać z szerokiej oferty, jaką proponuje biblioteka. Nasze zajęcia będą cykliczne.
Zajęcia na NESTLE
25 kwietnia w słoneczne do południe wybraliśmy się na plac rekreacyjno – sportowy wraz z siłownią zewnętrzną Nestlé przy ul. Wojska Polskiego w Dzierzgoniu. Tam pod okiem rehabilitanta ruchowego pana Pawła oraz pań terapeutek uczestnicy korzystali z poszczególnych urządzeń sportowych oraz rekreacyjnych. Humor wszystkim dopisywał a sportowy duch
Śniadanie WIELKANOCNE
W słoneczny piątkowy dzień 19 kwietnia w naszym warsztacie została zainicjowana piękna tradycja. Uczestnicy wraz z rodzicami i kadrą pedagogiczną zasiedli do uroczyście zastawionego stołu, gdzie przy tradycyjnym jajku i żurku wielkanocnym wszyscy składali sobie życzenia zdrowych i pogodnych świąt, nadziei, pogody ducha i niezapomnianych chwil, spędzonych z najbliższą rodziną. Ten wyjątkowy integracyjny czas wprowadził nas w podniosłą, świąteczną atmosferę.
Koszyk Wielkanocny
Kiermasze WIELKANOCNE
Dzień otwarty WTZ
Zgodnie z planem zajęć kalendarza wakacyjnego 12 lipca na naszym warsztacie odbył się DZIEŃ OTWARTY. Na ten dzień zaprosiliśmy osoby niepełnosprawne z rodzicem/opiekunem oraz przedstawicieli władz. Uczestnicy WTZ: pani Magda i pan Mateusz, samodzielnie dokonali prezentacji warsztatu, przedstawili instruktorów terapii zajęciowej oraz pokazali własnoręcznie wykonane rękodzieła. Podkreślali, że warsztat jest miejscem, w którym czują się akceptowani, realizują swoje marzenia, podnoszą poczucie własnej wartości a sama praca daje im wiele satysfakcji. Zauważyli potrzebę istnienia takiej placówki, w której codziennie realizowana jest rehabilitacja zawodowa, społeczna i ogólna osób niepełnosprawnych. Po zajęciach rehabilitacyjnych wszyscy mieli okazję uczestniczyć w zajęciach z panią psycholog i stworzyć dywan sensoryczny. Dzień OTWARTY uważmy za bardzo udany.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
02 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Obchody mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. Rankiem wraz z członkami grupy wsparcia dla opiekunów osób niepełnosprawnych W Nas Jest Siła, pracownikami MOPS w Dzierzgoniu wraz z Dyrektorem Martą Budzińską oraz Burmistrz Dzierzgonia Jolantą Szewczun i Radnymi uczestniczyliśmy w przemarszu ulicami Dzierzgonia w barwach niebieskich i spotkaliśmy się pod pomnikiem patronki naszego miasta. Piękne zdjęcia na tle Świętej Katarzyny były zwieńczeniem dzisiejszej akcji.
21 marca – ŚDS w Czerninie
21 marca zostaliśmy zaproszeni przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Czerninie przy Stowarzyszeniu „Do życia przez życie” na obchody 15 jubileuszu istnienia placówki. W tym dniu pojechaliśmy środkiem komunikacji miejskiej – LATOCHĄ do Sztumu. Była to dla nas prawdziwa lekcja dojrzałości i samodzielności zachowania się w miejscu użyteczności publicznej. Sama uroczystość odbyła się w sali Sztumskiego Centrum Kultury. Po obejrzeniu wyjątkowego, wzruszającego spektaklu pod tytułem „Jestem” w wykonaniu podopiecznych i terapeutów ŚDS z Czernina nadszedł czas na życzenia i prezenty. Gratulowaliśmy wszystkim pracownikom i uczestnikom codziennego zaangażowania, pasji i wytrwałości oraz życzyliśmy dalszych sukcesów zawodowych i pomyślności w życiu osobistym. Wyraziliśmy również nadzieję doczekania przez nasz WTZ takiego pięknego jubileuszu.