Bezpieczne WTZ

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej w Koniecwałdzie zrealizowało dla swoich jednostek organizacyjnych: Warsztat Terapii Zajęciowej w Koniecwałdzie i Warsztat Terapii Zajęciowej w Dzierzgoniu projekt „Bezpieczne WTZ i rehabilitacja społeczno – zawodowa osób z niepełnosprawnościami”, którego organizatorem jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych realizujący dofinansowanie ze środków Funduszy Europejskich. W ramach projektu otrzymaliśmy grant na zakup środków ochrony osobistej dla pracowników wyżej wymienionych warsztatów, aby ułatwić pracę w okresie pandemii COVID-19. Dziękujemy 🙂

28.12.2020 Jubileusz 5 - lecia WTZ

W dniu dzisiejszym w siedzibie warsztatu odwiedzili nas goście: Prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej w Koniecwałdzie Pani Halina Gierała i Kierownik WTZ w Koniecwałdzie Pani Danuta Senger. Panie złożyły na ręce Kierownik WTZ Pani Katarzynie Białkowskiej życzenia wszystkim uczestnikom, rodzicom, opiekunom prawnym oraz kadrze warsztatu serdeczne życzenia zdrowia, radości, dalszych sukcesów zawodowych i terapeutycznych z okazji jubileuszu – 5-lecia działalności warsztatu. Serdecznie dziękujemy 🥰 🥰 🥰 🥰 🥰

Przedświąteczna praca zdalna

Czas wielkich przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia zbliża się ku końcowi. To był intensywny okres dla uczestników Warsztatu, którzy z dużym zaangażowaniem pracowali w ciągu tych tygodni. Świetnie poradzili sobie z zadaniami przygotowanymi przez terapeutów: dekoracja świąteczna, kartka świąteczna z życzeniami, porządki świąteczne, ulubiona potrawy świąteczna. Efekty ich prac i przygotowań możemy podziwiać na poniższych zdjęciach.

Szanowni rodzice / opiekunowie cieszymy się, że daliście swoim dzieciom / podopiecznym możliwość pokazania, czego nauczyli się na warsztacie podczas zajęć terapeutycznych. Dziękujemy WAM za pracę zdalną a przede wszystkim za współpracę oraz życzymy Zdrowych, Pogodnych i Pełnych rodzinnego ciepła Świąt Bożego Narodzenia.

Jesienna aktywność fizyczna

Praca zdalna nie mogła obejść się bez odpowiedniej aktywności ruchowej, w tym celu uczestnicy otrzymali specjalnie przygotowany przez fizjoterapeutę WTZ pana Pawła zestaw ćwiczeń. O ich dobroczynnym wpływie na poszczególne układy naszego organizmu wie chyba każdy, dlatego odgrywają one tak ważny element, zwłaszcza w okresie izolacji domowej. Pozwalają one nie tylko na podtrzymanie ogólnej sprawności fizycznej, poprawiają samopoczucie i działają antydepresyjnie poprzez wydzielanie hormonów szczęścia w tych trudnych czasach. Oprócz tradycyjnych ćwiczeń w domu uczestnicy korzystali nie tylko z łona natury czy siłowni plenerowych ale również ćwiczyli swoją koordynację wzrokowo – ruchową w grach Xbox Kinect.

DEN - wspomnienia na WTZ

Jakże nie pisać wierszy,
jak
że nie płonąć w podzięce.
Za dar najpi
ękniejszy, za SERCE”

Podczas dzisiejszych zajęć terapeutycznych uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Dzierzgoniu wspominali swoich nauczycieli ze szkół, w których kiedyś sami się uczyli:

Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, ZSZ i LO w Dzierzgoniu,

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Uśnicach, Kołozębiu, Barcicach,

Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Lasowicach Wielkich,

Ośrodek Rewalidacyjno – Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku,

Szkoła Specjalna nr 10 w Malborku.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej zostały wykonane kartki okolicznościowe a sami uczestnicy pozdrawiają byłych nauczycieli i składają im najserdeczniejsze życzenia i podziękowania za wielką cierpliwość, wyrozumiałość i trud edukacyjny.

Spotkania z Policjantem 09.2020 r.

Pani Psycholog w miesiącu wrześniu w ramach zajęć psychologicznych prowadziła cykl spotkań dotyczących bezpieczeństwa w sieci. Zajęliśmy się bardzo ważnym tematem w dobie rozwiniętego życia internetowego. Zajęcia były okazją do podzielenia się swoimi uwagami na temat zachowań społecznych oraz zagrożeniach występujących w sieci. Korzystając z materiałów edukacyjnych zamieszczonych na stronie https://www.saferinternet.pl/ dzięki zabawnym filmikom ,,Owce w sieci” poznaliśmy świat internetowych oszustów.

Podsumowaniem tych zajęć było spotkanie ze st. sierż. Pawłem Łyko – Policjantem Profilaktyki Społecznej Komendy Powiatowej Policji w Sztumie. Pan Policjant omawiał konsekwencje prawne internetowych nadużyć. Otrzymaliśmy szereg informacji dotyczących reagowania, kar oraz odpowiedzialności za aktywność w internecie. Każdy z uczestników spotkania mógł zadawać pytania, na które uzyskał wyczerpujące odpowiedzi.

Akcja NAKRĘTKI

Akcja zbierania nakrętek trwa na WTZ od początku naszego funkcjonowania. Angażują się w nią sami uczestnicy, ich rodziny, pracownicy oraz zaprzyjaźnieni z nami mieszkańcy Dzierzgonia. To jedna z popularniejszych form niesienia pomocy innym. Pieniążki zebrane ze sprzedaży przeznaczane są na integrację społeczną uczestników warsztatu. Za sprzedaż dotychczas zebranych korków w bieżącym roku otrzymaliśmy kwotę 190 złotych za co serdecznie wszystkim dziękujemy 🙂

Spotkania z Policjantem 07.2020 r.

Pani Psycholog w miesiącu czerwcu w ramach zajęć psychologicznych prowadziła cykl spotkań dotyczących seksualności. Wzięliśmy nieco wstydliwy, trudny ale bardzo potrzebny temat. Tworzyliśmy definicje, obalaliśmy prawdy i mity. Utrwalaliśmy różnice między kobietą i mężczyzną. Rozmawialiśmy o granicach w kontaktach, intymności, złym dotyku. Uczestnik poznawał różnice płciowe, uczył się określać granice intymności i zauważać je u innych.

Podsumowaniem tych zajęć było spotkanie ze st. sierż. Pawłem Łyko – Policjantem Profilaktyki Społecznej Komendy Powiatowej Policji w Sztumie. Pan Policjant omawiał konsekwencje prawne przekraczania granic w kontaktach z drugim człowiekiem. Uczestnicy mieli możliwość zobaczenia druku tzw. niebieskiej karty. Otrzymaliśmy szereg informacji dotyczących przemocy w rodzinie a każdy z uczestników spotkania mógł zadawać pytania, na które uzyskał wyczerpujące odpowiedzi.

Podziękowanie

W dzisiejszym dniu gościliśmy Panią Zofię Hrynkiewicz z Dzierzgonia i Pana Ryszarda Tymickiego z Cieszymowa, którzy wraz z nami okazali pomoc na rzecz Pani Anny Makowskiej mieszkanki Dzierzgonia. Dziś był ten czas, by złożyć serdeczne podziękowania naszym serdecznym przyjaciołom, na których wsparcie zawsze możemy liczyć.

Serdecznie dziękujemy a Ani życzymy miłych spacerów po mieście.

Wizyta Starosty Sztumskiego

W dniu dzisiejszym 09.06.2020r. gościem WTZ była Starosta Powiatu Sztumskiego Pani Sylwia Celmer oraz Kierownik PCPR w Sztumie Pani Ewelina Łęgowska. Panie poznały procedury obowiązujące na warsztacie związane z Covid-19, podziwiały nasze nowe, własnoręczne wykonane prace. Kierownik WTZ Pani Katarzyna Białkowska zaprezentowała warsztaty, przedstawiając pracownie, uczestników, metody i techniki pracy terapeutycznej. Pani Starosta miała możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy z osobami niepełnosprawnymi oraz zadaniami, które stoją przed kadrą i uczestnikami. Dziękujemy za prezenty i środki do dezynfekcji rąk, które w obecnych czasach są nam bardzo potrzebne. Serdecznie zapraszamy do ponownych odwiedzin.

 

Dzień Dziecka

1 czerwca to Miedzynarodowy Dzień Dziecka. Z tej okazji odwiedziły nas Panie ze Stowarzyszenia SERCEM DO LUDZI, które zadbały o rozwój intelektualny uczestników i w prezencie przyniosły nam gry stolikowe. Tego wyjątkowego dnia zaszczyciła nas również swoją wizytą Burmistrz Miasta i Gminy Dzierzgoń Pani Jolanta Szewczun ofiarując nam mnóstwo słodyczy. Dzięki otrzymanym niespodziankom mamy możliwość prowadzenia bogatszych zajęć z ludoterapii. Goście byli pod wrażaniem naszej dbałości o higienę i bezpieczeństwo pracy stacjonarnej w czasie trwającego zagrożenia epidemiologicznego.

 

Zajęcia zdalne z psychologiem

Podczas całego okresu trwania pracy zdalnej uczestnicy, rodzice i opiekunowie prawni mogli korzystać z systematycznego wsparcia psychologa WTZ Pani Pauliny. Wszyscy potrzebujący mogli skontaktować się z psychologiem telefonicznie oraz za pomocą forum społecznościowego. W każdy piątkowy wieczór spotykaliśmy się on-line przy wirtualnej herbatce. Celem naszych rozmów i kontaktów było wzajemne wspieranie się w trudnym czasie, spowodowanym izolacją społeczną związaną pandemią COVID-19. Kontakt ten był dla wszystkich bardzo ważny, ponieważ pomagał w zachowaniu równowagi psycho-fizycznej oraz społecznej. Okazało się, że nawet pandemia nie jest w stanie powstrzymać nas przed pielęgnowaniem przyjacielskich relacji, mimo odległości i barier technologicznych. Zarówno kadra jak i uczestnicy doskonalili swoje umiejętności cyfrowe. Jesteśmy z siebie dumni!

 

Dzień Matki

Podczas trwania pracy zdalnej uczestnicy w swoich domach rodzinnych pielęgnowali umiejętności wyrażania uczuć własnych i okazywania swojej wdzięczności w sposób adekwatny do sytuacji. W ramach rechabilitacji społecznej trenowanej na warsztacie w tym wyjątkowym dniu składali swoim Mamom życzenia zdrowia, uśmiechu na każdy dzień oraz radości w sercu. Dziękowali za wielki trud włożony w wychowanie i opiekę. Niektórzy podopieczni zaśpiewali STO LAT, inni samodzielnie sadzili lub zbierali kwiaty, wykonali laurkę albo okazali miłość i szacunek w innych pięknych wyrazach.

 

18 maja – XV Bieg Papieski

W ramach rehabilitacji społecznej ze środowiskiem lokalnym uczestnicy i kadra Warsztatu Terapii Zajęciowej w Dzierzgoniu jak co roku wzięli udział w Biegu Papieskim. Celem imprezy było uczczenie 100 rocznicy urodzin Jana Pawła II. W obecnej 15 edycji biegu, ze względu na wyjątkową sytuacje, jaka panuje na świecie, uczestnictwo w tym biegu było symboliczne. Przedstawiciele WTZ w swoim środowisku domowym biegli w miejscu przez 5 minut, co jest odpowiednikiem przebycia dystansu 200 metrów. Cieszymy się, że możemy pomagać oraz popularyzować ruch i zdrowy tryb życia a każda forma ruchu działa antydepresyjnie dodając życiowej energii.

Wspomnienia WTZ z Biegów Papieskich

Od momentu powstania WTZ w 2015 roku co roku braliśmy udział w każdej edycji Biegu Papieskiego. Jego szczytnym celem jest upamiętnienie Papieża Jana Pawła II, przy okazji zbierając fundusze na leczenie potrzebujących osób z naszej gminy. Każdy bieg do dzisiaj wspominamy bardzo miło. Podopieczni WTZ integrowali się z innymi uczestnikami imprezy, doświadczali zdrowej, sportowej rywalizacji oraz wzbogacali umiejętności okazywania empatii.

W pamięci nam wszystkim szczególnie zapadła sympatyczna atmosfera, medale, przejazd zabytkowych pojazdów oraz przepyszna grochówka. Jesteśmy dumni, że my również mogliśmy i możemy nadal pomagać.

Domowa aktywność ruchowa

Kwietniowe tygodnie minęły nam pod hasłem dbania o kondycję. W ramach rehabilitacji ruchowej fizjoterapeuta WTZ pan Paweł przygotował propozycję ćwiczeń ruchowych, z których uczestnicy mogli korzystać w domach rodzinnych. Terapeutki WTZ motywowały zaś swoich podopiecznych do korzystania z każdej możliwej       i dostępnej aktywności, gdyż ma ona pozytywny wpływ na cały organizm. Nie tylko pobudza pracę układu krwionośnego, pokarmowego, nerwowego i oddechowego, ale również wprowadza w dobre samopoczucie działając antydepresyjnie i produkując hormony szczęścia.

Wielu z Was wybrało spacery na świeżym powietrzu, z pupilami w ogródku, czy jazdę na rowerze. Cieszymy się, że dbacie o siebie i Wasze zdrowie. Mamy nadzieję, że codzienna aktywność poprawia Wam samopoczucie i wzmacnia Waszą odporność.

Domowe prace przed Świętami Wielkanocnymi

Drodzy uczestnicy WTZ, rodzice, opiekunowie. Za nami kolejny tydzień bez zajęć w Warsztacie. Wiemy, że niektórzy z Was tęsknią za zajęciami, inni zaś cieszą się, że mogą ten czas spędzić ze swoimi bliskimi. Ten tydzień był okazją do pokazania w domach rodzinnych, jakie uczestnicy nabywali umiejętności z zakresu wykonywania prostych prac porządkowych, pomocy w przygotowaniu prostych dań, które trenowali w trakcie zajęć terapeutycznych. Szanowni rodzice i opiekunowie dziękujemy Wam, że stworzyliście swoim dzieciom i podopiecznym możliwość pokazania, czego dotychczas nauczyli się na warsztacie.

Wielkanocna kartka świąteczna

Święta Wielkanocne  zbliżają się wielkimi krokami. W tym wyjątkowym dla nas wszystkich czasie niestety nie będziemy mogli złożyć sobie życzeń osobiście. Dlatego      w celu kultywowania polskiej tradycji i symboli związanych z Wielkanocą, rozwijania umiejętności manualnych i plastycznych oraz zdalnej integracji uczestników poprzez środki masowego przekazu, postanowiliśmy stworzyć galerię kartek WIELKANOCNYCH. Uczestnicy w domach rodzinnych samodzielnie lub z pomocą rodziców tworzyli własne rękodzieła. Powstały wyjątkowe zdjęcia robione podczas przygotowywania kartek oraz zdjęcia już gotowych prac. Zawsze miło jest zobaczyć uśmiechy uczestników chociażby na zdjęciach.

Trzymajcie się ciepło i zdrowo. 😉

2 kwietnia - Zaświeć się na niebiesko

2 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W tym dniu warto zatrzymać się na chwilę i spróbować zrozumieć świat ludzi ze spektrum autyzmu. Motywem obchodów jest kolor niebieski. My również na znak solidarności przyłączyliśmy się do akcji „zaświeć się na niebiesko”

1 kwietnia - Tęczowe okno

Z inicjatywy Pani Psycholog przyłączyliśmy się do akcji TĘCZOWE OKNO „Po burzy zawsze musi wstać słońce” i we własnych domach narysowaliśmy tęcze. Pokazaliśmy w ten sposób, że mamy w sobie dużo nadziei, siły wewnętrznej i damy radę przetrwać ten trudny dla wszystkich czas. Życzymy Wam pogody ducha i zdrowia   😉

 

21 marca - Międzynarodowy Dzień Osób z Zespołem Downa

Kadra Warsztatu Terapii Zajęciowej w Dzierzgoniu wraz z Panią psycholog wspiera uczestników, rodziców i opiekunów w tym trudnym dla wszystkich czasie, komunikując się z nimi telefonicznie i internetowo. Pracujemy zdalnie w związku z zawieszeniem zajęć. Dlatego też z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa, uczestnicy samodzielnie, z pomocą rodziców, opiekunów zrobili zdjęcia w swoich kolorowych skarpetkach i nam poprzesyłali.

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa jest dniem ustanowionym z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Dzień ten nie bez przyczyny wyznaczono na 21 marca. Jest to początek kalendarzowej wiosny, symbolizujący narodziny nowego życia oraz narodziny ludzi niezwykłych. Data odnosi się również do samej istoty choroby. Zespół Downa wiąże się bowiem z obecnością trzeciego, dodatkowego chromosomu 21 w kariotypie. Organizacje wspierające obchody Światowego Dnia Zespołu Downa zachęcają nas do założenia w tym dniu kolorowych skarpetek – dwóch albo trzech (jak wspomniane trzy chromosomy)                              i obowiązkowo nie do pary. Kolorowe skarpetki, podobnie jak data obchodów, mają znaczenie symboliczne: różnorodność, odmienność, społeczne niedopasowanie – czyli wszystko to, z czym na co dzień muszą zmagać się osoby dotknięte chorobą.

Nasza wspólna inicjatywa obchodzenia dziś tego święta zaprezentowana jest w fotografiach.

28 luty – wyjątkowe zajęcia z biblioterapii

Uczestnicy płci męskiej pod opieką terapeuty pani Emilii wzięli udział w kolejnym cyklicznym spotkaniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dzierzgoniu. Dzisiejsza biblioterapia przebiegała pod hasłem zbliżającego się dnia kobiet. Spotkanie prowadziła pani kierownik Ela, która wraz z panią Beatą opowiadały o tradycjach święta kobiet na przestrzeni wieku zarówno w Polsce jak i za granicą. Panowie dowiedzieli się jak obchodzi się święto we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Armenii i Wietnamie. Mięli możliwość poszerzania swojej wiedzy oraz rozwijania zdolności komunikacyjnych poprzez wypowiadanie się pełnymi zdaniami. W dniu dzisiejszym nowym czytelnikiem biblioteki został pan Mateusz, któremu pomocą w wypełnieniu karty bibliotecznej służyła pani Ewelina. Serdecznie dziękujemy Paniom za SUPER zajęcia.

Tłusty czwartek w Dziennym Domu Pobytu SENIOR +

20 lutego zostaliśmy zaproszeni do Dziennego Domu Pobytu SENIOR + na integracyjne spotkanie z okazji tłustego czwartku. Trenowaliśmy podstawowe umiejętności prowadzenia rozmowy poprzez wypowiadanie się na forum grupy oraz poszerzanie słownictwa. Spotkanie odbyło się przy miłej dla ucha muzyce oraz pysznych faworkach i pączkach. Dziękujemy 😉

Zatrudnienie na otwartym rynku pracy

Pan Artur jest pierwszym uczestnikiem Warsztatu Terapii Zajęciowej, który od 14 lutego bieżącego roku został zatrudniony na otwartym rynku pracy. Z inicjatywą zatrudnienia wyszedł Pan Zbigniew Przybysz z firmy KRAM S.A. w Dzierzgoniu. Otrzymana propozycja zatrudnienia uczestnika warsztatu jest sukcesem zawodowym naszej placówki. Panu Arturowi życzymy wielu sukcesów zawodowych.

Kadra i uczestnicy Warsztatu serdecznie dziękują za owocną i wieloletnią współpracę z Panem Zbigniewem Przybyszem. Będziemy realizować sumiennie rehabilitację zawodową, aby więcej uczestników miało szansę na zatrudnienie.

Nieodpłatne praktyki zawodowe

Zgodnie z indywidualnym programem rehabilitacji uczestnik warsztatu może brać udział w nieodpłatnych praktykach zawodowych u pracodawcy, w tym w spółdzielni socjalnej w wymiarze do 15 godz. tygodniowo przez okres do 3 miesięcy, z możliwością przedłużenia do 6 miesięcy.

Warsztat realizuje zadania Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. W bieżącym roku 2 uczestniczki warsztatu p. Ewa i P. Ania od miesiąca marca podejmą nieodpłatne praktyki w Dziennym Domu Pobytu SENIOR +.

14 luty - zabawa WALENTYNKOWA

W tym dniu złożyli nam rewizytę uczestnicy z WTZ z Kwidzyna oraz z WTZ z Malborka z kadrą terapeutyczną. Wspólnie spędzony czas był wspaniałą formą treningu komunikacji interpersonalnej. Poprzez uczestnictwo w zabawie integracyjnej „Czerwony Kapturek” uczestnicy uczyli się zgodnego reagowania i współdziałania według ustalonego schematu. Słodki poczęstunek uprzyjemnił spotkanie. Na zakończenie wizyty goście otrzymali własnoręcznie wykonane przez naszych uczestników piękne gipsowe serca.

Bal karnawałowy - walentynkowy w WTZ Kwidzyn

13 lutego mięliśmy ogromną przyjemność uczestniczyć w balu karnawałowo – walentynkowym w WTZ w Kwidzynie. Oprócz typowo integracyjnego celu mogliśmy praktycznie trenować umiejętności komunikacyjne oraz kulturalnego zachowania się przy stole. Mogliśmy również pielęgnować zawiązane już wcześniej przyjaźnie. Zabawa była kolejnym przedsięwzięciem w ramach integracji z młodzieżą Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kwidzynie. Uczniowie klasy pierwszej Technikum Gastronomicznego wraz z wychowawcą p. Ewą, przygotowali poczęstunek i wspaniale się z nami bawili. Były tańce, konkursy, mnóstwo śmiechu i żartów a piękne stroje i super muzyka sprawiły, że bawiliśmy się świetnie. Kulminacyjnym punktem balu był konkurs na najciekawszy strój karnawałowy. Jury miało wielki problem z wyborem. Ostatecznie wybrano strój Elzy – pani Oli z WTZ Kwidzyn. Czas umilił nam występ zespołu „Chłopaki Wuteziaki” z naszego warsztatu. Jak zwykle niezawodni okazali się rodzice uczestników, który zadbali o ciasto i inne słodkości.

Bal karnawałowy

Styczeń pożegnaliśmy integracyjnym balem karnawałowym społeczności warsztatowej. Każdy uczestnik był przebrany, niektórzy zaś swoje stroje przygotowali samodzielnie. Podczas zabawy pielęgnowaliśmy pozytywne relacje z uczestnikami, usprawnialiśmy koordynację ruchową, ćwiczyliśmy rytmikę w tańcu oraz trenowaliśmy umiejętności interpersonalne w rozmowach z przyjaciółmi. Wszyscy doświadczyli pozytywnych emocji tak ważnych w prawidłowych funkcjonowaniu każdego człowieka.

Zajęcia grupowe z Panią Psycholog

Zima zobowiązuje i tak w okresie ferii postanowiliśmy ulepić bałwana. Pod hasłem: „My się zimy nie boimy i śnieg sami wytworzymy” zostały przeprowadzone przez psycholog WTZ panią Paulinę zajęcia  z sensoplastyki. Kolorowa stymulacja rozwija zmysły węchu, wzroku, dotyku, smaku i słuchu, dzięki niej udało nam się ulepić prawdziwego bałwana.
Sensoplastyka wpływa na rozwój zmysłów, wspomaga budowanie świadomości ciała i przestrzeni, dba o usprawniania ruchowe szczególnie motoryki małej czyli trenujemy i dobrze się przy tym bawimy, wpływa pozytywnie na rozwój mowy ( ośrodki w mózgu, które odpowiadają za mowę sąsiadują z ośrodkami odpowiedzialnymi za motorykę małą czyli pracę dłoni, poprzez wspólne działanie pogłębiamy kontakt emocjonalny, budujemy w ten sposób poczucie bezpieczeństwa, wspieramy rozwój poznawczy- opisujemy elementy świata, pokazujemy i doświadczamy procesu przemiany substancji oraz związki przyczynowo- skutkowe.
Podczas zajęć zabawy, śmiechu i oczywiście bałaganu było co niemiara, dlatego na koniec wszyscy ochoczo zabrali się do sprzątania trenując zaradność osobistą w zakresie zamiatania, odkurzania, czyszczenia i zmywania.

Tajemniczy ogród - w Teatrze im. Aleksandra Sewruka

12 stycznia w niedzielny, zimowy dzień w ramach rehabilitacji społecznej pojechaliśmy do elbląskiego teatru im. Aleksandra Sewruka na sztukę pod tytułem „Tajemniczy ogród”. Mimo ponurego charakteru posiadłości położonej między angielskimi wrzosowiskami, piękna muzyka, wesołe piosenki, ale przede wszystkim przekaz sztuki, że w każdym człowieku drzemie wewnętrzna siła mogąca czynić cuda, dostarczył nam wielu pozytywnych emocji i wrażeń. Po spektaklu mięliśmy przyjemność uczestniczyć w jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej Mariusza Michalskiego. Wspólnie z całą widownią odśpiewaliśmy aktorowi gromkie sto lat i dołączyliśmy do życzeń kolejnych lat pełnych radości i satysfakcji zarówno w życiu osobistym jak i na scenie.

28 Finał WOŚP

Po raz drugi czynnie zaangażowaliśmy się jako wolontariusze w WOŚP. W tym roku w 28 FINALE WOŚP w Dzierzgoniu wolontariuszami byli pani Magda, pan Artur, pan Mateusz i zaprzyjaźniona z WTZ pani Agnieszka. Wspólnie z innymi wolontariuszami dzielnie pracowali – od listopada, cały styczniowy weekend i niedzielę 12 stycznia od samego rana do nocy. Nasze rękodzieła zasiliły licytację i loterię orkiestry. Piękna idea WOŚP jest godna największej pochwały, gdyż jednoczy szeregi osób w bezinteresowną pomoc. Wielkie podziękowania wszystkim! Siema! 🙂

Integracja społeczna z SENIOR +

W ramach rehabilitacji społecznej ze środowiskiem lokalnym 21.01.2020 roku miało miejsce spotkanie integracyjne uczestników WTZ z uczestnikami Dziennego Domu Pobytu Senior +. W ramach aktywnej współpracy z Gminą Dzierzgoń naszymi gośćmi były również: Burmistrz Miasta i Gminy Dzierzgoń Pani Jolanta Szewczun oraz Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Pani Marta Budzińska. Spotkanie odbyło się na terenie naszego warsztatu w pracowni rehabilitacji ruchowej. Nasi podopieczni mięli możliwość nawiązania pozytywnych kontaktów z sąsiadami poprzez prowadzenie kulturalnych rozmów, nawiązania więzi i pielęgnowania życzliwych relacji międzyludzkich. Podnosili umiejętności wyrażania emocji adekwatnych do sytuacji oraz formułowania swoich wypowiedzi. W trakcie trwania spotkania wspólnie odśpiewano gromkie STO LAT uczestnikowi WTZ panu Adrianowi, który w tym dniu obchodził swoje urodziny.