Wizyta studyjna w ZAZ w Sztumie

21 września przedstawiciele warsztatu: pani Ewa, pani Oliwia, pan Łukasz, pan Bartek, pan Mateusz i pan Cyprian pod opieką terapeutki pani Alicji wraz z panią Kasią – Kierownik WTZ odbyli wizytę studyjną w Zakładzie Aktywizacji Zawodowej „Pod dobrym Aniołem” w Sztumie. Główną misją ZAZ jest rehabilitacja społeczna oraz aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych. Poznaliśmy poszczególne działy: szwalnia, gastronomia, papiernia, stolarnia. Dowiedzieliśmy się o historii, celach oraz zadaniach, jakie przyświecają zakładowi. Dziękujemy za otrzymane gadżety i miłe przyjęcie … 

Spotkanie w kinie z "Zołzą"

W ramach kulturoterapii wraz z naszymi rodzicami-opiekunami 20 września wybraliśmy się do kina POWIŚLE w Sztumie na ironiczną autobiografię pt.: „ZOŁZA”. Zabawna i wzruszająca historia wyjątkowo silnej kobiety, która panuje nad wszystkim, ale nie nad sobą. Seansowi towarzyszyły różne emocje…śmiech i łzy, które są obecne w naszym życiu każdego dnia. Wyjazd był przemiłym akcentem kończącym najpiękniejszą porę roku – lato.

Wyjazd był możliwy dzięki funduszom z integracji społecznej naszego warsztatu.

Dożynki gminne w Jasnej 2022

18 września na zaproszenie Burmistrz Dzierzgonia pani Jolanty Szewczun społeczność warsztatowa wzięła udział w Dożynkach Gminnych 2022 w Jasnej. Dziękczynna Msza Święta, przemarsz korowodu dożynkowego i uroczyste otwarcie Remizy Strażackiej to najważniejsze wydarzenia dnia. Wśród obrzędów dożynkowych były występy wokalne dzieci i młodzieży, rozstrzygnięcie konkursu na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”, degustacje smakołyków oraz zabawa taneczna mieszkańców. Mimo deszczowej aury uczestnikom dożynek dopisały dobre humory i pogoda ducha.

III INTEGRACYJNY PRZEGLĄD PIOSENKI RELIGIJNEJ WTZ 2022

Długotrwałe i systematyczne ćwiczenia wokalne i rytmiczne członków grupy wokalnej „Dzierzgońskie Promyki”na zajęciach muzykoterapeutycznych w Warsztacie dały 16.09.2022r. powód do Wielkiej radości – I miejsce na III Przeglądzie Piosenki Religijnej w Kwidzynie. Serdecznie dziękujemy organizatorom: Fundacji „Misericordia” i Warsztatowi Terapii Zajęciowej w Górkach za wspaniale przygotowane wydarzenie. Zespołom muzycznym gratulujemy pięknych wykonów a wszystkim obecnym dziękujemy za cudowną atmosferę i mnóstwo pozytywnych emocji.

Dziękujemy panu Arturowi Lipińskiemu – organiście naszej parafii w Dzierzgoniu, który w ramach wolontariatu towarzyszył nam z gitarą podczas występu 🎸 SERDECZNE DZIĘKI

ZDROWIE - DOBRY WYBÓR

W ramach profilaktyki zdrowotnej oraz integracji społecznej wzięliśmy udział w wydarzeniu „ZDROWIE – DOBRY WYBÓR”. Serdecznie dziękujemy organizatorom burmistrz Dzierzgonia Pani Jolancie Szewczun oraz dyrektorowi MOPS Pani Marcie Budzińskiej za zaproszenie. Mięliśmy okazję zbadać słuch, ciśnienie, poziom cukru, zadbać o swoją urodę, czy degustować zdrową żywność. Już teraz wiemy jak kompleksowo dbać o zdrowie.

Było zdrowo, pysznie i bardzo miło. 

Koncert DOKu podsumowujący lato

W ramach treningu muzycznego i społecznego 25 sierpnia wzięliśmy udział w wyjątkowym KONCERCIE podsumowującym lato organizowanym przez Dzierzgoński Ośrodek Kultury. Z wielką przyjemnością podziwialiśmy talenty i oglądaliśmy odważne występy artystyczne dzieci w różnym wieku. Podczas występu na scenie mieliśmy możliwość pokonywania tremy, oswajania z tak dużą publicznością, szlifowania i zdobywania nowych doświadczeń. Spotkanie to pozwoliło nam propagować twórczość plastyczną i wokalną uczestników warsztatu w społeczności lokalnej. Bardzo dziękujemy wspaniałej publiczności za ciepłe przyjęcie a Panu Dyrektorowi i WSZYSTKIM pracownikom DOKu za super przemiłą, pełną życzliwości atmosferę – JESTEŚCIE WIELCY.

Dziękujemy i liczymy na dalszą współpracę 🙂

Dzień sąsiedzki

17 sierpnia świętowaliśmy „Dzień Sąsiedzki”.

Panie: Ania, Ewa, Gosia, Kami oraz panowie Filip i Łukasz pod opieką pani Emilii odwiedzili naszych wspaniałych sąsiadów z Dziennego Domu Pobytu SENIOR +. Zaprezentowaliśmy nasz hymn warsztatowy oraz ulubione pląsy. Podzieleni na drużyny bawiliśmy się przy quizach, odgadując przysłowia oraz słuchając ulubionych melodii. Poczęstunek oraz przemiła atmosfera życzliwości, akceptacji i tolerancji towarzyszyła nam przez całe spotkanie. Już jesteśmy umówieni na wspólne pożegnanie lata…

Piknik integracyjny

W ramach integracji społecznej 15 lipca w naszym warsztacie odbył się piknik integracyjny dla uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Dzierzgoniu, zaproszonych gości, rodziców i opiekunów prawnych połączony z występem uczestników, zabawami na świeżym powietrzu, słodkim poczęstunkiem oraz grillem.

Przygotowania do pikniku trwały już od kilku dni. Zaczęły się od treningu ergoterapii, podczas którego społeczność warsztatowa porządkowała teren przed warsztatem pieląc, zamiatając i grabiąc. Na zajęciach z muzykoterapii uczyliśmy się  piosenek oraz tańców, które zatańczyliśmy razem z naszymi gośćmi. Na zajęciach kulinarnych przygotowywaliśmy sałatki, zaś podczas treningu zaradności osobistej ustawialiśmy zastawę stołową oraz porządkowaliśmy cały warsztat na wyczekiwaną imprezę.

Dziękujemy wszystkim naszym przyjaciołom za zainteresowanie naszymi rękodziełami, wykonanymi podczas zajęć terapeutycznych w ramach prowadzonej rehabilitacji zawodowej i społecznej. To dzięki Wam możliwa była organizacja dzisiejszego dnia.

 

"Przygoda z wędką"

We czwartek 07.07.2022r. pojechaliśmy na integracyjne zawody wędkarskie dla osób z niepełnosprawnością „PRZYGODA Z WĘDKĄ” zorganizowane przez Warsztat Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „JESTEŚMY” w Bytowie. Zawody odbyły się na malowniczym stawie na Słonecznym Wzgórzu w Mądrzechowie. Uczestnicy: pani Ewa, pan Maciej i pan Mateusz pod opieką terapeutki pani Natalki łowili ryby w trzech kategoriach: 1.waga ryb, 2.największa ryba, 3.najlepszy wędkarz. Dodatkowo rozegrano konkurs rzutów kulą zanętową oraz quiz wiedzy o wędkarstwie i rybach.

Serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie a wszystkim przyjaciołom za bardzo miło spędzony czas.

 

Piknik Profilaktyczny

W dniu 06.07.2022 roku wzięliśmy udział w Pikniku Profilaktycznym „Trzeźwo, Zdrowo, Kolorowo” zorganizowanym przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przy Centrum Wsparcia Rodziny w Dzierzgoniu. Widzieliśmy tor przeszkód z alkogoglami i narkogoglami oraz stoisko Pierwszej Pomocy. Czynnie wzięliśmy udział w pogadance z policjantem na temat zagrożeń a także mięliśmy możliwość krótkiej przejażdżki wozem policyjnym. Bardzo zainteresowało nas stoisko ze zdrową żywnością, smakowaliśmy pyszne owocowe smoothie i witaminy w owocach. Sprawdziliśmy swoją sprawność celując rzutkami do tarczy. Na koniec zwiedziliśmy piękne, nowoczesne pomieszczenia Centrum Wsparcia Rodziny. 

 

Zbożny cel

W ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym przekazaliśmy nasze rękodzieła wykonane przez uczestników warsztatu na zajęciach terapeutycznych na rzecz festynu odpustowego „Biesiada u św. Anny”, który odbędzie się 24 lipca 2022 roku w Krasnej Łące.
Organizatorom życzymy powodzenia  podczas festynu 🥰🥰🥰

Kaszubski Park Miniatur

Integracyjna wycieczka do Kaszubskiego Parku Miniatur za nami 🥰
PIĘKNO ŚWIATA W JEDNYM MIEJSCU zrobiło na nas ogromne wrażenie, mimo że w miniaturze 😁😁😁 Jednego dnia zwiedziliśmy Francję, Niemcy, Barcelonę i inne państwa świata. Dziękujemy Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej za zorganizowanie wycieczki w ramach realizacji zadania publicznego pt.: „Piękno Świata w Jednym Miejscu – Kaszubski Park Miniatur”. Na wycieczkę mogliśmy pojechać dzięki dotacji Starostwa Powiatowego w Sztumie.
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i miło spędzony czas 😘😘😘

Wycieczka do Torunia

W ramach integracji społecznej oraz treningu kulturalno – turystycznego 9 czerwca wyjechaliśmy społecznością warsztatową na jednodniową wycieczkę do Torunia – Grudziądza. Organizatorem wyjazdu był pan Jarosław Butryn z biura podróży „ BUTRYN TRAVEL” z Malborka.

Razem z panią Agnieszką – przewodnikiem „Zakochaj się w Toruniu” zwiedzaliśmy Stare Miasto, dziedziniec Ratusza, pomnik Kopernika, Katedrę św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty. W Warsztacie Piernikarskim „Piernikarni Starotoruńskiej” posłuchaliśmy niesamowitej i pełnej humoru piernikowej opowieści Mistrza Krzysztofa oraz samodzielnie wyrabialiśmy pierniki, które wzięliśmy do domu na pamiątkę. Kolejnych barwnych historii o dawnych mieszkańcach Torunia usłyszeliśmy od Mistrza Artura odwiedzając najstarszą basztę miasta – Wartownię. Przepyszne lody oraz smaczny obiad były dopełnieniem całego wyjazdu. Było wspaniale!!!

Dzień MATKI

We czwartek obchodziliśmy ważny dzień dla każdego dziecka – DZIEŃ MATKI. Postanowiliśmy go osłodzić własnoręcznie przygotowywanymi babeczkami, które uczestnicy z poszczególnych pracowni terapeutycznych samodzielnie przygotowywali na zajęciach kulinarnych. Pięknie ozdobione i zapakowane były oznaką naszych uczuć, jakie żywimy w stosunku do naszych najbliższych.

Wszystkim mamom, babciom, ciociom i siostrom składamy serdeczne życzenia zdrowia, radości w sercu oraz wyrozumiałości i cierpliwości na co dzień.

KOCHAMY WAS

Konkurs plastyczny "Van Gogh - dogonić mistrza"

W ramach współpracy z Pomorską Medyczną Szkołą Policealną w Sztumie słuchaczka drugiego roku terapii zajęciowej Pani Mariola w trakcie odbywania praktyk zawodowych w naszej placówce wsparła uczestniczki warsztatu swoim talentem malarskim. Nasze podopieczne: pani Gosia, pani Natalia i pani Oktawia wzięły udział w konkursie plastycznym „BLIŻEJ SIEBIE XIV EDYCJA” zorganizowanym przez Dom Pomocy Społecznej w Gdańsku Orunii. Tematem prac plastycznych był „Van Gogh – dogonić mistrza”. Podczas tworzenia prac konkursowych wszystkim towarzyszyły artystyczne doznania. Cieszymy się, że nasze uczestniczki miały możliwość ich pokazania.

Zajęcia z biblioterapii

 

Po okresie pandemii powróciliśmy do długo wyczekiwanych cotygodniowych piątków w Bibliotece Publicznej w Dzierzgoniu.

Dzisiejsze spotkanie przebiegało pod hasłem „Oswoić wirusa” na podstawie niezwykle ciekawie przedstawionej książki autorki Ilalii Capua pt:” Dlaczego nosimy maseczki?”. Pozycję tę polecamy do przeczytania każdemu, bez względu na wiek.

W oczekiwaniu na biblioterapię na warsztatowych zajęciach kulinarnych uczestnicy samodzielnie upiekli rogaliki i ciasteczka, aby integracja zaprzyjaźnionych partnerów: Dzierzgoński Ośrodek Kultury, Biblioteka Publiczna oraz Warsztat Terapii Zajęciowej w Dzierzgoniu jak zawsze przebiegała w miłej atmosferze.

Sprzątanie świata - naszego miasta Dzierzgonia

Z okazji Światowego Dnia Ziemi w dniu 23 kwietnia br. na zaproszenie Pani Burmistrz Jolanty Szewczun przyłączyliśmy się do wspólnego sprzątania naszego miasta. W ramach realizacji zadań pracowni gospodarczo-technicznej uczestnicy mogli zaprezentować swoje umiejętności zawodowe w zakresie prostych prac porządkowych. Wspólnie z mieszkańcami miasta Dzierzgoń aktywnie pomagaliśmy w porządkowaniu naszej ukochanej planety. Uwieńczeniem prac porządkowych było wspólne ognisko z kiełbaskami. Ten dzień dostarczył nam mnóstwo pozytywnych emocji z dobrze wykonanej pracy.

 

Sprzątanie świata z przyjaciółmi

Dnia 22 kwietnia 2022 roku w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi uczestnicy i kadra warsztatu wzięła udział w akcji sprzątania świata skupiając się przede wszystkim na naszym własnym terenie i przyległej ulicy. Wspólnie z zaprzyjaźnionymi seniorami z SENIOR+ porządkowaliśmy teren przed budynkiem. Każdy z nas bardzo zaangażował się, w miarę swoich możliwości, w wykonywanie prostych prac porządkowych. Zbieraliśmy śmieci, zamiataliśmy i grabiliśmy. Po skończonej pracy wspólnie usiedliśmy do słodkiego poczęstunku i kawy na świeżym powietrzu.

 

Śniadanie WIELKANOCNE

Jedną z tradycji Świąt Wielkanocnych jest uroczyste śniadanie, podczas którego składamy sobie życzenia i spożywamy tradycyjne świąteczne potrawy.

W dzisiejszym dniu w naszym warsztacie przy uroczyście zastawionym stole spotkali się wszyscy uczestnicy, kadra oraz zaproszeni goście:

Wicestarosta Pan Kazimierz Szewczun, Burmistrz Miasta i Gminy Dzierzgoń Pani Jolanta Szewczun, Dyrektor PCPR w Sztumie Pani Ewelina Łęgowska, Dyrektor MOPS w Dzierzgoniu Pani Marta Budzińska oraz Prezes SPDiMN w Koniecwałdzie Pani Halina Gierała.

Spotkanie wielkanocne upłynęło w ciepłej, przyjaznej atmosferze a wszystkich świętujących napełniło optymizmem, nadzieją i radością. Serdecznie dziękujemy przybyłym gościom za przybycie i świąteczne upominki.

 

Przygotowania przedświąteczne

Okres przedświąteczny to czas pracy terapeutycznej związanej nie tylko z tworzeniem rękodzieł świątecznych ale również intensywny trening kulinarny. Uczestnicy wykonywali porządki przedświąteczne w warsztacie, sadzili kwiatki wiosenne oraz zamiatali teren przed budynkiem w tamach prowadzonego treningu z zakresu umiejętności praktyczno-gospodarczych. Podczas przygotowań do uroczystego śniadania WIELKANOCNEGO piekliśmy babeczki, rogaliki, robiliśmy sałatki oraz gotowaliśmy żurek z jajkami. Mnóstwo satysfakcji dostarczyła nam nauka eleganckiego nakrywania do stołu świątecznego. Efekt końcowy zaskoczył nas wszystkich.

Kiermasze WIELKANOCNE

Jak co roku w okresie przedświątecznym podczas zajęć terapeutycznych uczestnicy warsztatu przygotowywali najróżniejsze prace o tematyce świątecznej: palmy, ozdoby na stoły, drzwi, okna czy też groby bliskich. Po raz pierwszy pokazaliśmy witraże oraz wypalane obrazy świętych.

Rękodzieła te prezentowaliśmy 2 kwietnia na dzierzgońskim rynku oraz 8 kwietnia na Kiermaszu WIELKANOCNYM, który odbył się na TARGOWISKU MIEJSKIM w Dzierzgoniu.

Serdecznie dziękujemy DOK za zaproszenie na kiermasz, super stoisko 🙂 oraz wszystkim odwiedzającym za wsparcie naszego warsztatu. Proszę pamiętajcie o Nas przy kolejnych imprezach.

Wszystkim życzymy Spokojnych, Zdrowych i pełnych Nadziei Świąt Wielkanocnych.

 

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest corocznie 2 kwietnia. Dzień ten został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. To wyjątkowe święto ma na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa globalnego na temat osób żyjących w spektrum autyzmu. Wśród uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej są też osoby z autyzmem, którym codziennie udzielamy wsparcia 🙂 🙂 :-). Z tej okazji odwiedziła nas Pani Jolanta Szewczun Burmistrz Miasta i Gminy Dzierzgoń z symbolicznymi łapkami w kolorze niebieskim. Dziękujemy Pani Burmistrz za mile spędzony czas oraz torbę słodkości.

Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki. Wypada on 21 dnia 3 miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci, chromosom w 21 parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej.

Uczestnicy warsztatu w tym roku podkreślili wagę tego dnia kolorując skarpetki nie do pary 🙂

Akcja jest nam tym bardziej bliska, gdyż są wśród nas te wyjątkowe osoby jak pani Beata, pani Ela oraz pan Filip, którym na co dzień okazujemy pełną akceptację, życzliwość i szacunek.

Integracyjnie na 8 marca

8 marca to wyjątkowy czas dla wszystkich kobiet. W tym dniu Panie z Dziennego Domu Pobytu „SENIOR +” oraz żeńska część Warsztatu Terapii Zajęciowej doświadczyła integracyjnych gestów od męskiego grona z obu placówek.

Seniorki otrzymały rękodzieła wykonane przez uczestników WTZ na zajęciach terapeutycznych: broszki z wełny czesankowej, zakładki zdobione dequpage. Słodkimi oznakami sympatii były między innymi batony, pyszne ciasto upieczone przez mamę Pana Mateusza i lodowe desery. Dodatkiem dla każdej z Pań był otrzymany kwiat w kolorze wiosennym: piękny tulipan lub różyczka.

Pomoc dla Ukrainy

W geście solidarności z obywatelami Ukrainy uczestnicy, rodzice i kadra WTZ przyłączyli się do akcji zorganizowanej przez Centrum Wsparcia Pomocy Rodzinie w Dzierzgoniu. Do puszki w kolorze flagi ukraińskiej zebraliśmy pieniądze na zakup tak bardzo potrzebnych środków medycznych. Zakupione rzeczy przekazaliśmy na ręce Pani Marty Budzińskiej Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dzierzgoniu. My też chcemy dołożyć swoją cegiełkę i chociaż w ten sposób wesprzeć naszych sąsiadów.

Walentynki w Centrum Wsparcia Rodziny

W dniu „Świętego Walentego” w porze przerwy kawowej gościliśmy uczestników Centrum Wsparcia Rodziny w Dzierzgoniu. Wspólnie składaliśmy sobie życzenia, wymieniliśmy się wieloma miłymi gestami sympatii jak: olbrzymia laurka, piękne kwiaty, owocowe desery, ciastka i serduszkowe lizaki. Zwieńczeniem miłego spotkania była krótka, ale efektowna zabawa przy rytmicznych walentynkowych przebojach. Dziękujemy dzieciom z opiekunami z CWR za odwiedziny, możliwość doświadczenia integracji międzypokoleniowej oraz praktycznego trenowania podstawowych umiejętności prowadzenia rozmowy.

Podziękowanie dla WTZ

W dniu 14 lutego swoją obecnością zaszczycił nas Pan Adam Leoniak prezes Stowarzyszenia Dzierzgoń TEAM – Grupa Ludzi Aktywnych Sportowo. Podziękował uczestnikom i kadrze WTZ za zbiórkę pieniążków na defibrylator „AED dla Dzierzgonia i Ty możesz uratować komuś życie”. Prezes wręczył na ręce naszych uczestników piękną statuetkę „HONOROWY DARCZYŃCA Miasta i Gminy Dzierzgoń”, medal z „Walentynkowego Zlotu Morsów Dzierzgoń Team z 13.02.2022r.” oraz morski obrazek. Ten miły gest wprowadził nas w wyjątkowy nastrój, praktycznie mogliśmy kształtować umiejętności wyrażania uczuć własnych oraz rozpoznawać uczucia innych.

30 WOŚP

Tradycyjnie jak co roku uczestnicy WTZ zaangażowali się w piękną akcję zorganizowaną przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku pieniądze uzbierane ze zbiórki publicznej zostaną przekazane na zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku dzieci. Nasze rękodzieła, wykonane na zajęciach arteterapeutycznych, zasiliły licytacje organizowane w Dzierzgoniu, w Nowinach oraz w Myślicach. Kształtując tak pożądane zachowania prospołeczne oraz rozbudzając cechy osobowości jak życzliwość i empatia pokazaliśmy, że nie tylko oczekujemy pomocy od innych, ale również sami potrafimy dzielić się z innymi.

AED dla Dzierzgonia

Uczestnicy i kadra WTZ dołączyli do zbiórki na defibrylator „AED dla Dzierzgonia i Ty możesz uratować komuś życie” zorganizowanej przez Stowarzyszenie DZIERZGOŃ TEAM. Zdajemy sobie sprawę, jak ważny jest profesjonalny sprzęt w akcji ratującej ludzkie życie a łatwy dostęp w miejscu publicznym i prosta obsługa defibrylatora AED spowoduje, że będzie można pomóc każdemu z nas! Uczestnicy przypominali sobie umiejętności szkolne i trenowali przeliczanie zebranej kwoty. Pieniążki w wysokości 318,95 zł. przekazaliśmy 27.01.2022r. na ręce Prezesa Stowarzyszenia Dzierzgoń Team Pana Adama Leoniaka.                                                                                                   Kwota zasiliła zrzutkę: #AEDdlaDzierzgonia https://zrzutka.pl/6ma9yv.