14 luty - zabawa WALENTYNKOWA

W tym dniu złożyli nam rewizytę uczestnicy z WTZ z Kwidzyna oraz z WTZ z Malborka z kadrą terapeutyczną. Wspólnie spędzony czas był wspaniałą formą treningu komunikacji interpersonalnej. Poprzez uczestnictwo w zabawie integracyjnej „Czerwony Kapturek” uczestnicy uczyli się zgodnego reagowania i współdziałania według ustalonego schematu. Słodki poczęstunek uprzyjemnił spotkanie. Na zakończenie wizyty goście otrzymali własnoręcznie wykonane przez naszych uczestników piękne gipsowe serca.

Bal karnawałowy - walentynkowy w WTZ Kwidzyn

13 lutego mięliśmy ogromną przyjemność uczestniczyć w balu karnawałowo – walentynkowym w WTZ w Kwidzynie. Oprócz typowo integracyjnego celu mogliśmy praktycznie trenować umiejętności komunikacyjne oraz kulturalnego zachowania się przy stole. Mogliśmy również pielęgnować zawiązane już wcześniej przyjaźnie. Zabawa była kolejnym przedsięwzięciem w ramach integracji z młodzieżą Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kwidzynie. Uczniowie klasy pierwszej Technikum Gastronomicznego wraz z wychowawcą p. Ewą, przygotowali poczęstunek i wspaniale się z nami bawili. Były tańce, konkursy, mnóstwo śmiechu i żartów a piękne stroje i super muzyka sprawiły, że bawiliśmy się świetnie. Kulminacyjnym punktem balu był konkurs na najciekawszy strój karnawałowy. Jury miało wielki problem z wyborem. Ostatecznie wybrano strój Elzy – pani Oli z WTZ Kwidzyn. Czas umilił nam występ zespołu „Chłopaki Wuteziaki” z naszego warsztatu. Jak zwykle niezawodni okazali się rodzice uczestników, który zadbali o ciasto i inne słodkości.

Bal karnawałowy

Styczeń pożegnaliśmy integracyjnym balem karnawałowym społeczności warsztatowej. Każdy uczestnik był przebrany, niektórzy zaś swoje stroje przygotowali samodzielnie. Podczas zabawy pielęgnowaliśmy pozytywne relacje z uczestnikami, usprawnialiśmy koordynację ruchową, ćwiczyliśmy rytmikę w tańcu oraz trenowaliśmy umiejętności interpersonalne w rozmowach z przyjaciółmi. Wszyscy doświadczyli pozytywnych emocji tak ważnych w prawidłowych funkcjonowaniu każdego człowieka.

Zajęcia grupowe z Panią Psycholog

Zima zobowiązuje i tak w okresie ferii postanowiliśmy ulepić bałwana. Pod hasłem: „My się zimy nie boimy i śnieg sami wytworzymy” zostały przeprowadzone przez psycholog WTZ panią Paulinę zajęcia  z sensoplastyki. Kolorowa stymulacja rozwija zmysły węchu, wzroku, dotyku, smaku i słuchu, dzięki niej udało nam się ulepić prawdziwego bałwana.
Sensoplastyka wpływa na rozwój zmysłów, wspomaga budowanie świadomości ciała i przestrzeni, dba o usprawniania ruchowe szczególnie motoryki małej czyli trenujemy i dobrze się przy tym bawimy, wpływa pozytywnie na rozwój mowy ( ośrodki w mózgu, które odpowiadają za mowę sąsiadują z ośrodkami odpowiedzialnymi za motorykę małą czyli pracę dłoni, poprzez wspólne działanie pogłębiamy kontakt emocjonalny, budujemy w ten sposób poczucie bezpieczeństwa, wspieramy rozwój poznawczy- opisujemy elementy świata, pokazujemy i doświadczamy procesu przemiany substancji oraz związki przyczynowo- skutkowe.
Podczas zajęć zabawy, śmiechu i oczywiście bałaganu było co niemiara, dlatego na koniec wszyscy ochoczo zabrali się do sprzątania trenując zaradność osobistą w zakresie zamiatania, odkurzania, czyszczenia i zmywania.

Tajemniczy ogród - w Teatrze im. Aleksandra Sewruka

12 stycznia w niedzielny, zimowy dzień w ramach rehabilitacji społecznej pojechaliśmy do elbląskiego teatru im. Aleksandra Sewruka na sztukę pod tytułem „Tajemniczy ogród”. Mimo ponurego charakteru posiadłości położonej między angielskimi wrzosowiskami, piękna muzyka, wesołe piosenki, ale przede wszystkim przekaz sztuki, że w każdym człowieku drzemie wewnętrzna siła mogąca czynić cuda, dostarczył nam wielu pozytywnych emocji i wrażeń. Po spektaklu mięliśmy przyjemność uczestniczyć w jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej Mariusza Michalskiego. Wspólnie z całą widownią odśpiewaliśmy aktorowi gromkie sto lat i dołączyliśmy do życzeń kolejnych lat pełnych radości i satysfakcji zarówno w życiu osobistym jak i na scenie.

28 Finał WOŚP

Po raz drugi czynnie zaangażowaliśmy się jako wolontariusze w WOŚP. W tym roku w 28 FINALE WOŚP w Dzierzgoniu wolontariuszami byli pani Magda, pan Artur, pan Mateusz i zaprzyjaźniona z WTZ pani Agnieszka. Wspólnie z innymi wolontariuszami dzielnie pracowali – od listopada, cały styczniowy weekend i niedzielę 12 stycznia od samego rana do nocy. Nasze rękodzieła zasiliły licytację i loterię orkiestry. Piękna idea WOŚP jest godna największej pochwały, gdyż jednoczy szeregi osób w bezinteresowną pomoc. Wielkie podziękowania wszystkim! Siema! 🙂

Integracja społeczna z SENIOR +

W ramach rehabilitacji społecznej ze środowiskiem lokalnym 21.01.2020 roku miało miejsce spotkanie integracyjne uczestników WTZ z uczestnikami Dziennego Domu Pobytu Senior +. W ramach aktywnej współpracy z Gminą Dzierzgoń naszymi gośćmi były również: Burmistrz Miasta i Gminy Dzierzgoń Pani Jolanta Szewczun oraz Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Pani Marta Budzińska. Spotkanie odbyło się na terenie naszego warsztatu w pracowni rehabilitacji ruchowej. Nasi podopieczni mięli możliwość nawiązania pozytywnych kontaktów z sąsiadami poprzez prowadzenie kulturalnych rozmów, nawiązania więzi i pielęgnowania życzliwych relacji międzyludzkich. Podnosili umiejętności wyrażania emocji adekwatnych do sytuacji oraz formułowania swoich wypowiedzi. W trakcie trwania spotkania wspólnie odśpiewano gromkie STO LAT uczestnikowi WTZ panu Adrianowi, który w tym dniu obchodził swoje urodziny.