21 marca - Międzynarodowy Dzień Osób z Zespołem Downa

Kadra Warsztatu Terapii Zajęciowej w Dzierzgoniu wraz z Panią psycholog wspiera uczestników, rodziców i opiekunów w tym trudnym dla wszystkich czasie, komunikując się z nimi telefonicznie i internetowo. Pracujemy zdalnie w związku z zawieszeniem zajęć. Dlatego też z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa, uczestnicy samodzielnie, z pomocą rodziców, opiekunów zrobili zdjęcia w swoich kolorowych skarpetkach i nam poprzesyłali.

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa jest dniem ustanowionym z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Dzień ten nie bez przyczyny wyznaczono na 21 marca. Jest to początek kalendarzowej wiosny, symbolizujący narodziny nowego życia oraz narodziny ludzi niezwykłych. Data odnosi się również do samej istoty choroby. Zespół Downa wiąże się bowiem z obecnością trzeciego, dodatkowego chromosomu 21 w kariotypie. Organizacje wspierające obchody Światowego Dnia Zespołu Downa zachęcają nas do założenia w tym dniu kolorowych skarpetek – dwóch albo trzech (jak wspomniane trzy chromosomy)                              i obowiązkowo nie do pary. Kolorowe skarpetki, podobnie jak data obchodów, mają znaczenie symboliczne: różnorodność, odmienność, społeczne niedopasowanie – czyli wszystko to, z czym na co dzień muszą zmagać się osoby dotknięte chorobą.

Nasza wspólna inicjatywa obchodzenia dziś tego święta zaprezentowana jest w fotografiach.

28 luty – wyjątkowe zajęcia z biblioterapii

Uczestnicy płci męskiej pod opieką terapeuty pani Emilii wzięli udział w kolejnym cyklicznym spotkaniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dzierzgoniu. Dzisiejsza biblioterapia przebiegała pod hasłem zbliżającego się dnia kobiet. Spotkanie prowadziła pani kierownik Ela, która wraz z panią Beatą opowiadały o tradycjach święta kobiet na przestrzeni wieku zarówno w Polsce jak i za granicą. Panowie dowiedzieli się jak obchodzi się święto we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Armenii i Wietnamie. Mięli możliwość poszerzania swojej wiedzy oraz rozwijania zdolności komunikacyjnych poprzez wypowiadanie się pełnymi zdaniami. W dniu dzisiejszym nowym czytelnikiem biblioteki został pan Mateusz, któremu pomocą w wypełnieniu karty bibliotecznej służyła pani Ewelina. Serdecznie dziękujemy Paniom za SUPER zajęcia.

Tłusty czwartek w Dziennym Domu Pobytu SENIOR +

20 lutego zostaliśmy zaproszeni do Dziennego Domu Pobytu SENIOR + na integracyjne spotkanie z okazji tłustego czwartku. Trenowaliśmy podstawowe umiejętności prowadzenia rozmowy poprzez wypowiadanie się na forum grupy oraz poszerzanie słownictwa. Spotkanie odbyło się przy miłej dla ucha muzyce oraz pysznych faworkach i pączkach. Dziękujemy 😉

Zatrudnienie na otwartym rynku pracy

Pan Artur jest pierwszym uczestnikiem Warsztatu Terapii Zajęciowej, który od 14 lutego bieżącego roku został zatrudniony na otwartym rynku pracy. Z inicjatywą zatrudnienia wyszedł Pan Zbigniew Przybysz z firmy KRAM S.A. w Dzierzgoniu. Otrzymana propozycja zatrudnienia uczestnika warsztatu jest sukcesem zawodowym naszej placówki. Panu Arturowi życzymy wielu sukcesów zawodowych.

Kadra i uczestnicy Warsztatu serdecznie dziękują za owocną i wieloletnią współpracę z Panem Zbigniewem Przybyszem. Będziemy realizować sumiennie rehabilitację zawodową, aby więcej uczestników miało szansę na zatrudnienie.

Nieodpłatne praktyki zawodowe

Zgodnie z indywidualnym programem rehabilitacji uczestnik warsztatu może brać udział w nieodpłatnych praktykach zawodowych u pracodawcy, w tym w spółdzielni socjalnej w wymiarze do 15 godz. tygodniowo przez okres do 3 miesięcy, z możliwością przedłużenia do 6 miesięcy.

Warsztat realizuje zadania Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. W bieżącym roku 2 uczestniczki warsztatu p. Ewa i P. Ania od miesiąca marca podejmą nieodpłatne praktyki w Dziennym Domu Pobytu SENIOR +.

14 luty - zabawa WALENTYNKOWA

W tym dniu złożyli nam rewizytę uczestnicy z WTZ z Kwidzyna oraz z WTZ z Malborka z kadrą terapeutyczną. Wspólnie spędzony czas był wspaniałą formą treningu komunikacji interpersonalnej. Poprzez uczestnictwo w zabawie integracyjnej „Czerwony Kapturek” uczestnicy uczyli się zgodnego reagowania i współdziałania według ustalonego schematu. Słodki poczęstunek uprzyjemnił spotkanie. Na zakończenie wizyty goście otrzymali własnoręcznie wykonane przez naszych uczestników piękne gipsowe serca.

Bal karnawałowy - walentynkowy w WTZ Kwidzyn

13 lutego mięliśmy ogromną przyjemność uczestniczyć w balu karnawałowo – walentynkowym w WTZ w Kwidzynie. Oprócz typowo integracyjnego celu mogliśmy praktycznie trenować umiejętności komunikacyjne oraz kulturalnego zachowania się przy stole. Mogliśmy również pielęgnować zawiązane już wcześniej przyjaźnie. Zabawa była kolejnym przedsięwzięciem w ramach integracji z młodzieżą Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kwidzynie. Uczniowie klasy pierwszej Technikum Gastronomicznego wraz z wychowawcą p. Ewą, przygotowali poczęstunek i wspaniale się z nami bawili. Były tańce, konkursy, mnóstwo śmiechu i żartów a piękne stroje i super muzyka sprawiły, że bawiliśmy się świetnie. Kulminacyjnym punktem balu był konkurs na najciekawszy strój karnawałowy. Jury miało wielki problem z wyborem. Ostatecznie wybrano strój Elzy – pani Oli z WTZ Kwidzyn. Czas umilił nam występ zespołu „Chłopaki Wuteziaki” z naszego warsztatu. Jak zwykle niezawodni okazali się rodzice uczestników, który zadbali o ciasto i inne słodkości.

Bal karnawałowy

Styczeń pożegnaliśmy integracyjnym balem karnawałowym społeczności warsztatowej. Każdy uczestnik był przebrany, niektórzy zaś swoje stroje przygotowali samodzielnie. Podczas zabawy pielęgnowaliśmy pozytywne relacje z uczestnikami, usprawnialiśmy koordynację ruchową, ćwiczyliśmy rytmikę w tańcu oraz trenowaliśmy umiejętności interpersonalne w rozmowach z przyjaciółmi. Wszyscy doświadczyli pozytywnych emocji tak ważnych w prawidłowych funkcjonowaniu każdego człowieka.

Zajęcia grupowe z Panią Psycholog

Zima zobowiązuje i tak w okresie ferii postanowiliśmy ulepić bałwana. Pod hasłem: „My się zimy nie boimy i śnieg sami wytworzymy” zostały przeprowadzone przez psycholog WTZ panią Paulinę zajęcia  z sensoplastyki. Kolorowa stymulacja rozwija zmysły węchu, wzroku, dotyku, smaku i słuchu, dzięki niej udało nam się ulepić prawdziwego bałwana.
Sensoplastyka wpływa na rozwój zmysłów, wspomaga budowanie świadomości ciała i przestrzeni, dba o usprawniania ruchowe szczególnie motoryki małej czyli trenujemy i dobrze się przy tym bawimy, wpływa pozytywnie na rozwój mowy ( ośrodki w mózgu, które odpowiadają za mowę sąsiadują z ośrodkami odpowiedzialnymi za motorykę małą czyli pracę dłoni, poprzez wspólne działanie pogłębiamy kontakt emocjonalny, budujemy w ten sposób poczucie bezpieczeństwa, wspieramy rozwój poznawczy- opisujemy elementy świata, pokazujemy i doświadczamy procesu przemiany substancji oraz związki przyczynowo- skutkowe.
Podczas zajęć zabawy, śmiechu i oczywiście bałaganu było co niemiara, dlatego na koniec wszyscy ochoczo zabrali się do sprzątania trenując zaradność osobistą w zakresie zamiatania, odkurzania, czyszczenia i zmywania.

Tajemniczy ogród - w Teatrze im. Aleksandra Sewruka

12 stycznia w niedzielny, zimowy dzień w ramach rehabilitacji społecznej pojechaliśmy do elbląskiego teatru im. Aleksandra Sewruka na sztukę pod tytułem „Tajemniczy ogród”. Mimo ponurego charakteru posiadłości położonej między angielskimi wrzosowiskami, piękna muzyka, wesołe piosenki, ale przede wszystkim przekaz sztuki, że w każdym człowieku drzemie wewnętrzna siła mogąca czynić cuda, dostarczył nam wielu pozytywnych emocji i wrażeń. Po spektaklu mięliśmy przyjemność uczestniczyć w jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej Mariusza Michalskiego. Wspólnie z całą widownią odśpiewaliśmy aktorowi gromkie sto lat i dołączyliśmy do życzeń kolejnych lat pełnych radości i satysfakcji zarówno w życiu osobistym jak i na scenie.

28 Finał WOŚP

Po raz drugi czynnie zaangażowaliśmy się jako wolontariusze w WOŚP. W tym roku w 28 FINALE WOŚP w Dzierzgoniu wolontariuszami byli pani Magda, pan Artur, pan Mateusz i zaprzyjaźniona z WTZ pani Agnieszka. Wspólnie z innymi wolontariuszami dzielnie pracowali – od listopada, cały styczniowy weekend i niedzielę 12 stycznia od samego rana do nocy. Nasze rękodzieła zasiliły licytację i loterię orkiestry. Piękna idea WOŚP jest godna największej pochwały, gdyż jednoczy szeregi osób w bezinteresowną pomoc. Wielkie podziękowania wszystkim! Siema! 🙂

Integracja społeczna z SENIOR +

W ramach rehabilitacji społecznej ze środowiskiem lokalnym 21.01.2020 roku miało miejsce spotkanie integracyjne uczestników WTZ z uczestnikami Dziennego Domu Pobytu Senior +. W ramach aktywnej współpracy z Gminą Dzierzgoń naszymi gośćmi były również: Burmistrz Miasta i Gminy Dzierzgoń Pani Jolanta Szewczun oraz Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Pani Marta Budzińska. Spotkanie odbyło się na terenie naszego warsztatu w pracowni rehabilitacji ruchowej. Nasi podopieczni mięli możliwość nawiązania pozytywnych kontaktów z sąsiadami poprzez prowadzenie kulturalnych rozmów, nawiązania więzi i pielęgnowania życzliwych relacji międzyludzkich. Podnosili umiejętności wyrażania emocji adekwatnych do sytuacji oraz formułowania swoich wypowiedzi. W trakcie trwania spotkania wspólnie odśpiewano gromkie STO LAT uczestnikowi WTZ panu Adrianowi, który w tym dniu obchodził swoje urodziny.