Zajęcia z biblioterapii

 

Po okresie pandemii powróciliśmy do długo wyczekiwanych cotygodniowych piątków w Bibliotece Publicznej w Dzierzgoniu.

Dzisiejsze spotkanie przebiegało pod hasłem „Oswoić wirusa” na podstawie niezwykle ciekawie przedstawionej książki autorki Ilalii Capua pt:” Dlaczego nosimy maseczki?”. Pozycję tę polecamy do przeczytania każdemu, bez względu na wiek.

W oczekiwaniu na biblioterapię na warsztatowych zajęciach kulinarnych uczestnicy samodzielnie upiekli rogaliki i ciasteczka, aby integracja zaprzyjaźnionych partnerów: Dzierzgoński Ośrodek Kultury, Biblioteka Publiczna oraz Warsztat Terapii Zajęciowej w Dzierzgoniu jak zawsze przebiegała w miłej atmosferze.

Sprzątanie świata - naszego miasta Dzierzgonia

Z okazji Światowego Dnia Ziemi w dniu 23 kwietnia br. na zaproszenie Pani Burmistrz Jolanty Szewczun przyłączyliśmy się do wspólnego sprzątania naszego miasta. W ramach realizacji zadań pracowni gospodarczo-technicznej uczestnicy mogli zaprezentować swoje umiejętności zawodowe w zakresie prostych prac porządkowych. Wspólnie z mieszkańcami miasta Dzierzgoń aktywnie pomagaliśmy w porządkowaniu naszej ukochanej planety. Uwieńczeniem prac porządkowych było wspólne ognisko z kiełbaskami. Ten dzień dostarczył nam mnóstwo pozytywnych emocji z dobrze wykonanej pracy.

 

Sprzątanie świata z przyjaciółmi

Dnia 22 kwietnia 2022 roku w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi uczestnicy i kadra warsztatu wzięła udział w akcji sprzątania świata skupiając się przede wszystkim na naszym własnym terenie i przyległej ulicy. Wspólnie z zaprzyjaźnionymi seniorami z SENIOR+ porządkowaliśmy teren przed budynkiem. Każdy z nas bardzo zaangażował się, w miarę swoich możliwości, w wykonywanie prostych prac porządkowych. Zbieraliśmy śmieci, zamiataliśmy i grabiliśmy. Po skończonej pracy wspólnie usiedliśmy do słodkiego poczęstunku i kawy na świeżym powietrzu.

 

Śniadanie WIELKANOCNE

Jedną z tradycji Świąt Wielkanocnych jest uroczyste śniadanie, podczas którego składamy sobie życzenia i spożywamy tradycyjne świąteczne potrawy.

W dzisiejszym dniu w naszym warsztacie przy uroczyście zastawionym stole spotkali się wszyscy uczestnicy, kadra oraz zaproszeni goście:

Wicestarosta Pan Kazimierz Szewczun, Burmistrz Miasta i Gminy Dzierzgoń Pani Jolanta Szewczun, Dyrektor PCPR w Sztumie Pani Ewelina Łęgowska, Dyrektor MOPS w Dzierzgoniu Pani Marta Budzińska oraz Prezes SPDiMN w Koniecwałdzie Pani Halina Gierała.

Spotkanie wielkanocne upłynęło w ciepłej, przyjaznej atmosferze a wszystkich świętujących napełniło optymizmem, nadzieją i radością. Serdecznie dziękujemy przybyłym gościom za przybycie i świąteczne upominki.

 

Przygotowania przedświąteczne

Okres przedświąteczny to czas pracy terapeutycznej związanej nie tylko z tworzeniem rękodzieł świątecznych ale również intensywny trening kulinarny. Uczestnicy wykonywali porządki przedświąteczne w warsztacie, sadzili kwiatki wiosenne oraz zamiatali teren przed budynkiem w tamach prowadzonego treningu z zakresu umiejętności praktyczno-gospodarczych. Podczas przygotowań do uroczystego śniadania WIELKANOCNEGO piekliśmy babeczki, rogaliki, robiliśmy sałatki oraz gotowaliśmy żurek z jajkami. Mnóstwo satysfakcji dostarczyła nam nauka eleganckiego nakrywania do stołu świątecznego. Efekt końcowy zaskoczył nas wszystkich.

Kiermasze WIELKANOCNE

Jak co roku w okresie przedświątecznym podczas zajęć terapeutycznych uczestnicy warsztatu przygotowywali najróżniejsze prace o tematyce świątecznej: palmy, ozdoby na stoły, drzwi, okna czy też groby bliskich. Po raz pierwszy pokazaliśmy witraże oraz wypalane obrazy świętych.

Rękodzieła te prezentowaliśmy 2 kwietnia na dzierzgońskim rynku oraz 8 kwietnia na Kiermaszu WIELKANOCNYM, który odbył się na TARGOWISKU MIEJSKIM w Dzierzgoniu.

Serdecznie dziękujemy DOK za zaproszenie na kiermasz, super stoisko 🙂 oraz wszystkim odwiedzającym za wsparcie naszego warsztatu. Proszę pamiętajcie o Nas przy kolejnych imprezach.

Wszystkim życzymy Spokojnych, Zdrowych i pełnych Nadziei Świąt Wielkanocnych.

 

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest corocznie 2 kwietnia. Dzień ten został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. To wyjątkowe święto ma na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa globalnego na temat osób żyjących w spektrum autyzmu. Wśród uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej są też osoby z autyzmem, którym codziennie udzielamy wsparcia 🙂 🙂 :-). Z tej okazji odwiedziła nas Pani Jolanta Szewczun Burmistrz Miasta i Gminy Dzierzgoń z symbolicznymi łapkami w kolorze niebieskim. Dziękujemy Pani Burmistrz za mile spędzony czas oraz torbę słodkości.

Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki. Wypada on 21 dnia 3 miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci, chromosom w 21 parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej.

Uczestnicy warsztatu w tym roku podkreślili wagę tego dnia kolorując skarpetki nie do pary 🙂

Akcja jest nam tym bardziej bliska, gdyż są wśród nas te wyjątkowe osoby jak pani Beata, pani Ela oraz pan Filip, którym na co dzień okazujemy pełną akceptację, życzliwość i szacunek.

Integracyjnie na 8 marca

8 marca to wyjątkowy czas dla wszystkich kobiet. W tym dniu Panie z Dziennego Domu Pobytu „SENIOR +” oraz żeńska część Warsztatu Terapii Zajęciowej doświadczyła integracyjnych gestów od męskiego grona z obu placówek.

Seniorki otrzymały rękodzieła wykonane przez uczestników WTZ na zajęciach terapeutycznych: broszki z wełny czesankowej, zakładki zdobione dequpage. Słodkimi oznakami sympatii były między innymi batony, pyszne ciasto upieczone przez mamę Pana Mateusza i lodowe desery. Dodatkiem dla każdej z Pań był otrzymany kwiat w kolorze wiosennym: piękny tulipan lub różyczka.

Pomoc dla Ukrainy

W geście solidarności z obywatelami Ukrainy uczestnicy, rodzice i kadra WTZ przyłączyli się do akcji zorganizowanej przez Centrum Wsparcia Pomocy Rodzinie w Dzierzgoniu. Do puszki w kolorze flagi ukraińskiej zebraliśmy pieniądze na zakup tak bardzo potrzebnych środków medycznych. Zakupione rzeczy przekazaliśmy na ręce Pani Marty Budzińskiej Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dzierzgoniu. My też chcemy dołożyć swoją cegiełkę i chociaż w ten sposób wesprzeć naszych sąsiadów.

Walentynki w Centrum Wsparcia Rodziny

W dniu „Świętego Walentego” w porze przerwy kawowej gościliśmy uczestników Centrum Wsparcia Rodziny w Dzierzgoniu. Wspólnie składaliśmy sobie życzenia, wymieniliśmy się wieloma miłymi gestami sympatii jak: olbrzymia laurka, piękne kwiaty, owocowe desery, ciastka i serduszkowe lizaki. Zwieńczeniem miłego spotkania była krótka, ale efektowna zabawa przy rytmicznych walentynkowych przebojach. Dziękujemy dzieciom z opiekunami z CWR za odwiedziny, możliwość doświadczenia integracji międzypokoleniowej oraz praktycznego trenowania podstawowych umiejętności prowadzenia rozmowy.

Podziękowanie dla WTZ

W dniu 14 lutego swoją obecnością zaszczycił nas Pan Adam Leoniak prezes Stowarzyszenia Dzierzgoń TEAM – Grupa Ludzi Aktywnych Sportowo. Podziękował uczestnikom i kadrze WTZ za zbiórkę pieniążków na defibrylator „AED dla Dzierzgonia i Ty możesz uratować komuś życie”. Prezes wręczył na ręce naszych uczestników piękną statuetkę „HONOROWY DARCZYŃCA Miasta i Gminy Dzierzgoń”, medal z „Walentynkowego Zlotu Morsów Dzierzgoń Team z 13.02.2022r.” oraz morski obrazek. Ten miły gest wprowadził nas w wyjątkowy nastrój, praktycznie mogliśmy kształtować umiejętności wyrażania uczuć własnych oraz rozpoznawać uczucia innych.

30 WOŚP

Tradycyjnie jak co roku uczestnicy WTZ zaangażowali się w piękną akcję zorganizowaną przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku pieniądze uzbierane ze zbiórki publicznej zostaną przekazane na zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku dzieci. Nasze rękodzieła, wykonane na zajęciach arteterapeutycznych, zasiliły licytacje organizowane w Dzierzgoniu, w Nowinach oraz w Myślicach. Kształtując tak pożądane zachowania prospołeczne oraz rozbudzając cechy osobowości jak życzliwość i empatia pokazaliśmy, że nie tylko oczekujemy pomocy od innych, ale również sami potrafimy dzielić się z innymi.

AED dla Dzierzgonia

Uczestnicy i kadra WTZ dołączyli do zbiórki na defibrylator „AED dla Dzierzgonia i Ty możesz uratować komuś życie” zorganizowanej przez Stowarzyszenie DZIERZGOŃ TEAM. Zdajemy sobie sprawę, jak ważny jest profesjonalny sprzęt w akcji ratującej ludzkie życie a łatwy dostęp w miejscu publicznym i prosta obsługa defibrylatora AED spowoduje, że będzie można pomóc każdemu z nas! Uczestnicy przypominali sobie umiejętności szkolne i trenowali przeliczanie zebranej kwoty. Pieniążki w wysokości 318,95 zł. przekazaliśmy 27.01.2022r. na ręce Prezesa Stowarzyszenia Dzierzgoń Team Pana Adama Leoniaka.                                                                                                   Kwota zasiliła zrzutkę: #AEDdlaDzierzgonia https://zrzutka.pl/6ma9yv.