Pizzeria 21.12.2016

W nagrodę za zaangażowanie i trud w przygotowaniu prac na kiermasze świąteczne poszliśmy na przepyszną niespodziankę do  Pizzerii Prowansalskiej. Była to smaczna pizza do wyboru oraz słodka szarlotka z bitą śmietaną na deser. Takie wyjścia bardzo lubimy!

Grudniowe kiermasze 2016

W grudniu 2016 roku nasz warsztat został zaproszony do udziału w kiermaszach bożonarodzeniowych. Ozdoby świąteczne naszych uczestników prezentowaliśmy w  Dzierzgoniu, w  Stary Dzierzgoniu, w Sztumie oraz w  Mikołajkach Pomorskich. Prezentowane prace  rękodzielnicze cieszyły się wszędzie ogromnym zainteresowaniem społeczności lokalnej. Były wśród nich kartki, stroiki, wieńce, bombki, mikołajki, worki na prezenty oraz wiele innych. Na kiermaszach panowała miła, iście świąteczna atmosfera, której bożonarodzeniowy klimat dodawały śpiewane przez dzieci i młodzież kolędy.

Wigilia 16.12.2016

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas, kiedy choć na chwilę zapominamy o codziennych troskach, dzielimy się z innymi dobrym słowem i uśmiechem. Tę magię mogliśmy poczuć podczas warsztatowego wigilijnego spotkania 16 grudnia 2016 roku. W tym szczególnym dniu obecni wśród nas byli włodarze naszej gminy, przedstawiciele jednostek współpracujących i wspomagających działalność WTZ, reprezentanci samorządu terytorialnego,  sponsorzy, goście z zaprzyjaźnionych warsztatów z Koniecwałdu oraz ŚDS w Czerninie. Atmosferę świąteczną wzbogacały panie z koła gospodyń wiejskich z Żuławki Sztumskiej „Zielona ferajna”. Życzymy wszystkim WESOŁYCH ŚWIĄT.

Kino "Magiczne Święta" 02.12.2016

W zimowy, mroźny dzień wybraliśmy się do Elbląga do kina ŚWIATOWID na film pod tytułem: „Magiczne Święta”. Mięliśmy chwilkę relaksu w czasie pracowitego czasu przygotowań do kiermaszy świątecznych. Po relaksie duchowym czekała nas uczta smakowa w McDonaldzie. Takie wyjazdy uwielbiamy!

Andrzejki 25.11.2016

Okiem PIĘCIU Czarownic, to było tak… Na nasz warsztat w Dzierzgoniu zawitali uczestnicy z dwóch  zaprzyjaźnionych placówek, to jest z Kwidzyna oraz Koniecwałdu. Wszystkich porwała na parkiet szalona i uwielbiana przez uczestników muzyka disco – polo. Każdy miał okazję wyszaleć się na parkiecie. W przerwie potańcówek uczestnicy mogli sobie powróżyć, albo wyciągnąć los z rąk Czarownic! Same Czarownice nie wzbudziły większego postrachu wśród uczestników. Zaganiały i porywały do tańca nieśmiałków podpierających ściany. Na szczęście obyło się bez złych czarów i zaklęć. Na spragnionych i wytańczonych czekał mały poczęstunek wraz z ciepłym napojem. Każdy miał  okazję do  degustacji różnego rodzaju ciasta przygotowanych przez mamy uczestników. Trudno było się wszystkim żegnać i  rozstawać. Pocieszeniem było zaproszenie ze strony kierownika warsztatu z Koniecwałdu na bal karnawałowy.

Katarzynki 25.11.2016

Tradycją naszego miasta są coroczne obchody święta Patronki Dzierzgonia – Świętej Katarzyny. Po raz pierwszy mięliśmy okazję wziąć w nich udział i wykonaliśmy kilka prac plastycznych dowolną techniką. Tematyka była związana oczywiście z Dzierzgoniem a dotyczyła projektu pieczęci. Dwie uczestniczki naszego warsztatu zostały wyróżnione i nagrodzone dyplomami oraz plastycznymi niespodziankami.

Akcja DRZEWKO ZA MAKULATURĘ 29.10.2016

Wzięliśmy udział w akcji „Drzewko za makulaturę”. Organizatorem akcji był UMiG w Dzierzgoniu. Osoby, które przyniosły makulaturę otrzymały w zamian wyjątkowo ciekawe gatunki krzewów i drzew, które z czasem rozrosną się w piękne rośliny. Akcja od lat cieszy się ogromnym powodzeniem w środowisku dzierzgońskim. Zbiórkę makulatury zaczęliśmy już od lata, wiele osób przyniosło makulaturę z domu. Angażując się w ten sposób wspólnie zadbaliśmy o środowisko.

Skrzypek na dachu 24.10.2016

24.10.2016r. wybraliśmy się do Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu na musical „Skrzypek na dachu”. Jest to uwielbiana na całym świecie historia małej żydowskiej społeczności. Niektórym uczestnikom towarzyszyli rodzice, którzy wspólnie bawili się grą elbląskich aktorów. Ten niezwykle widowiskowy, muzyczny spektakl urzekł nas humorem i pięknymi melodiami a w drodze powrotnej wszyscy nucili sobie melodię…gdybym był bogaty

Pieniny 07-11.10.2016

Razem z uczestnikami Warsztatu Terapii Zajęciowej z Koniecwałdu i Kwidzyna pojechaliśmy w dniach od 7 do 11 października 2016 roku na wycieczkę w Pieniny. Mogliśmy się tam wybrać dzięki dofinansowaniu przez Urząd Marszałkowski w Gdańsku projektu „Polska mój kraj – Pieniny”. Spaliśmy w Wilii „Zofiówka” w Szczawnicy. Zwiedziliśmy zamek w Czorsztynie i Niedzicy, wjechaliśmy wyciągiem na Palenicę skąd podziwialiśmy niezwykłe widoki na Pieniny. Wszyscy przeszli przez trudny dla każdego Wąwóz Homole. Na koniec bawiliśmy się wspaniale w Termach w Białce Tatrzańskiej. Przez te kilka dni pokochaliśmy Pieniny i bardzo chcielibyśmy jeszcze tam wrócić.

Zamek Krzyżacki 23.09.2016

23 września wybraliśmy się wraz z chętnymi rodzicami na wycieczkę do największego na świecie pod względem powierzchni Zamku Krzyżackiego w Malborka. Na dziedzińcu zamkowym przywitał nas Pan Przewodnik, który opowiadał nam o historii, zabytkach i wielkich mistrzach zakonu krzyżackiego. Podziwialiśmy piękne stroje, komnaty oraz zbroje ówczesnych rycerzy. Opuszczaliśmy Malbork bogatsi historycznie …

Zawody wędkarsko - spławikowe 06.07.2016

06 lipca wybraliśmy się do WTZ w Kwidzynie Górkach na zawody wędkarsko – spławikowe dla osób niepełnosprawnych. Mimo bardzo zimnej i deszczowej aury atmosfera panowała gorąca. Nasi uczestnicy szybko nauczyli się nakładać robaka oraz zarzucać wędkę. Gospodarze przygotowali na poczęstunek swoje wypieki, które wszystkim bardzo smakowały. Zawody dały możliwość integracji między warsztatami, zaś uczestnicy mięli szansę rozwijać swoje zainteresowania. Tym razem nie zajęliśmy żadnego miejsca na podium, zabawa jednak była przednia i chętnie ją powtórzymy.

Stegna 27.06.2016

27 czerwca 2016 r. wybraliśmy się na wycieczkę do Stegny. Pogoda była słoneczna a humory wyśmienite. Uczestnicy poznali możliwości spędzania czasu na plaży jak: opalanie, kąpiel w morzu, gry plażowe. Po takich atrakcjach rarytasy z McDonalda smakowały nam wybornie. Bardzo podobało się nam nad morzem.

Dzień Sportu 16.06.2016

W piękny czerwcowy czwartek zorganizowaliśmy sobie dzień sportu. Były sztafety, rzuty do kosza, wyścigi z ugotowanym na twardo jajkiem oraz uwielbiana przez uczestników gra w boccie. Wszyscy byli zwycięzcami, bo mieli szansę pobić własne rekordy. Po sportowych zawodach udaliśmy się na zasłużoną kawę i pyszne ciastka!

Przyjechali strażacy 15.06.2016

Środowe zajęcia zostały przerwane przez syreny strażackie. Na interwencję do Zespołu Szkół w Dzierzgoniu przyjechała Ochotnicza Straż Pożarna. Mięliśmy okazję zobaczyć strażaków w akcji, obejrzeć profesjonalny sprzęt, przymierzyć kask ochronny, potrzymać w dłoniach wąż oraz podziwiać zasięg strumieni wodnych. Na pożegnanie Panom Strażakom zawołaliśmy gromkie…  DZIĘKUJEMY!

Kiermasz rzeczy zbędnych 10.06.2016

10 czerwca zorganizowaliśmy przy DOK w Dzierzgoniu kiermasz rzeczy zbędnych. Każdy, za symboliczną opłatą, mógł zrobić wietrzenie swojej szafy albo zaopatrzyć się w coś nowego. Pokazaliśmy tam również rękodzieła wykonane przez osoby niepełnosprawne pod okiem terapeutów.  Zebrane w ten sposób pieniądze będą przeznaczone na imprezy i wyjazdy integracyjne uczestników warsztatu.

Kończewice 03.06.2016

3 czerwca 2016 r. odbyły się IV INTEGRACYJNE ZAWODY SPORTOWE w Kończewicach, w których po raz pierwszy braliśmy udział. Nasi uczestnicy zmagali się w konkurencjach indywidualnych i zespołowych jak: rzut piłką do kosza i do tenisa, przeciąganie liny, strzały do bramki, tor przeszkód, skok w dal, sztafeta czy bieg parami w workach. Wszystkie konkurencje dostarczyły uczestnikom wielu miłych emocji. Na każdego czekała słodka bułka oraz smakowity poczęstunek z grilla. Przemiłą atmosferę dodawała oprawa muzyczna znanego i lubianego przez wszystkich Dj Biedronki. Jako zespół zostaliśmy nagrodzeni słodyczami a indywidualnie medalem za 3 miejsce w rzucie piłką tenisową.  Wielkie gratulacje dla wszystkich sportowców!

Zakopane 21-25.05.2016

Pod koniec maja 2016 roku wyjechaliśmy na wycieczkę do Zakopanego. Pogoda była cudowna, zaś widoki górskie zapierały dech w piersiach. W Zakopanem zwiedziliśmy skocznię narciarską, na którą wjechaliśmy wyciągiem. Pokonywaliśmy też własne słabości wchodząc na Morskie Oko. Niezapomnianych wrażeń dało nam zdobycie wschodniego zbocza Doliny Kościeliskiej. Wejście do Mroźnej Jaskini czy spacery w górskim otoczeniu dostarczyły wszystkim niezapomnianych przeżyć i wspomnień.

Bieg Papieski 18.05.2016

Już po raz XI w Dzierzgoniu odbył się Bieg Papieski. W tym roku na linii startu oprócz blisko 250 biegaczy pojawili się również nasi uczestnicy. Po takim wysiłku posililiśmy się przepyszną wojskową grochówką oraz słodkimi goframi. Na zwycięzców czekały medale. Jesteśmy z siebie dumni!

VI Festyn sportowo-rekreacyjny w Sztumskim Polu 12.05.2016

W Sztumskim Polu dnia 12 maja 2016 roku odbył się VI festyn sportowo – rekreacyjny organizowany przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Czerninie przy Stowarzyszeniu „Do życia przez życie”. Przewodnim hasłem festynu było „RAZEM POKONAMY PRZECIWNOŚCI”. Główne atrakcje to spacer po lesie z kijkami do nordic walking, udział w konkurencjach sportowych, pokaz strażacki oraz udzielania pierwszej pomocy. Wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek i pyszną zupę. Podczas tego festynu dowiedzieliśmy się wielu ciekawych i pożytecznych rzeczy, długo będziemy go pamiętać.

Dzień Europejski 09.05.2016

9 maja 2016r. przy Regionalnym Towarzystwie Inwestycyjnym odbyły się obchody Dnia Europy. Mięliśmy okazję poznać potrawy oraz tradycje państw Unii Europejskiej prezentowane przez młodzież z Gminy Dzierzgoń, Sztum oraz Stare Pole. Braliśmy udział w zabawach kuglarskich, w konkursie plastycznym oraz wiedzy o Unii Europejskiej. Podziwialiśmy również występy artystyczne uzdolnionych dzieci i młodzieży. Dzień Europejski był wesoły i kolorowy!

Turniej BOCCIE 22.04.2016

22 kwietnia 2016 roku uczestniczyliśmy po raz pierwszy w Wojewódzkim Turnieju „BOCCIE” pod hasłem „Sportowa Integracja” organizowanym przez WTZ Beniawskiego w hali sportowej OLIMPIA w Elblągu. Nasz warsztat zajął VII miejsce w kategorii UCZESTNICY i I miejsce w kategorii TERAPEUCI. Otrzymaliśmy dyplomy i słodkie niespodzianki. Nawiązaliśmy nowe znajomości, mięliśmy okazję poznać kolegów i koleżanki z innych warsztatów, zobaczyć Elbląg i sprawdzić się w nowopoznanej dyscyplinie. Wracaliśmy do domów bardzo zadowoleni, z motywacją do ćwiczeń boccie, gdyż w przyszłym roku marzymy o wyższym miejscu.

Kiermasz wielkanocny 18.03.2016

18 marca wzięliśmy udział w kiermaszu wielkanocnym, gdzie po raz pierwszy zaprezentowaliśmy swoje nowe, wykonane ręcznie wyroby. Pokazaliśmy takie rękodzieła jak: stroiki, wianki, pisanki, owieczki, baranki, króliczki i wiele innych. Kiermasz został organizowany przez Dzierzgoński Ośrodek Kultury przy Urzędzie Miejskim w Dzierzgoniu. Niezmiennie od kilku lat cieszy się ogromnym powodzeniem wśród mieszkańców Dzierzgonia a od dziś również naszym!

Zabawa Karnawałowa 04.02.2016

4 lutego 2016 roku zorganizowaliśmy w naszym warsztacie Zabawę Karnawałową. Honorowymi gośćmi byli uczestnicy z rodzimego warsztatu w Koniecwałdzie. Już po pierwszych dźwiękach muzyki wszyscy ruszyli na parkiet. W przerwie delektowaliśmy się pysznymi ciastami upieczonymi przez mamy naszych uczestników. Gwoździem imprezy były zabawy integracyjne jak: „Labada”, „Pingwin” czy „Stonoga”, które będziemy bardzo długo wspominać.

Otwarcie naszego WTZ 15.01.2016

Warsztat Terapii Zajęciowej w Dzierzgoniu został utworzony w dniu 28 grudnia 2015 roku, a oficjalne otwarcie odbyło się 15 stycznia 2016 roku. Placówka działa na rzecz niepełnosprawnych mieszkańców z gmin Dzierzgoń, Stary Dzierzgoń i Mikołajki Pomorskie.

Głównym celem warsztatów jest rehabilitacja zawodowa, społeczna oraz rehabilitacja ruchowa osób niepełnosprawnych.  Warsztat Terapii Zajęciowej to wspólna inicjatywa podjęta przez Burmistrza Dzierzgonia – Panią Elżbietę Domańską – oraz Zarząd Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzierzy Niepełnosprawnej w Koniecwałdzie. Samorząd dzierzgoński wyasygnował na remont pomieszczeń warsztatowych z budżetu gminy ponad 200 tys. zł. (w tym Powiat Sztumski kwotę 30 tys. zł). Placówka dzierzgońska jest drugim warsztatem prowadzonym przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej w Koniecwałdzie w naszym powiecie.

Za życzliwość, pomoc i wsparcie ze strony samorządu lokalnego i powiatowego, PFRONu oraz hojnych sponsorów podziękowała prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej – Pani Maria Król – którą Zarząd Stowarzyszenia powołał na kierownika dzierzgońskiej placówki. Życzenia owocnej pracy składali m.in. senator RP Leszek Czarnobaj, radny Sejmiku Józef Sarnowski, starosta Wojciech Cymerys, burmistrz Dzierzgonia Elżbieta Domańska, Przewodniczący Rady Miejskiej Dzierzgonia Zbigniew Przybysz. Prezent w postaci „bonu na dobry początek” w wysokości 500 zł przekazała prezes Banku Spółdzielczego w Dzierzgoniu Dobrosława Frączek. Nowo otwarte pracownie Warsztatu poświęcił ks. Piotr Olechowski.

Zamiast przecięcia wstęgi poczęstowano wszystkich obecnych pysznym tortem, który pokroili zaproszeni goście. Uczestnicy oraz kadra z radością, nadzieją i zapałem zabrała się do pracy.