12 lipca DZIEŃ OTWARTY

Zgodnie z planem zajęć kalendarza wakacyjnego 12 lipca na naszym warsztacie odbył się DZIEŃ OTWARTY. Na ten dzień zaprosiliśmy osoby niepełnosprawne z rodzicem/opiekunem oraz przedstawicieli władz. Uczestnicy WTZ: pani Magda i pan Mateusz, samodzielnie dokonali prezentacji warsztatu, przedstawili instruktorów terapii zajęciowej oraz pokazali własnoręcznie wykonane rękodzieła. Podkreślali, że warsztat jest miejscem, w którym czują się akceptowani, realizują swoje marzenia, podnoszą poczucie własnej wartości a sama praca daje im wiele satysfakcji. Zauważyli potrzebę istnienia takiej placówki, w której codziennie realizowana jest rehabilitacja zawodowa, społeczna i ogólna osób niepełnosprawnych. Po zajęciach rehabilitacyjnych wszyscy mieli okazję uczestniczyć w zajęciach z panią psycholog i stworzyć dywan sensoryczny. Dzień OTWARTY uważamy za bardzo udany.

4 lipca Integracyjne Spławikowe Zawody Wędkarskie

W deszczowy czwartek 4 lipca 18 – osobowa grupa osób pojechała do Kwidzyna. Tam czworo uczestników pod opieką terapeuty pani Joanny oraz pana Włodzimierza, kierowcy naszego warsztatu, wzięło udział w Integracyjnych Spławikowych Zawodach Wędkarskich dla osób niepełnosprawnych, które odbyły się na pięknym zielonym terenie parkowym Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kwidzynie Górki. Jak co roku cieszyliśmy się na możliwość spotkania z uczestnikami z innych warsztatów oraz na wspólne połowy. W podziękowaniu za udział każdy otrzymał maskotkę i dyplom.

Pozostali uczestnicy wycieczki pod opieką dwóch terapeutek pani Alicji i pani Marty oraz pani Kamila z mamą wyruszyli na zwiedzanie muzeum zamkowego w Kwidzynie. Budowla znajduje się w bardzo dobrym stanie a zwiedzający mogą podziwiać liczne pamiątkowe eksponaty. Charakterystycznym elementem zamku jest największa na terenie państwa krzyżackiego wieża sanitarno – obronna „gdanisko”. Miłym zakończeniem wycieczki była pizza zjedzona w kwidzyńskiej restauracji.

Na warsztat wróciliśmy pełni satysfakcji i w dobrych humorach.

24 czerwca wizyta studyjna w WTZ Kwidzyn

24 czerwca wybraliśmy się dużą grupą uczestników do Kwidzyna na wizytę studyjną do WTZ oraz na zwiedzanie miasta. Członkowie zespołu muzycznego „Dzierzgońskie Promyki” z terapeutą panią Emilią, przygotowujący się do udziału w przeglądzie piosenki religijnej, wzięli udział w wizycie studyjnej w pracowni artystycznej Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kwidzynie. Wizyta miała na celu możliwość integracji społecznej uczestników i kadry, wspólne ćwiczenia w śpiewaniu piosenek, wyrażanie siebie i swych emocji poprzez śpiew. Kilkoro uczestników pod opieką pani Niny oraz pan Mateusz z mamą wybrali się na zwiedzanie pięknych zakątków miasta, mięli możliwość wejścia na wieżę oraz integrować się społecznie w restauracji, w której zjedli pizzę. Celem wyjazdu było podniesienie poziomu samodzielności uczestników, pokazanie jak można aktywnie spędzić czas wolny oraz jak korzystać z dorobku kultury i sztuki.

Nieodpłatne praktyki zawodowe

Od 03 kwietnia do 19 czerwca 2019 roku dwoje uczestników naszego warsztatu, pani Ania i pan Artur, uczestniczyło w nieodpłatnych praktykach zawodowych w Zespole Szkół im. Kamila Cypriana Norwida w Dzierzgoniu. Możliwość udziału w praktykach zaowocowała podniesieniem samodzielności, zwiększeniem poczucia własnej wartości jako człowieka zdolnego do wykonywania prostej pracy. Uczestnicy mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności zastosowania posiadanej wiedzy teoretycznej w warunkach praktycznych. Nabyli nowe kompetencje zawodowe i społeczne, które zwiększyły ich świadomość dotycząca możliwości wykonywania prostej pracy, jak również potencjalnego poszukiwania pracy na rynku pracy. Uczestnicy praktyk wyzbyli się poczucia inności oraz podnieśli swoją wartość człowieka w życiu społecznym. Praktyki były dobrym doświadczeniem zawodowym dla Anny i Artura, zostały w pełni zrealizowane zgodnie z zawartym porozumieniem. To doświadczenie było dobrym sprawdzianem ich oceny z zakresu rehabilitacji zawodowej i miało wpływ na odniesiony sukces zawodowy.

VIII Integracyjne Zawody Sportowe w Kończewicach

11 czerwca delagacja z naszego warsztatu wzięła udział w VIII integracyjnych zawodach sportowych w Kończewicach, zorganizowanych przez Stowarzyszenie na Rzecz Oparcia i Rozwoju „Perspektywa” działającego przy ŚDS w Kończewicach. Zawodnicy biegli w sztafecie 4x 60m i na 240m. Dodatkowo pokazali tęchnikę w konkurencji chodziarskiej 120m, biegli parami w workach, strzelali do bramki, rzucali piłeczką tenisową, grali w kręgle, rzucali woreczkiem do celu oraz przenosili piłeczki na czas. Wspólne zawody, poczęstunek oraz pyszny grill integrowały wszystkich uczestników imprezy a zdobyte dyplomy i prezenty sprawiły nam dodatkową satysfakcję.

8 czerwca Gdyński Magiel Twórczy

Delegacja kadry WTZ z Dzierzgonia działającego przy Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej w Koniecwałdzie reprezentowała warsztat i wzięła udział w XI Gdyńskim Maglu Twórczym. Celem imprezy było umacnianie pozytywnych relacji społecznych poprzez prezentację twórczości osób niepełnosprawnych. Na Placu Grunwaldzkim wystawili się uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, ośrodki wsparcia, szkoły oraz instytucje zaangażowane w działania na rzecz osób z niepełnosprawnością i prezentowały swoją działalność i twórczość artystyczną zarówno plastyczną jak i muzyczną. Ważnym elementem przedsięwzięcia jest budowanie świadomości społecznej związanej ze społecznym postrzeganiem osób niepełnosprawnych. Patronat Honorowy nad imprezą objął Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek.

6 czerwca Integracja w terenie

W słoneczny czerwcowy dzień miło spędziliśmy czas na terenie boiska sportowego. Terenowe gry: MAXI YENGA oraz WIEŻA mobilizowały uczestników z poszczególnych pracowni do ścisłej współpracy. Na wysokość układanych na siebie klocków miało wpływ działanie wszystkich graczy, ich spryt, dokładność i precyzyjne ruchy. Atmosfera relaksu i zadowolenia ze wspólnego tworzenia pozostała z nami do końca dnia.

05 czerwca Fimoterapia

Na dzisiejszych zajęciach z psychologiem WTZ panią Pauliną miała miejsce filmoterapia. Uczestnicy przygotowali się do tego już wcześniej. Rozdzielili między małymi grupami zadania do wykonania: zakup napojów i popcornu, przekształcenie pracowni rehabilitacji ruchowej w salę kinową oraz porządkowanie po zajęciach. W zaciemnionej „sali kinowej” obejrzeliśmy komedię: „Moja wielka grecka wycieczka”. Pozytywne emocje towarzyszyły nam przez cały czas trwania filmu. Po projekcji zostały poruszane tematy dotyczące norm społecznych, umacniania postaw tolerancji dla różnych poglądów oraz szacunku dla innych ludzi i własnej osoby. Uczestnicy trenowali umiejętności wypowiadania się się na forum większej grupy oraz kształtowali umiejętności dokonywania wyborów i podejmowania decyzji.

V Integracyjny Bieg Terenowy "Bażantarnia"

28 maja po raz pierwszy wzięliśmy udział w V Integracyjnym Biegu Terenowym WTZ „Bażantarnia”. Organizatorzy postarali się, aby bieg był inny niż wszystkie nam dotychczas znane. Postawili na integrację uczestników z czternastu okolicznych placówek i zdrową rywalizację zawodników. Trasa nie była łatwa. Podczas liczącego niecałe trzy kilometry biegu, jako jedyna żeńska drużyna, zmierzyłyśmy się z ciekawymi zadaniami, których wykonanie wymagało zaangażowania całego zespołu. Zmęczone ale w dobrych humorach ukończyłyśmy całą trasę. Jesteśmy z siebie dumne.

Dzień Rodzica

27 maja wraz z rodzicami wybraliśmy się do Białej Góry, gdzie w przepięknej scenerii Przystani Pętli Żuławskiej świętowaliśmy DZIEŃ RODZICA. Impreza rozpoczęła się od samodzielnego upieczenia kiełbasek przy ognisku, kawki ze świeżą drożdżówką oraz spaceru po miejscowych atrakcjach turystycznych. Dzięki uprzejmości pana Krzysztofa Burczyka, taty Cypriana, mięliśmy niecodzienną możliwość płynąć łodzią po Nogacie podczas kilkunastominutowego rejsu a nawet sterować nią pod okiem doświadczonego sternika. Zachęcamy wszystkich do poznania tak urokliwego miejsca. Zwieńczeniem imprezy było gromkie odśpiewanie przez uczestników swoim rodzicom STO LAT, złożenie życzeń i wręczenie własnoręcznie wykonanych rękodzieł.

Dialog Obywatelski

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Dzierzgoń, Regionalne Towarzystwo Inwestycyjne S.A. oraz Gmina Dzierzgoń zaprosili przedstawicieli WTZ na Dialog Obywatelski z udziałem Anny Moniki Modzelewskiej z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej w Brukseli. Spotkanie miało miejsce 24 maja w siedzibie RTI w Dzierzgoniu. Tematem Dialogu była przyszłość Unii Europejskiej w kontekście wyborów do Parlamentu Europejskiego. Spotkanie było poprowadzone w rzeczowy sposób i dostarczyło wszystkim potrzebnej wiedzy o UE.

 

XIV BIEG PAPIESKI

17 maja kolejny raz wzięliśmy udział już w XIV BIEGU PAPIESKIM, zorganizowanym w rocznicę urodzin Papieża Polaka. Rozpoczął się STARTEM na Osiedlu Jana Pawła II a zakończył się na MECIE przy Obelisku Jana Pawła II. Wzięło w nim udział wielu mieszkańców Dzierzgonia począwszy od najmłodszych do najdojrzalszych. Szczytnym celem biegu jest zbiórka pieniędzy na leczenie dla Anastazji i Kacpra z Dzierzgonia. Jesteśmy dumni, że my również możemy pomóc.

Wystawa "Kino i teatr po okupacją"

W majowy ale deszczowy czwartek (16 maja) wybraliśmy się do Dzierzgońskiego Ośrodka Kultury na ciekawą wystawę, która wprowadziła nas w czasy okupacji. Wystawa „Kino i teatr pod okupacją” przygotowana została przez Biuro Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku a w klimatycznie przygotowanej kawiarence można było oglądać przedmioty z czasów naszych dziadków, a nawet pradziadków. Kawa wypita w takiej atmosferze smakowała wyjątkowo.

Wyjazd do Brukseli

W dniach od 09 do 13 kwietnia pojechaliśmy na wycieczkę do Brukseli. Mimo długiej podróży jechaliśmy autobusem w bardzo dobrych nastrojach. Szybko się rozpakowaliśmy i z przewodnikiem zwiedzaliśmy miasto. Następnego dnia, po śniadaniu, zwiedzaliśmy Muzeum Historii Europejskiej, Parlament Europejski oraz Parlamentarium. Na zaproszenie europosła pana Jarosława Wałęsy mieliśmy okazję wysłuchać wykładów prowadzonych przez niego oraz przez pana Leszka Gaś – specjalistę od administracji w Europarlamencie. Byliśmy również w Komisji Wyborczej Parlamentu Europejskiego. W ostatnim dniu naszego pobytu ciekawą atrakcją było zwiedzanie Atomium. Cały czas mieliśmy okazję poznawać smaki kuchni belgiskiej. Wycieczka bardzo nam się podobała, zostało nam dużo zdjęć i wspomnień.

Zajęcia biblioterapii w bibliotece publicznej w Dzierzgoniu

26 kwietnia całym warsztatem poszliśmy na pierwsze, umówione zajęcia terapeutyczne do biblioteki publicznej w Dzierzgoniu. Poznaliśmy budynek Dzierzgońskiego Ośrodka Kultury, różne formy zajęć proponowanych dla mieszkańców ale przede wszystkim zapoznaliśmy się z możliwościami, jakie oferuje biblioteka. Uczestnicy naszego warszatu będą mogli uczestniczyć w głośnym czytaniu fragmentów książek, słuchać tekstów biblioterapeutycznych, korzystać z internetu, treści książek przenieść na papier, czy też obejrzeć ciekawy film. Najbardziej zainteresowani założą kartę biblioteczną, aby w pełni korzystać z szerokiej oferty, jaką proponuje biblioteka. Nasze zajęcia będą cykliczne 🙂

Zajęcia na NESTLE

25 kwietnia w słoneczne do południe wybraliśmy się na plac rekreacyjno – sportowy wraz z siłownią zewnętrzną Nestlé przy ul. Wojska Polskiego w Dzierzgoniu. Tam pod okiem rehabilitanta ruchowego pana Pawła oraz pań terapeutek uczestnicy korzystali z poszczególnych urządzeń sportowych oraz rekreacyjnych. Humor wszystkim dopisywał a sportowy duch był z nami do końca dnia.

Śniadanie WIELKANOCNE

W słoneczny piątkowy dzień 19 kwietnia w naszym warsztacie została zainicjowana piękna tradycja. Uczestnicy wraz z rodzicami i kadrą pedagogiczną zasiedli do uroczyście zastawionego stołu, gdzie przy tradycyjnym jajku i żurku wielkanocnym wszyscy składali sobie życzenia zdrowych i pogodnych świąt, nadziei, pogody ducha i niezapomnianych chwil, spędzonych z najbliższą rodziną. Ten wyjątkowy integracyjny czas wprowadził nas w podniosłą, świąteczną atmosferę.

Koszyk Wielkanocny

W imieniu Starosty Powiatu Sztumskiego zostaliśmy zaproszeni na XII Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich pt. „Stół Wielkanocny”. Impreza odbyła się 12 kwietnia w auli Zespołu Szkół w Dzierzgoniu. Uczestnicy przeglądu prezentowali się w czterech konkurencjach: „Śniadanie Wielkanocne”, Koszyk Wielkanocny”, „Piosenka regionalna” oraz „Pokaz mody”. Wszyscy uczestnicy byli bardzo zaangażowani w przygotowania do poszczególnych zadań. Próby zespołu muzycznego „Dzierzgońskie Promyki” trwały codziennie, aby uczestnicy mogli pięknie zaśpiewać kanon ludowy „Panie Janie”, który był dużym wyzwaniem. Ponadto zaangażowali się czynnie w przygotowanie śniadania i koszyka wielkanocnego. Zwieńczeniem imprezy były prezenty wręczane przez organizatorów wszystkim uczestnikom przeglądu. Praca uczestników i terapeutów została również doceniona przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Sztumie, która  ofiarowała warsztatowi bardzo praktyczne naczynie. Serdecznie dziękujemy 🙂

Kiermasze WIELKANOCNE

Tradycyjnie przed Świętami Wielkanocnymi wzięliśmy udział w kiermaszu przedświątecznym w Dzierzgoniu przed UMiG organizowanym przez DOK oraz w Starostwie Powiatowym w Sztumie. Oprócz klasycznych form zdobniczych jak wianki, jajka, stroiki wykonane wieloma technikami terapeutycznymi i z różnych materiałów prezentowaliśmy na nich nowe pomysły. Dodatkowo pokazaliśmy nasze rękodzieła na targowisku miejskim w Malborku, gdzie największym powodzeniem cieszyły się palmy wielkanocne oraz kartki świąteczne.   

Dzień otwarty WTZ

04 kwietnia był dniem otwartym w naszym warsztacie. Odwiedzający nas rodzice uczestników, mieszkańcy Dzierzgonia oraz członkinie grupy wsparcia dla opiekunów osób niepełnosprawnych W NAS JEST SIŁA podziwiali rękodzieła użytkowe i wielkanocne misternie przygotowywane od stycznia bieżącego roku przez naszych podopiecznych przy wsparciu terapeutów. Dziękujemy wszystkim za zainteresowanie naszymi pracami. 

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

02 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Obchody mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. Rankiem wraz z członkami grupy wsparcia dla opiekunów osób niepełnosprawnych W Nas Jest Siła, pracownikami MOPS w Dzierzgoniu wraz z Dyrektorem Martą Budzińską oraz Burmistrz Dzierzgonia Jolantą Szewczun i Radnymi uczestniczyliśmy w przemarszu ulicami Dzierzgonia w barwach niebieskich i spotkaliśmy się pod pomnikiem patronki naszego miasta. Piękne zdjęcia na tle Świętej Katarzyny były zwieńczeniem dzisiejszej akcji.

21 marca – ŚDS w Czerninie

21 marca zostaliśmy zaproszeni przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Czerninie przy Stowarzyszeniu „Do życia przez życie” na obchody 15 jubileuszu istnienia placówki. W tym dniu pojechaliśmy środkiem komunikacji miejskiej – LATOCHĄ do Sztumu. Była to dla nas prawdziwa lekcja dojrzałości i samodzielności zachowania się w miejscu użyteczności publicznej. Sama uroczystość odbyła się w sali Sztumskiego Centrum Kultury. Po obejrzeniu wyjątkowego, wzruszającego spektaklu pod tytułem „Jestem” w wykonaniu podopiecznych i terapeutów ŚDS z Czernina nadszedł czas na życzenia i prezenty. Gratulowaliśmy wszystkim pracownikom i uczestnikom codziennego zaangażowania, pasji i wytrwałości oraz życzyliśmy dalszych sukcesów zawodowych i pomyślności w życiu osobistym. Wyraziliśmy również nadzieję doczekania przez nasz WTZ takiego pięknego jubileuszu.

21 marca – dzień kolorowej skarpetki

Do dnia kolorowej skarpetki, czyli ŚWIATOWEGO DNIA OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA, zostaliśmy przygotowani wcześniej na grupowych zajęciach z psycholog WTZ panią Pauliną. We czwartek każdy uczestnik w formie solidaryzowania się z osobami z zespołem downa założył dwie kolorowe skarpetki nie do pary. Ta akcja jest nam bardzo bliska. Jesteśmy pełni tolerancji i akceptacji dla osób niepełnosprawnych. WSPIERAJ NIE WYŚMIEWAJ!

Dzień Kobiet

W tym dniu w naszym warsztacie w wyjątkowy sposób świętowaliśmy Dzień Kobiet. Uczestnicy płci męskiej przygotowali dla wszystkich pań niespodziankę. Uroczystość rozpoczęła się programem artystycznym i gromkim STO LAT. Oprócz pięknych życzeń były kwiaty, czekoladki. Panowie samodzielnie nakryli stoły, zaparzyli kawę i podali słodki poczęstunek. Wszystkie koleżanki oraz panie terapeutki miło będą wspominać ten dzień.

Pączek z przyjaciółmi

28 lutego w naszym warsztacie odbyła się integracyjna impreza „Pączek z przyjaciółmi”. Zaproszonych gości samodzielnie przywitała podopieczna Magdalena. Wśród gości byli: przyjaciele z kilku Warsztatów Terapii Zajęciowej z Elbląga, Malborka i Koniecwałdu, sponsorzy, pani Burmistrz MiG w Dzierzgoniu Jolanta Szewczun, nasi kochani rodzice oraz wolontariusze Gimnazjum w Dzierzgoniu. Zabawa trwała przy skocznej muzyce, którą puszczał podopieczny DJ Grzegorz. Podczas przerw wolontariusze podawali pyszną kawę, herbatę i napoje oraz przy tłustym czwartku tradycyjny tłusty pączek. Wyjątkowo pozytywna i przyjacielska atmosfera towarzyszyła wszystkim bawiącym się. Dziękujemy Wam za odwiedziny!

19 urodziny WTZ w Koniecwałdzie

1 dnia lutego w WTZ w Koniecwałdzie odbyła się uroczystość z okazji 19 urodzin istnienia warsztatu. Wraz z uczestnikami z WTZ z Malborka, po złożeniu życzeń solenizantom, zaczęliśmy zabawę przy skocznej muzyce. Poprzez rozmowy i wspólne tańce wzmacnialiśmy przyjacielskie kontakty z kolegami i koleżankami z innych warsztatów. Gospodarze poczęstowali nas sałatkami, kapustą i pysznym ciastem. Atmosfera całej imprezy była wyjątkowo miła i przyjacielska.

Zabawa karnawałowa w Kwidzynie

WTZ w Kwidzynie zaprosił nas na zabawę karnawałową, która odbyła się 30 stycznia w nowoczesnym obiekcie Parku Przemysłowo Technologicznego. Przygotowywaliśmy się do wyjazdu już wcześniej dmuchając balony do konkursu oraz projektując strój karnawałowy. Pojechaliśmy tam w dobrych humorach i pełni pozytywnych emocji. Oprócz tańców w towarzystwie zaprzyjaźnionych warsztatów i pysznego słodkiego poczęstunku odbył się konkurs na najciekawszy strój karnawałowy. Wielu uczestników wyróżniało się kolorowym przebraniem, z naszego warsztatu wyróżniona została pani Beatka jako pirat mórz i oceanów.

Kierownik WTZ

28 stycznia w naszym warsztacie odbyła się wyjątkowa uroczystość – zmiany kierownictwa Warsztatu Terapii Zajęciowej w Dzierzgoniu. W tym dniu wraz z rodzicami pożegnaliśmy panią Marię Król, która odeszła na zasłużoną emeryturę, jednocześnie przywitaliśmy nową kierownik WTZ panią Katarzynę Białkowską.

Wizyta uczniów z SOS-W w Uśnicach

17 stycznia 2019 r. do naszego warsztatu przyjechali wyjątkowi goście – uczniowie wraz z nauczycielami – ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Uśnicach. Odwiedzający chcieli poznać Warsztat Terapii Zajęciowej w Dzierzgoniu, zasady jego funkcjonowania oraz samych podopiecznych. Rozmowa przy herbatce i słodkościach przebiegała w miłej  atmosferze, zaś jej uwięńczeniem była wspólna zabawa integracyjna „Labada”. Kontynuacją naszej przyjaźni będzie w niedługiej przyszłości kolejne spotkanie i kolejna zabawa w naszej placówce.

WOŚP

13 stycznia 2019 r. na terenie naszej gminy odbył się 27 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po raz pierwszy uczestnicy naszego warsztatu: pani Magdalena, pan Mateusz, pan Marek oraz pan Artur, czynnie zaangażowali się w ORKIESTRĘ jako wolontariusze. Dzierzgoń zebrał 34866,10 zł – po raz kolejny został pobity rekord. Podopieczni naszego warsztatu bardzo zaangażowali się społecznie i doświadczyli pozytywnych emocji,  gdyż sami będąc w potrzebie, rozumieją znaczenie pomocy dla potrzebujących i sami, w miarę swoich możliwości, niosą pomoc. Czują się szczęśliwi, mogąc pomagać innym.

Teatr "Igraszki z diabłem"

11 stycznia został zorganizowany integracyjny wyjazd do teatru SEWRUKA w Elblągu na sztukę pt.: „Igraszki z diabłem”. Elegancko ubrani podopieczni wraz z chętnymi rodzicami oglądali na deskach elbląskiego teatru komediową sztukę, która wszystkich wprowadziła w wesoły nastrój i dostarczyła mnóstwo pozytywnych emocji.